Заседанието на 50-ия конгрес на БСП, което трябваше да „констатира” оставката, подадена от партийната председателка Корнелия Нинова след изборния разгром през октомври м. г., и да стартира процедура за пряк избор на нов лидер, сбъдна прогнозите, че нищо такова няма да се случи и че водачката ще остане същата. 415 от 599 присъстващи делегати на висшия форум на соцпартията отказаха да „констатират” оставката, „за” която гласуваха само 164 делегати, а 20 се въздържаха. Така Нинова ще продължава да командва.
„С отхвърлянето на оставката на Нинова БСП не само се самопростреля, но се и самоуби,” написа във Фейсбук политологът Иво Инджов.
Още преди началото на конгреса приближени на председателката обявиха пред медиите, че имало подписка от местни партийни организации в Благоевград да не се приема оставката на Нинова. „От много структури подкрепят тази подписка и мисля около две трети от делегатите на конгреса,” обяви в тв интервю заместничката на Нинова в партията Ирена Анастасова.
Докладът на лидерката, с който тя представи пред форума своята версия за слабите резултатите на БСП на изборите, очерта три основни причини за това – ковид-пандемията, която уплашила избирателите и те не отишли да дадат вота си, машините за гласуване, които също стреснали възрастните гласоподаватели, и вътрешнопратийните врагове, които работели за други политически сили. Но в крайна сметка според Нинова БСП все пак постигнала успех, била разпозната като партия на промяната и влязла в настоящата правителствена коалиция.
Повечето от последвалите изказвания подкрепиха тези обяснения и обобщиха, че тъй като вината за загубата на изборите е колективна, а не персонална на председателката, затова тя няма защо да подава оставка. Лайтмотив също така беше възхвалата, че лидерката е „боец” и че е „вкарала” БСП във властта. Затова не бивало да се сменя.
Че Нинова ще организира добре вътрешнопартийните си фенове за конгреса и че ще осребри влизането на БСП в четворната правителствена коалиция и собствения си вицепремиерски пост за партийното си циментиране, предрекоха многобройни медийни коментари през последните месеци. Така че разиграният сега сценарий не е никаква изненада.
Премиерът Кирил Петков също мотивира и без това добре ориентираното в мисията си делегатстко мнозинство, посочвайки в приветствите до конгреса: „Българската социалистическа партия е важен коалиционен партньор. Искам да благодаря за съвместната работа в последния месец и половина. Ние започнахме промяната, но още много работа ни чака. Тепърва трябва да реформираме съдебната система, трябва да изтръгнем корупцията, трябва да дадем справедливост на българското общество“. Тези важни задачи очевидно са неизпълними без „боеца” Нинова начело на БСП, както се видя на 50-ия конгрес на партията.
Още преди да се проведе гласуването – което беше закрито за медиите – обявилият предварително, че ще се състезава с Нинова за лидерския пост в пряк избор Крум Зарков се обърна към делегатите с емоционално слово, в което каза: „Спите ли дълбоко? Упоени ли сте вече достатъчно от това, което се случва от сутринта? Готови ли сте за последния, за фаталния удар? Сърцето на нашата партия са нашите членове и симпатизанти, но нейния мозък, би трябвало да е тук в тази зала. И от този мозък трябва да тръгне възстановяването. Този мозък е облъчван от сутринта с абсолютни нелепици. Провалът на изборите е представен като успех. (…) Това, което се случва, е въпрос за отговорността. Пряко свързан с този за морала и европейското поведение на всеки политик. Циркулира обръщение, търсят се подписи, за да не се гласува оставка, подадена през ноември месец. Ако това се случи, този фарс ще бъде наистина пореден, ако не и последен пирон в ковчега на публичния имидж на Българската социалистическа партия.”
Случи се.