30 април е голям празник във Виетнам. На тази дата през 1975 г. обединените сили на Виетнамската народна армия и на Фронта за национално освобождение на Южен Виетнам превземат Сайгон (днешен Хо Ши Мин) и така се слага победен край на продължилата десетилетия наред героична война на виетнамския народ против чуждите агресори, за независимост и обединение на страната. Виетнам се обединява и започва да се нарича Социалистическа република Виетнам през следващата 1976 г. А 30 април остава да се празнува ежегодно като апотеоз на извоювания с толкова жертви и себеотрицание мир – най-безценното богатство за всеки виетнамец.
По повод 47-ата годишнина от онези исторически събития, развълнували и цял свят, се срещнахме с новия извънреден и пълномощен посланик на Социалистическа Република Виетнам у нас Н. Пр. До Хоанг Лонг, наскоро поел мандата си. Това е първото му интервю пред българска медия.
Интересен детайл е, че Негово Превъзходителство, който е завършил икономика, а след това се е отдал на дипломацията, има и журналистически опит – чрез своите аналитични публикации по международна политика и икономика във виетнамското списание „Външна политика”. Започва мандата си у нас с амбицията да изпълни с по-активно и ефективно съдържание нишите в исторически много добрите българо-виетнамски отношения, а също така и да спомогне за засилване на преките контакти и сътрудничество между творческите и журналистическите съюзи на двете страни, между учебни заведения, медии, бизнес-структури, професионални организации и т. н.
– Ваше Превъзходителство, радвам се да Ви приветствам в началото на Вашия мандат като извънреден и пълномощен посланик на Социалистическа република Виетнам в Република България. Пожелавам Ви успех! Моля Ви да разкажете върху кои теми ще поставите акцентите във Вашата работа по развитие на отношенията и сътрудничеството между нашите две страни? Кои сфери смятате за приоритетни?
– Преди всичко бих искал да благодаря на моите български приятели за топлата обич, проявена към мен и семейството ми при започването на моя мандат у вас.
Както знаете, на 8 февруари 1950 г. България става една от първите 10 държави в света, които признават и официално установяват дипломатически отношения с Демократична република Виетнам, предшественицата на Социалистическа република Виетнам. След повече от 70 години традиционното приятелство между двете ни страни непрекъснато се затвърждава и развива.
Като извънреден и пълномощен посланик на СРВ в Република България, ще работя усилено, за да допринеса за насърчаването на тези добри връзки с много положителни развития във всички области – в политиката, дипломацията, икономиката, търговията, отбраната, сигурността, науката, технологиите, образованието, обучението, културата, спорта, туризма. Ще спомагам също и за сътрудничеството между населените места.
Специално се надявам традиционното приятелство и сътрудничество между Виетнам и България да бъде всестранно засилено във всички онези области, в които политиката, икономиката, отбраната и образованието са с по-голям приоритет.
– В кои сфери според Вас българо-виетнамските връзки все още не отговарят на потенциала, който имат, и как те могат да бъдат тласнати към по-ефективно развитие?
– В рамките на традиционното приятелство и партньорство между Виетнам и България икономиката е един от основните стълбове на сътрудничеството. Според статистиката на виетнамските митници до края на 2021 г. общият търговски оборот между Виетнам и България е 247,3 милиона щатски долара. Това е двойно увеличение в сравнение с 2020 г. От посочената сума експортният оборот достигна 107 0,7 милиона щатски долара, с 85% повече спрямо 2020 г. А оборотът на вноса възлезе на 139,6 милиона щатски долара, тоест имаме ръст от 130% спрямо 2020 г.
България развива 11 валидни проекта за преки инвестиции във Виетнам с общ капитал на регистрирани инвестиции от 31,14 милиона щатски долара, като се нарежда на 68-о място сред 140 държави и територии с преки инвестиции във Виетнам. През 2021 г. имаше и още 2 новолицензирани български проекта с общ новоотпуснат капитал от 40 000 щ.д. Тези цифри обаче все още са ниски, несъизмерими с потенциала и желанията на двете страни.
Всъщност, Виетнам и България имат много благоприятни условия за по-нататъшно развитие на икономическо сътрудничество. Въз основа на доброто традиционно приятелство между двете ни страни, виетнамският и българският бизнес могат да насърчават двустранния търговски и инвестиционни обмен.
По-специално, предприятията от двете страни могат да се възползват от Двустранното търговско споразумение между ЕС и Виетнам (EVFTA), за да си предложат преференциално третиране при отваряне на пазара, като по този начин ще спомагат за по-нататъшното разширяване на пазарния дял за износни стоки, особено продукти, принадлежащи към силните страни в експорта на двете ни държави.
В момента Виетнам основно изнася за България традиционни потребителски стоки като текстил, обувки, каучук, селскостопански продукти (кафе, ориз, кашу, морски дарове). А внася от България пшеница и олио, храни, сушени плодове, вино.
Междувременно списъкът със силни потребителски продукти и на двете страни е голям. Пазарното им търсене във Виетнам и България носи голям потенциал, който може и трябва да бъде развит.
За насърчаване на двустранното икономическо, търговско и инвестиционно сътрудничество, правителството на Виетнам и съответните министерства и поделения, като Министерството на външните работи, Министерството на индустрията и търговията, Виетнамското посолство и Търговската служба в България, ще положат максимални усилия. Ние правим всичко възможно, за да подкрепяме виетнамския бизнес с пазарна информация и за да може той да действа като мост с българските партньори, да помага за решаването на проблеми, възникващи в процеса на проучване и навлизане на пазара, както и м бизнес инвестициите.
– Ковид-кризата се отрази негативно по цял свят, възпрепятства много проекти за обмен и сътрудничество, забави икономическия растеж. Как Виетнам се справя с тези предизвикателства и какво полезно от своя опит би могъл да сподели с България?
– Пандемията от Ковид-19 се отрази негативно върху всички аспекти на световния политически, икономически и социален живот, превръщайки се в заплаха за глобалната сигурност като цяло. Виетнам не е изключение от тази картина.
От избухването на епидемията от началото на 2020 г., Виетнам е регистрирал 10 435 056 случаи на заразени. 9 086 075 души са се възстановили. 1 306 013 пациенти се лекуват в момента. 43 024 са починали.
През първия период от 2020 г. до първата половина на 2021 г. Виетнам постигна много успехи в отговора на пандемията. А от май 2021 г. въздействието на новите щамове на Ковид-19 се отрази доста по-тежко. До момента можем да кажем, че Виетнам съумя да се адаптира и да овладее епидемичната ситуация. Икономическите и социални дейности и животът на хората постепенно се нормализират.
Опитът на Виетнам в отговора на пандемията Ковид-19 доказа, че доверието и увереността на хората са ключът към успешните мерки на правителството в борбата с вируса. Кампанията за бърза ваксинация, разгърната във Виетнам през последните месеци, подкрепата на хората за изискването да се носят маски и бързите и гъвкави реакции на правителството също са фактори, които помагат на страната ни да преодолее предизвикателствата на пандемията и да се възстанови по-скоро.
– На 30 април т. г. се навършват 47 години от превземането на Сайгон, сложило край на дългите и героични битки на виетнамския народ против чуждите агресори, в защита на националната независимост и суверенитет и за обединение на страната. Вашият народ спечели уважението на света и с впечатляващия си мирен напредък след старта на обновителната програма „Дой Мой” през 1986 г., спомогнала Виетнам да се превърне в една от най-бързоразвиващите се икономики в Югоизточна Азия. Каква е тайната на виетнамските победи – и във войните, и в мирното развитие?
– За нас 47-ата годишнина от Освобождението на Юга и обединението на страната е голям празник. В последвалите това историческо събитие години Виетнам полага големи усилия за излизане от бедността, изостаналостта и разрухата, причинени от постоянните войни. Страната ни постепенно преодолява трудностите и се развива по социалистическия път.
Прилагането на политиката „Дой Мой”, лансирана на 6-ия конгрес на Виетнамската комунистическа партия през 1986 г., продължава вече 36 години. Благодарение на нея Виетнам постигна големи успехи с историческо значение, поде силно и всеобхватно развитие. Повишиха се мащабът и нивото на икономиката, значително се подобри материалният и духовният живот на хората. А икономическото развитие е хармонично свързано с културното, човешко, прогресивно и справедливо развитие на обществото. Международното сътрудничество се задълбочава, расте престижът на страната ни на световната арена.
Успехите на Виетнам в борбата за защита на страната и за изграждането и развитието ѝ са постигнати под ръководството на ВКП. Те са обусловени от следните акценти:
Издигане на знамето на националната независимост и социализма;
Насърчаване на силата на националното единство;
Съчетаване на вътрешните ни усилия с външни партньорства и подкрепа;
Използване на революционни методи, подходящи за специфичните условия на страната и хората във всеки времеви период;
Прозорливо ръководство от страна на ВКП, която е водещият фактор, определящ успехите.
– За съжаление, днес светът отново изживява дълбоки трусове в областта на сигурността. В Европа, съвсем близо до българските граници, сме свидетели на драматичен военен сблъсък между Русия и Украйна, в който се пресичат и глобални геополитически интереси. Не е спокойно и във вашия регион – често идват тревожни новини и от Източно море. Каква е позицията на Виетнам по тези опасни кризи и какви решения виждате за тях?
– Виетнам е страна, която е преминала през много войни, за да извоюва националната си независимост и да запази териториалната си цялост. Така че ние сме изпитали на собствен гръб опустошенията и последствията от насилствени конфликти. Затова искрено споделяме дълбоката загриженост на международната общност относно конфликтната ситуация в Украйна, особено хуманитарните последици от конфликта.
Виетнам многократно е подчертавал важността на спазването на международното право и Устава на ООН. Последователната позиция на Виетнам е, че всички международни спорове трябва да се разрешават с мирни средства, въз основа на основните принципи на международното право и Хартата на ООН, включително принципите на мир и хармония, суверенно равенство, зачитане на независимостта и териториалната цялост на държавите, а не чрез заплаха или използване на сила. Организацията на обединените нации и международната общност трябва да насърчават и създават благоприятни условия за усилия в диалога и дипломатическите преговори между съответните страни за търсене на мирно и всеобхватно решение.