Много щастлива бе отминалата следизборна нощ за португалския премиер социалист Антонио Коща, чиято партия в разрез със социологическите прогнози триумфира на извънредните парламентарни избори на 30 януари с около 42% от гласовете, печелейки абсолютно мнозинство – 117 места в 230-членния парламент (досега имаше 108 места). Това е вторият най-добър резултат в историята на ПСП след 2005 г., когато тя победи с 45%.
Сегашният триумф бе неочакван, защото до последно сондажите предричаха паритет между управляващите от 2015 г. социалисти и оглавяваните от Руи Рио консерватори от Социалдемократическата парти я (това е формацията на умерената десница в Португалия). Някои анкети дори даваха надмощие на СДП и даже се правеха спекулации за възможна „широка коалиция”, за да се постигне стабилност в управлението. В крайна сметка обаче се оказа, че социолозите са завишили реалната подкрепа за консерваторите с около 13 пункта. СДП взе дори по-малко депутатски места, отколкото имаше досега – 76 вместо 79, което в проценти прави малко под 28%.
Нагнетяваното по време на предизборната кампания внушение в обществото, че десницата набира много влияние стимулира избирателите с леви нагласи да се концентрират около „полезния вот” за ПСП. Така голяма част от досегашната си подкрепа загубиха нейните съюзници, осигурявали ляво управление от 2015 г. насам – Левия блок с лидерка Катарина Мартинс и Португалската комунистическа партия начело с Жеронимо де Соуза. И двете формации сега се сриват доста назад. Левият блок (побратим на испанската „Подемос”) пада от 19 на 5 депутата, а комунистите, съюзени със зелените – от 12 на 6.
Доста наблюдатели са удивени от срива на ЛБ и ПКП, защото и двете сили лансираха разумни и полезни социални мерки за излизане от ковид-кризата, възползвайки се от отказа на ЕС от бюджетни ограничения и от предвидените за Португалия 16 млрд. евро по европлана за възстановяване – укрепване на здравната система, повишаване на пенсиите и на минималната работна заплата, нови инвестиции в образованието и т.н.
Други анализатори обаче откриват закономерност в този резултат, защото всъщност точно исканията на ЛБ и ПКП за по-социален бюджет, провалиха приемането му в парламента през октомври м. г., когато дясната СДП също гласува против с ясната цел така да предизвика предсрочни избори – което и стана. Мнозина смятат за сценарист на кризата с бюджета президента консерватор Марсело Ребело де Соуза, който разчиташе предсрочният вот да елиминира по-левите съюзници на ПСП и изборният резултат да я тласне към „широка коалиция” с неговата СДП. Само че в крайна сметка нещата се разиграха по-различно и сега големият победител е социалистът Антонио Коща, който може вече да управлява самостоятелно.
Но има и още една партия, която сега празнува – това е крайнодясната „Шега!” („Стига!”). Тя внезапно взе цели 7%, скочи от един депутат в лицето на лидера ѝ Андре Вентура до 12 депутати и се превърна в трета политическа сила. Разбира се, повечето коментатори оценяват пробива ѝ като отзвук от вече оформилата се европейска тенденция за настъпление на крайнодесните към парламентите. Но за португалците все пак това е нещо ново. Да не забравяме, че в тази страна, която през 1974 г. свали с безкръвен военен преврат най-старата фашистка диктатура в Европа и после гласува за „най-червената” конституция на континента (по-късно многократно окастряна през годините), дори десницата не смееше да се нарича с някакви типични за тази тенденция имена, а избра да е „социалдемократическа”. Ето защо сега избуяването на озлобената „Шега!” е много тревожен сигнал за повечето португалски демократи.