Ваксините срещу Covid-19 са намалили броя на смъртните случаи в света с 20 милиона през първата година след пускането им на пазара, показват резултатите от първото пълномащабно изследване по темата, цитирано от Guardian.
Изследването, в което се моделира разпространението на болестта в 185 държави и територии между декември 2020 г. и декември 2021 г., установява, че без ваксините общо 31,4 млн. души биха починали. Благодарение на ваксинацията 19,8 млн. от тези смъртни случаи са били избегнати. Проучването е първият опит за количествено определяне на броя на смъртните случаи, предотвратени пряко и непряко в резултат на ваксинациите.
„Знаехме, че броят им ще е голям, но не предполагах, че ще достигне 20 милиона смъртни случая само през първата година“, казва Оливър Уотсън от Имперския колеж в Лондон, който е един от основните автори на проучването.
Много повече смъртни случаи биха могли да бъдат предотвратени, ако достъпът до ваксини беше по-равнопоставен в световен мащаб. Близо 600 000 допълнителни смъртни случая – един от всеки пет смъртни случая от Covid-19 в страните с ниски доходи – биха могли да бъдат предотвратени, ако беше постигната глобалната цел на Световната здравна организация за ваксиниране на 40% от населението на всяка страна до края на 2021 г., установява изследването.
“Прочуването ни показва, че милиони животи вероятно са били спасени благодарение на достъпа до ваксини, но е можело да се направи повече”, казва Уотсън. Той подчертава, че макар да е жизненоважно да продължават да се осигурят ваксини по целия свят, особено за високорисковите лица, в много части на света с ниско ваксинално покритие има високи нива на имунитет поради предишна инфекция, което означава, че възможността за спасяване на човешки живот е стеснена.
Откакто на 8 декември 2020 г. е приложена първата ваксина извън условията на клинично изпитване, почти две трети от населението на света е получило поне една доза. Инициативата за глобален достъп до ваксини Covax полага усилия за осигуряване на необходимите дози в бедните страни, но заложените цели за намаляване на неравенството не бяха постигнати.
В проучването, публикувано в списание Lancet Infectious Diseases, са използвани официални данни – или оценки, когато официални данни не са били налични – за смъртните случаи от Covid-19, както и за общия брой случаи на свръхсмъртност във всяка страна. Превишената смъртност е разликата между общия брой на хората, починали от всички причини, и броя на смъртните случаи, очаквани въз основа на минали данни. В много страни тези данни дават най-надеждната представа за смъртните случаи от Covid-19.
Тези анализи са сравнени с хипотетичен алтернативен сценарий, при който не се прилага ваксина. Това означава, че цифрите отразяват пряката защита от ваксините за отделните лица, както и по-широките ползи за здравната система, например ефекта върху нивата на смъртност от наличието на повече болнични легла.
Получените така цифри вероятно представляват горната граница на броя на смъртните случаи, които са били избегнати, ако не е имало ваксини, тъй като при такъв сценарий политиките за карантина и локдаун биха били различни.
Професор Азра Гани, ръководител на катедрата по епидемиология на инфекциозните болести в Imperial College London, заявява: „Нашето проучване показва огромната полза от ваксините за намаляване на смъртността от Covid-19 в световен мащаб. Макар че интензивният фокус върху пандемията вече е изместен, важно е да гарантираме, че най-уязвимите хора във всички части на света са защитени от продължаващата циркулация на Covid-19 и от други основни заболявания, които продължават да засягат непропорционално най-бедните.“