Както и всяка година, по повод началото на Световния икономически форум в Давос, международната неправителствена организация за борба с бедността и неравенството Oxfam представи новия си доклад. За втора поредна година форумът в Давос, който обикновено събира хиляди едри предприемачи и влиятелни политици, няма да е присъствен заради пандемията от Ковид-19. Той ще се проведе онлайн през тази седмица.
Пандемията е във фокуса и на публикувания днес доклад на Oxfam „Неравенството убива”. Основният извод в него е, че настъплението на коронавируса е превърнало шепата най-богати хора в света в още по-големи богаташи, като същевременно бедността пък се е масовизирала още повече. И по-конкретно – десетимата най-заможни са удвоили състоянието си през последните две години. То е нараснало от 700 милиарда долара на 1,5 трилиона долара със скорост от 15 000 долара в секунда или 1,3 милиарда долара на ден. Същевременно доходите на 99% от човечеството са се сринали надолу и продължават да падат. 160 милиона души са изпаднали крайна в бедност.
„Ако въпросните десетима богаташи загубят 99,999 процента от богатството си утре, те пак ще бъдат по-богати от 99 процента от всички хора на планетата. Тяхното общо състояние в момента надхвърля шест пъти онова, с което разполагат най-бедните 3,1 милиарда души на Земята“, заявява изпълнителната директорка на Oxfam Габриела Бючер.
Според доклада неравенството допринася за смъртта на най-малко 21 000 души всеки ден или един човек на всеки 4 секунди. До тази статистика водят данни за смъртни случаи в резултат от липсата на достъп до здравеопазване, насилие, основано на пола, глад и съсипване на климата.
„Никога не е било толкова спешно да започнем да поправяме бруталните грешки на това неприлично неравенство. Необходимо е ограничаване на властта и на извънредното забогатяване на елитите, включително чрез данъчно облагане – тези пари е необходимо да се върнат в реалната икономика и да работят за спасяването на живота на хората“, казва Бючер.
Богатството на милиардерите е нараснало през двете пандемични години повече, отколкото за последните 14 години. То е достигнало общо 5 трилиона долара и това е най-големият скок, откакто се води статистика
Ако бъде наложен еднократен данък от 99 процента върху ненадейните пандемични доходи на десетимата най-големи богаташи в света, с тази средства ще може да плати следното:
- да се произведат достатъчно ваксини за цял свят;
- да се осигурят универсални здравни грижи и социална защита, финансиране на адаптирането към климата и намаляване на насилието, основано на пола, в над 80 държави;
- дори и след като бъде постигнато всичко това, пак десетимата най-богати ще останат с 8 милиарда долара отгоре, отколкото преди пандемията.
„Милиардерите се радват на страхотна пандемия. Централните банки изпомпват трилиони долари на финансовите пазари, за да спасят икономиката, но голяма част от тези средства в крайна сметка се трупа по джобовете на милиардери, яхнали бума на фондовия пазар. Ваксините имаха за цел да сложат край на тази пандемия, но богатите правителства позволиха на фармацевтичните милиардери и монополи да прекратят доставките за милиарди хора. Резултатът е, че всеки вид неравенство, което можете да си представите, рискува да нарасне. Предсказуемостта му е отвратителна. Последствията от това убиват”, подчертава Бючер.
Крайното неравенство е форма на икономическо насилие, при което политиките и политическите решения, които поддържат богатството и властта на малцина привилегировани, водят до пряка вреда за огромното мнозинство от обикновените хора по света и за самата планета.
„Отговорът на света срещу пандемията отприщи това икономическо насилие особено остро по расови, маргинализиращи и полови линии. Тъй като Ковид-19 се развива на „вълни”, те се преобразуват и във вълни на насилие, основано на пола, тъй като все повече неплатени ангажименти се стоварват върху жените и момичетата“, каза Бючер.
– Пандемията засили драстично неравенството между половете. Жените загубиха общо 800 милиарда долара приходи през 2020 г., когато работещите жени станаха с 13 милиона по-малко, отколкото през 2019 г. 252 мъже в света днес имат повече богатство от всичките 1 милиард жени и момичета в Африка, Латинска Америка и Карибите, взети заедно.
– Пандемията удар хората и по етнически и расов признак. При втората вълна на пандемията в Англия преселниците и потомците на преселници от Бангладеш са били застрашени да починат от Ковид-19 пет пъти повече, отколкото белите британци. Чернокожите в Бразилия са в 1,5 пъти по-висок риск да бъдат покосени смъртоносно от Ковид-19, отколкото белите им сънародници. В САЩ 3,4 милиона чернокожи американци биха били живи днес, ако продължителността на живота им беше същата като на белите хора – това е пряко свързано с историческия расизъм и колониализъм.
– Очаква се неравенството между страните да нарасне за първи път от едно поколение насам. Развиващите се страни, лишени от достъп до достатъчно ваксини поради защитата на монополите на фармацевтичните корпорации от страна на богатите правителства, са принудени да намалят социалните разходи, тъй като нивата на дълга им ги притискат и сега са изправени пред перспективата за строги икономии. Делът на хората с Ковид-19, които умират от вируса в развиващите се страни, е приблизително два пъти по-голям от този в богатите страни.
„Пандемията от Ковид-19 оголи както алчността, така и превръщането на крайното неравенство в инструмент за икономическо насилие чрез политически и икономически средства. След години на проучване и провеждане на кампании по въпроса, това е шокиращото, но неизбежно заключение, до което Oxfam трябваше да стигне днес“, посочва Бючер.
Въпреки огромните разходи за борба с пандемията, през последните две години правителствата на богатите страни така и не успяха да увеличат данъците върху богатството на най-богатите и продължиха да приватизират обществени блага като науката за ваксините. Те насърчиха корпоративните монополи до такава степен, че само в периода на пандемията нарастването на пазарната концентрация за една година заплашва да бъде по-голямо, отколкото през годините от 2000 до 2015 г.
Неравенството е в основата и на климатичната криза, тъй като най-богатият 1% отделя над два пъти повече CO2 от най-долните 50% от света. Това рефлектира в изменението на климата през 2020 и 2021 г., допринесло за горски пожари, наводнения, торнадо, лоши реколти и глад.
„Неравенството с такъв темп и мащаб се случва по избор, а не по случайност“, убедена е Бючер. Тя добавя: „Не само, че нашите икономически структури направиха всички ни по-малко сигурни срещу тази пандемия, но те активно дават и още възможности на онези, които вече са изключително богати и мощни, да използват тази криза за собствена печалба”.
Докладът отбелязва тежестта на двете най-големи икономики в света – САЩ и Китай. Те трябва да започнат да обмислят политики, които да намаляват неравенството, включително чрез въвеждане на по-високи данъчни ставки за богатите и предприемане на действия срещу монополите. „Това ни дава известна надежда за възникване на нов икономически консенсус“, смята Бючер.
Oxfam препоръчва на правителствата спешно:
– Възстановете печалбите, подарени на милиардерите, като обложите това огромно ново богатство, натрупано от началото на пандемията, чрез постоянни данъци върху богатството и капитала.
– Инвестирайте трилионите, които биха могли да бъдат събрани от тези данъци, за прогресивни разходи за универсално здравеопазване и социална защита, адаптиране към изменението на климата и програми за превенция на насилието, основано на пола.
– Отменете сексистки и расистки закони, които дискриминират хората по полов и по расов признак. Създайте нови закони за равенство между половете и расите, за да се изкоренят насилието и дискриминацията. Всички сектори на обществото трябва спешно да определят политики, които ще гарантират, че жените, хорта от различни раси и други потиснати групи са представени във всички пространства за вземане на решения.
– Прекратете действието на законите, които подкопават правата на работниците да се обединяват и стачкуват, и установете по-строги правни стандарти за защитата им. Богатите правителства трябва незабавно да се откажат от правилата за интелектуална собственост върху технологиите за ваксини срещу Ковид-19, за да позволят на повече страни да произвеждат безопасни и ефективни ваксини, с което да се постигне край на пандемията.
Бючер посочва: „Няма недостиг на пари. Тази лъжа умря, когато правителствата освободиха 16 трилиона долара, за да отговорят на пандемията. Има само недостиг на смелост и въображение, необходими, за да се освободим от неуспешната, смъртоносна усмирителна риза на крайния неолиберализъм. Правителствата ще проявят мъдрост, ако се вслушат в протестните движения — на младите, които стачкуват заради климата, на активистите от Black Lives Matter, на феминистките от #NiUnaMenos, на индийските фермери и други, които настояват за справедливост и равенство“.