Тецуя Ямагами, 41-годишният бивш член на Японските сили за самоотбрана, който уби бившия премиер на Япония Шиндзо Абе миналата седмица, каза по време на полицейски разпит, че го е направил заради близките отношения на Абе с „шукио дантай” (религиозна група).
Но за каква религиозна група става дума? Япония разполага с богата колекция от такива групи, между които всеки може да избира по свой вкус. Много от тях имат политически връзки и си изграждат политическо влияние, предоставяйки свои армии от адепти, които да подпомагат пропагандата и привличането на гласоподаватели по време на избори.
Либерално-демократическата партия (ЛДП) на Абе отдавна разчита на някои от тези мощни религиозни групи както за средства, така и за изборна подкрепа.
Японските мейнстрийм медии отказват да спекулират на тази тема, но все пак едно име изтече чрез уебсайта на английски език на японската „Семейна федерация за световен мир и обединение“. Групата е по-известна в световен мащаб като Обединителната църква, а нейните членове разговорно са наричани „Moonies“ – по името на покойния Муун Сун-мьон, кореецът, който основа тази християнска секта през 1954 г. (В България е популярна като „сектата на Муун” – б. пр.)
В публично изявление японският клон на Обединителната църква написа: „Министър-председателят Абе беше световно уважаван японски държавник, активно действащ за изграждането на мира в Азия – тема, близка до сърцето на нашата организация… Молим се работата му за изграждане на мира в Индо-Тихоокеанския регион да бъде продължена.”
Църквата наистина има геополитически амбиции. Тя поддържа връзки със Северна Корея – откъдето е родом нейният основател – и веднъж се опита да построи тунел, свързващ Япония и Южна Корея. Муун е известен, някои казват – печално известен, с усилията си да спечели политически връзки на високо ниво. И не само в Япония. В Съединените щати основателят на сектата навремето беше осъден на 13 месеца затвор за укриване на данъци, тъй като групата се опитваше да купи влияние и съоръжения в САЩ.
Абе има записи с изпратени поздравления до сбирки на тази секта. Сред други високопоставени политически фигури, изявявали се наскоро с обръщения към събранията на Обединителната църква, личат имената на лидера на Камбоджа Хун Сен и на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.
Както често се случва в Япония и другаде, хората, търсещи духовна утеха, правят дарения на религиозни групи. Изглежда, че майката на Ямагами, убиеца на Абе, е похарчила финансовите резерви на семейството – около един милион долара в японски йени, както сочи седмичното новинарско списание „Shukan Bunshun“ – за да изрази дълбоката си преданост към Обединителната църква. Ето защо Ямагуми е решил да отмъсти, убивайки човека, който според него е участвал активно в спечелването и поддържането на финансовата подкрепа за църквата.
Но Обединителната църква не е най-големият религиозен поддръжник на ЛДП. Доста по-многобройна е будстката група Soka Gakkai или Общество за създаване на стойност, която има 12 милиона членове. Тя се оказа много успешна в добиването на политическо влияние. Сформира влиятелна политическа партия – Комейто, която влезе в коалиция с отдавна управляващата ЛДП. Резултатът е, че Комейто се превърна в ценен парламентарен балансьор чрез своите по-малко от 20 депутати и доби доста надхвърляща незначителния им брой тежест.
Трябва да се спомене и религиозната група Kofuku Kagaku или „Щастлива наука“ с 11 милиона членове. С религиозна отдаденост, но безуспешно, те издигат кандидати на всички избори. Заети са и с други дейности – създават свой собствен университет и изпращат мисионери в САЩ. Групата се възползва от контактите си с ЛДП в своята успешна кампания за получаване на одобрение от Министерството на образованието за собствена гимназия. Замисленият „Щастлив университет” все още не е одобрен.
„Аум“ и газ зарин
Доста по-мрачен е прословутият култ към края на света „Аум Шинрикьо”, или „Учение за Върховната истина Аум”. Това е сектата, която си постави за цел да ужаси Япония с разпръскване на газ зарин (в град Мацумото през 1994 г. и в метрото на Токио през 1995 г. – б. пр.). Тя също се опита, но не успя да спечели политическа власт чрез национални избори.
„Аум” имаше някаква връзка с покойния Шинтаро Ишихара, който като губернатор на Токио можеше да нареди на полицията да не проверява имотите на сектата. Независимо дали заради него или не, но японската полиция така и не успя да открие фабриката за производство на зарин в хълмовете край Токио. Едва след като 14 души бяха убити при газова атака в столичното метро, сектата беше забранена – но отрязаният ѝ клон все още се толерира.
Не само спрямо „Аум”, но и по отношение на различни други религиозни групи не секват твърденията за несъмнено зловещи дейности и тайни споразумения на високо ниво. Националната мрежа на адвокатите срещу духовните продажби (NNLASS) твърди, че има заможни жени, които са загубили много – или всичко – и след това са изчезнали безследно.
Ученият от Масачузетския технологичен институт Ричард Самюелс сочи един от начините, по които според него ЛДП е помагала на религиозни групи в замяна на тяхната подкрепа. Става дума за повлияване върху полицията с цел тя да не обръща внимание и да не се опитва да пресича такива дейности като незаконни дарения, задържания, отвличания и други престъпления, които сектите може да извършват.
Списъкът продължава
Подобна на Soka Gakkai е и още една будистка група – „Rissho Koseikai”, с твърди 6,5 милиона членове в 240 центъра за поклонение и съоръжения в 20 страни извън Япония. Партиите в Япония се бият помежду си, за да спечелят подкрепата ѝ за себе си.
Интересна е и „Seicho-no-Ie” („Дом на растежа”) – група „Нова мисъл“, която разполагаше със значителна политическа власт, но членовете ѝ, малко над един милион, сега намаляват.
Но да се върнем към Обединителната църква. Смята се, че нейното зараждане в Япония датира от Студената война през 60-те години на миналия век. Това беше време, когато новоосвободени военни престъпници и силно антикомунистически консерватори се събираха около дядото на Шиндзо Абе по майчина линия – Нобусуке Киши, за да водят енергична кампания срещу мощните тогава леви движения, стремящи се към власт. Същите тези сили стоят зад основаването през 1955 г. на ЛДП. Киши става министър-председател през 1957 г. и остава на поста до 1960 г.
Отначало консерваторите около него разчитаха за финансирането на своите дейности на парите и средствата на американското Централно разузнавателно управление (ЦРУ), заграбени от военновременен Китай. След като взе властта, ЛДП започна да разчита и на дарения от религиозни групи, които се стремяха да влязат в политиката. Религиозните групи запазват средства и за себе си, и за плащане на големи такси за лекции. Основната им помощ е по време на избори и може да бъде решаваща.
Много международно внимание се съсредоточава върху политическата роля на местната религия на Япония – „Шинто”, най-вече заради посещенията на определени политици в светилището Ясукуни. Там са погребани японските военни, паднали във войната, включително някои военнопрестъпници. Но шинтоизмът не играе почти никаква роля в изборната политика.
Религиозните групи, които участват в политиката, основно финансират десни партии. Това може да обясни защо малкото организации, които се стремят да се борят с религиозно-политическата тенденция, са леви и най-активна сред тях е NNLASS.
NNLASS описа ясно по какъв начин, както се твърди, Обединителната църква набира пари: насърчава се чувството на страх от „проклятието на предците в света на духовете“ и се подмамват хората да купуват изключително скъпи домакински съдове и марки, или да правят дарения, за да „бъдат свободни от фаталната съдба на предците.”
Даренията по принцип са огромни. Бивш член на Обединителната църква, говорейки при условие за анонимност, каза за Asia Times: „Японската Обединителна църква беше над закона. Имаше дълг от 2 милиарда щатски долара през 90-те години и накара членовете да ипотекират къщите си”. Донорите „никога не са получавали компенсация“, каза още бившият „Moonie”, добавяйки, че подобни дейности „може да са били „доброволни“ в правен смисъл.“
Томихиро Танака, президент на японския клон на Обединителната църква, наскоро заяви пред местни медии, че даренията на майката на Ямагами се дължат на нейната собствена воля. Но той също така де факто призна, че групата в миналото е била безскрупулна по тематата с получаването на дарения. Според „Mainichi Daily” той твърди, че сектата на Муун „имаше проблеми с даренията в миналото, но от 2009 г. сме напълно изрядни. Сега не принуждаваме хората да даряват пари“.