През 2021 г. базираната в щата Айдахо компания Healthwise е изправена пред голям проблем – служителите ѝ напускат масово. В опит да ги спре, през август главният изпълнителен директор въвежда четиридневна работна седмица – и сега работниците са по-продуктивни от всякога.
“Подобно на много други компании, Healthwise се сблъска с последиците от “прегарянето” и икономическия стрес от пандемията. Шест месеца след въвеждането на новата система, при която на служителите се плаща за пет работни дни, но те ходят на работа само четири, работниците са драматично по-щастливи, приходите са се увеличили, а показателите за удовлетвореност на клиентите са“изключителни”, разказва пред Business Insider икономиста Джулиет Шор, имаща десетилетен опит в изучаването на трудовите отношения.
„Служителите на Healthwise прекарват почивните си петъци в семейни дейности като спорт или пазаруване. Една от майките на малки деца споделя, че сега от време на време може да си прави педикюр без да изпитва угризения“, разказва Шор.
Healthwise е една от все по-големия брой компании в САЩ, които въвеждат намалено работно време в опит да задържат служителите си. През 2021 г. повече от 38 милиона работници в страната са напуснали работа и тенденцията не показва признаци на забавяне – през февруари рекордните 4,4 милиона американци са напуснали работа.
Според организационния психолог Антъни Клоц, който нарича тенденцията „Голямата оставка„, опустошителната пандемия COVID-19 е накарала много работници да се замислят дали работата им има полза за самите тях.
Според Шор изследванията показват, че по-кратките работни седмици могат да намалят психическия стрес, като същевременно подобряват удовлетворението от работата и производителността. Европейските държави с по-кратък среден работен ден, като Франция и Германия, имат по-висока производителност в сравнение с държавите с по-дълга работна седмица, като Обединеното кралство и Италия.
Главният изпълнителен директор на Healthwise Адам Хюсни заявява пред изданието Idaho Statesman, че компанията му е видяла „много малък отлив на служители“ след преминаването към четиридневна работна седмица. Хусни не е променил обема на работата, която трябва да се свърши за една седмица, което е довело до това служителите да използват по-ефективно работните часове.
Шор казва, че служителите на Healthwise пестят време, като изпращат съобщения на колегите си, вместо да се обаждат по телефона, като по този начин ограничават незначителните разговори. „Те преместват личните си задачи, като например посещенията при лекар, за неработния ден. И да, темпото на работа в офиса се повишава“, добави Шор. „Хората се адаптираха и предпочитат да получават свободното си време като цял почивен ден, а не на части.“
Исландия вече изпробва четиридневна работна седмица и 85% от населението в момента работи на по-кратки часове или е на път да премине на такива. Някои щати в САЩ може да последват примера: Асамблеята на щата Калифорния предлага законопроект, който ще въведе съкратена работна седмица за почасовите работници, които не членуват в профсъюзи, в компании с 500 или повече служители.
„В наши дни много се говори за бъдещето на работата и възможностите, които тя предлага, но залогът е по-голям от тези възможности“, казва Шор. „Имаме императив да се изправим пред предизвикателствата на настоящия момент, пандемичното прегаряне и депресията, и всички видове неравенства”.