На 16 декември група десни евродепутати се канят отново да предприемат атака срещу Куба по време на пленарна сесия в Европейския парламент, посветена на човешките права. Основната им цел е насочена не само към поредна осъдителна резолюция, но и към отмяна на действащото от 2017 г. споразумение за диалог и сътрудничество между Хавана и ЕС.
За това разказа пред „Барикада” наскоро завърналата се от отпуск в родината си кубинска посланичка у нас Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан.
– Госпожо посланик, моля ви да запознаете читателите ни какво точно е замислено да се предприеме спрямо Куба в Европейския парламент на 16 декември?
– Първо искам да отбележа, че в течение само на последните шест седмици Куба е била тема на обсъждания в Европейския парламент три пъти. Може да се помисли, че страната ни е членка на Европейския съюз, или че страните от ЕС са решили всички свои проблеми, та се занимават с нас… Всъщност никоя друга държава не е ставала обект на такова внимание в ЕП с подобна честота.
За 16 декември е предвидена поредната такава инициатива – и отново ще бъде повдигната темата за човешките права. Предложението идва от група хора, които се представят за кубински дисиденти, но по никакъв начин не представляват кубинския народ, а правят всичко възможно, за да причинят още щети на народа. Зоват за нови санкции и дори за военна агресия срещу родината ни. Като илюстрация за морала им, само ще спомена, че един от тях се самонарани, за да представи това като следи от „репресии” на кубинските власти спрямо него. Естествено, това е пълна постановка.
Ако евродепутатите, които се включват в тази инициатива, наистина се интересуваха от човешките права в Куба, щяха да говорят за блокадата на САЩ, която от 60 години упражнява жесток геноцид над кубинския народ. Но не, във всички досегашни резолюции на ЕП няма нито дума за блокадата.
Междувременно стана известно, че Сенатът на САЩ е изпратил специално писмо до върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел с настояване за осъждане на Куба в ЕП. Фокусът на атаката е насочен срещу действащото от 2017 г. споразумение за диалог и сътрудничество между нашата страна и ЕС. То бе подписано през 2016 г. в Хавана по инициатива на предшественичката на Борел на поста му – Федерика Могерини.
Обсъждането на 16 декември се форсира насред пандемията, когато много евродепутати работят дистанционно и няма да присъстват в пленарната зала. Под въпрос е дори онлайн включването на голяма част от тях, защото сме в навечерието на Коледните празници и доста от евродепутатите са със семействата си, в отпуск. Мнозина дори не знаят, че в общо формулираната тема за човешките права ще бъде включена и Куба. Това е поредно медийно шоу срещу нашата страна, на което се канят да се насладят главно организаторите му.
Искаме да разгласим какво се готви, да обърнем внимание на онези евродепутати, които винаги са отстоявали честна и обективна позиция спрямо страната ти, да са наясно, че сега е на път нова антикубинска резолюция.
Знаем, че можем да разчитаме на солидарността с Куба – една огромна международна сила, в която винаги сме намирали опора през всичките тези над 60 години жестока блокада. Националното събрание (парламентът) на нашата страна също ще излезе със своя позиция, за да предупреди, че за пореден път се опитват да използват Европарламента като трамплин за атака срещу Куба.
Многократно през годините страната ни е искала „отворени врати” за тези провеждащите се в ЕП дебати за Куба. Ние имаме пълното право да се чуе нашият глас, когато става дума за родината ни. Поне онлайн. Но никога не сме били допускани. Винаги доминират манипулациите.
Знаем, че в много страни приятелите на Куба пак се мобилизират, за да проведат акции на солидарност със страната и народа ни, да изискат отново и отново отмяна на геноцидната американска блокада. Тази солидарност ни дава сили.
– Вие съвсем наскоро се завърнахте от отпуск в Куба. Разкажете каква е обстановката сега у вас?
– Да, имахме щастието в продължение на 15 дни да се порадваме на близките си, след като от около две години не беше възможно да се приберем за отпуската си най-вече заради пандемията.
Бяхме в Куба и на 15 ноември, когато страната ни се „отвори” отново за присъствените учебни занятия, за активните публични и културни дейности, за международния туризъм. Допреди тази дата действаха строги ограничения, за да може да се възпре разрастването на пандемията. По-рано тази година, особено през лятото, преживяхме и пик в заболяванията от Ковид-19. Имаше много трудности в справянето с това изпитание.
Но хората в Куба вярват в нашата медицина и наука. Доброволно отиват да се ваксинират с разработените у нас ваксини. Благодарение на масовата ваксинация ситуацията се подобри значително. Според данни от 9 декември, публикувани на сайта на кубинското здравно министерство, 83,5% от над 11-милионното население на Куба, са ваксинирани вече с три дози.
– Какво трябва да знаят туристите, които биха искали сега да посетят Куба?
– В нашата консулска служба в посолството сега е много оживено – идват много хора, които искат да пътуват до страната ни за предстоящите празници и се нуждаят от визи. Разбира се, всички питат и за специалните изисквания заради пандемията.
Вече е необходим единствено сертификат за ваксинация от страната на съответния турист. Само за идващите от онези африкански страни, които сега са обект на специален подход заради новия щам омикрон, се изисква и PCR тест.
У нас засега е регистриран само един случай на омикрон – у кубински лекар, завърнал се от Мозамбик. Човекът е изолиран, под медицинско наблюдение и грижи е.
– Какви са специфичните трудности на живота в Куба днес?
И друг път съм казвала, че ние сме под пресата на две блокади – американската и на Ковид-19. Освен това ние сме и в процес на важни преобразувания. Така например, в началото на годината стартирахме парична реформа. Навсякъде по света при такива промени неизбежно се появява и инфлация. Така че преживяваме и това. Плюс общото за цял свят поскъпване на хранителните продукти и на електроенергията… Никак не ни е лесно.
Но Куба живее, диша и се възражда. Опитваме се да се върнем към нормалността. Искам да споделя силната емоция, която изпитахме всички, когато на следващия ден след „отварянето” – на 16 ноември, отбелязахме с многобройни културни събития 502-годишнината от основаването на нашата красива столица Хавана. Особено вълнуващо бе, когато същия ден нашият президент Мигел Диас-Канел откри статуя на Еусебио Леал, легендарния историк на Хавана, на чиято отдаденост дължим реставрирането и разцъфването на старинната част на града.
Уви, Еусебио Леал почина миналата година, но завинаги остана слят с възродената Хавана. И статуята му е олицетворение на паметта за него – инсталирана на тротоара пред Двореца на генерал-капитанството, тя го изобразява такъв, какъвто всички го помним, все забързан за някъде, с папки и книжа в ръка, но никога не пропускащ да махне приветливо към поздравяващите го на всяка крачка хора…
Да, Куба днес живее, диша и се възражда, с колкото и озлобление да се опитват да я атакуват враговете ѝ. Приятелите ѝ са повече.
Обобщението на кубинската посланичка се потвърждава и от подготвеното писмо от европейските организации за солидарност с Острова на свободата, сред които е и Асоциацията за приятелство „България-Куба”. Писмото е адресирано до френския президент Еманюел Макрон, чиято страна на 1 януари 2022 г. поема 6-месечното председателство на ЕС, до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, до председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, до върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел.
В посланието се отправя апел да продължи развитието на позитивни и стабилни, основани на взаимното уважение и разбирателство отношения между ЕС и Куба. Във връзка с отбелязвания на 10 декември Международен ден за защита на човешките права се подчертава, че тези права на кубинците са драстично нарушени от блокадата на САЩ. Изисква се на това да се сложи край. Изразена е надежда, че по време на предстоящото френско председателство отношенията ЕС-Куба ще се подобрят.
Припомня се, че през последните пет години се наблюдава значителна негативна промяна в отношението на правителството на Съединените щати към Куба, което се изразява в свиване на дипломатическите връзки, комуникациите и цялостните контакти между двете страни. Същевременно САЩ задвижиха замразяваните по-рано раздели III и IV от американския антикубински закон „Хелмс-Бъртън”, който удря по стотици сътрудничещи си с Куба фирми, банки и дори НПО-та в Европа и по света.
Правителството на САЩ освен това финансира и подкрепя под различни форми антиправителствени групи в Куба, подтиквайки ги към подривни и деструктивни дейности. Такава „политика на страха“ подкопава свободната и справедлива търговия и нарушава международното право, разрушавайки солидарността и мира, посочва се в писмото.
В него се изтъква, че на 23 юни т. г. за 29-та поредна година Общото събрание на ООН подкрепи със 184 гласа „за” и само 2 „против” резолюция, призоваваща за прекратяване на американската блокада срещу Куба.
В същото време имаше неотдавнашни посещения в Куба на редица водещи европейски политически фигури и съответно бяха осъществени визити в Европа на водещи кубински политически личности. Тези развития трябва да бъдат приветствани, посочва се в посланието.
Изтъква се също, че Европейският съюз има правото и капацитета да играе независима роля, насърчавайки осъществяването на волята и желанието на европейските народи за укрепване на многостранното сътрудничество. Като пример е посочено подписването на Споразумението за политически диалог и сътрудничество между ЕС и Куба през март 2016 г. „Надяваме се, че това споразумение ще бъде изпълнено с прогресивни дейности и устойчиви проекти въпреки обструкциите и манипулациите на групата на десните популисти в ЕП,” сочи писмото.
Предстоящото председателство на Франция на Съвета на Европейския съюз от 1 януари до 30 юни 2022 г. е призовано да действа за „ясна и недвусмислена позиция” на ЕС срещу срещу антикубинската блокада на САЩ, включително информиране на Вашингтон за „намеренията на ЕС да подкрепя категорично правата на държавите-членки да търгуват с Куба без заплахата от налагане на глоби от Службата на САЩ за контрол на чуждестранните активи (OFAC)”.
Изразено е убеждението, че ЕС трябва ясно да подкрепи правото на търговия с Куба и отказа на компании от ЕС да плащат каквито и да било глоби, които OFAC може да иска да им наложи за търговия с Куба.
Заемането на такава позиция би подпомогнало и прилагането на „Регламент (ЕО) № 2271/96 на Съвета от 22 ноември 1996 г.“. В тази връзка Европейската комисия трябва да призове Световната търговска организация да обвини правителството на САЩ за нарушенията на законите и принципите на международната търговия, отбелязано е в писмото. С подобно действие ЕС ще подкрепи много други страни, компании и организации в тяхното напълно законно желание да правят бизнес с Куба.
„Ние също така вярваме, че е от изключително значение ЕС да укрепва върховенството на закона в международните отношения. Следователно, ЕС трябва да признае независимостта и суверенитета на Куба, като декларира своята пълна подкрепа за пълното и безусловно изтегляне на Съединените американски щати и техните военни от незаконно окупираната от тях кубинска територия в Гуантанамо,” настоява се в посланието.
И още: „ЕС трябва да подкрепи правата на Куба и да поиска пълно възстановяване на земята на Куба и адекватна компенсация за многото десетилетия на окупация”.
Авторите на писмото, чиито инициатори са от германската Netzwerk Cuba, подчертават: „Ние сме много широка и разнообразна група граждански организации, базирани в Европа, които работят за развиване на приятелство и солидарност между Куба и съответните ни държави, както и със самия Европейски съюз. Нашето мнение е, че Европейският съюз има важна роля за развитието на позитивни отношения с Куба, основани на взаимно уважение и разбиране между суверенните нации, и се надяваме, че Вашето председателство (на Франция, в лицето на Макрон – б. р.) ще доразвие тези политики.”