„Ако подходите с радостно сърце, това може да се окаже за вас една от най-прекрасните задачи – а именно, да носите отговорност за нашата страна.” С такова пожелание се обърна досегашната канцлерка на Германия Ангела Меркел към приемника си на поста – социалдемократа Олаф Шолц. Той очаквано бе избран на канцлерския пост на 8 декември с вота на 395 от 707-те участвали в гласуването депутати в Бундестага в Берлин.
Шолц, който ще управлява начело на тристранна коалиция между своята ГСДП, либералите и зелените, отвърна на предшественичката си, под чието ръководство е работил като вицеканцлер и министър на финансите: „Това ще бъде едно ново начало на страната ни. Искам да направя всичко за постигането на тази цел”.
За да я постигне, той ще трябва да разчита на 16-те министри от своя трицветен, „светофарен” кабинет, които също като него се заклеха пред Бундестага на 8 декември. Основните министерства са разпределени по следния начин. Министерството на здравеопазването, което е ключово в тези пандемични времена, се оглавява от съпартиеца на Шолц, привърженика на строги ограничения и задължителна ваксинация Карл Лаутербах. Съпредседателят на зелените Роберт Хабек поема министерството на икономиката и защитата на климата, а кандидатствалата за канцлерския пост от същата партия Аналена Бербок, както се и очакваше, ще е външна министърка. Отбраната отива при бившата министърка на правосъдието, социалдемократката Кристина Ламбрехт. Също участвалата в досегашния кабинет на широката коалиция начело с Меркел в качеството си на министърка по околната среда Свеня Шулце сега застава начело на министерството по икономическо сътрудничество и развитие на страната. Федералното правителство бе сформирано 10 седмици след състоялите се на 26 септември избори, в които с малко предимство, недостатъчно за самостоятелно управление, победи ГСДП.
Отдавна беше известно, че наследник на Меркел в канцлерското кресло ще е „скучният”, безстрастен и методичен работохолик Шолц, юрист по образование, често наричан „Шолцомат” – кръстоска между фамилията му и думата „автомат”. Някои смятат тази негова липса на харизма и „бюрократичното” му излъчване за недостатък, според други пък така той придава чувство на стабилност и сигурност в прехода към ново управление след 16-те години „меркелизъм”.
63-годишният днес Шолц става член на младежката организация на ГСДП още 17-годишен и минава всички стъпала на израстването в партийните редици. През 1998 г.за първи път е избран в Бундестага, а през 2002 г. оглавява ГСДП за двегодишен мандат. През 2007 г. става министър на труда и социалната политика в първото коалиционно правителство, оглавено от Ангела Меркел. Четири години по-късно е избран за кмет на Хамбург. Става временен лидер на ГСДП и през 2017 г. след поражението на партията в тогавашните парламентарни избори, а след още година вече е вицеканцлер и финансов министър в широката коалиция начело с Меркел.
Съпругата на Шолц – Брита Ернст, му е съпартийка и съратничка. През 2014-2017 г. тя е министърка на училищното и професионалното образование в правителството на провинция Шлезвиг-Холдщайн, а от 207 г. насам е министърка на образованието, младежта и спорта в правителството на провинция Бранденбург. Двойката, която е семейство от 1998 г., няма деца.
Шолц води здравословен живот, не пие и не пуши, активно спортува. Той е и автор на излязлата през 2017 г. книга, озаглавена „Земя на надеждата” и посветена на миграционната криза, бъдещето на Европа и регионалните конфликти.
Неговата пословична невъзмутимост се прояви и по време на предизборната кампания, когато той не допусна да бъде въвлечен в караници с другите кандидати по време на дебатите или в спорове с медиите. „Аз съм кандидат за канцлер, а не водещ на цирково представление,” парираше той опитите да бъде изваден от равновесие.
Германският политолог Александър Рар казва за новия канцлер: „Според немската преса онзи, който бодро отива да се срещне с Шолц, се връща от разговора приспан. Той е студен човек, северен, от Хамбург.” Очевидно е трудно да бъде сравняван с предшествениците си на поста – било с общителния Герхард Шрьодер, било с „мути” („мама” – както беше популярна сред германците) Меркел. „Но все пак длъжността прави човека. Той ще има най-добрите имиджмейкъри, обстоятелствата ще го формират,” прогнозира Рар.
Смята се, че безспорно спечелената от Шолц популярност сред избирателите се дължи не само на неговия методично организиран напредък към канцлерството, а и на факта, че като досегашен финансов министър именно той бе лицето на програмата за отпускане на милиарди евро за справяне с Ковид-кризата и за измъкване на най-голямата европейска икономика от рецесията. Разбира се, същата несвършваща Ковид-криза ще бъде и най-голямото изпитание за започващото му управление.
Още в петък, 10 декември, Шолц заминава на първото си пътуване в чужбина в качеството си на германски канцлер. Посоката е Париж – целта е да се покаже, че съюзът между Франция и Германия остава носеща ос на европейската стабилност. Веднага след това Шолц ще отиде и в Брюксел, където ще се представи в централите на институциите на ЕС и на НАТО. Несъмнено новият канцлер ще продължи досегашната германска линия за консолидиране на Европа.
По отношение на Русия от него не могат да се очакват резки движения. Едва ли ще прави някакви стъпки за подобряване на доста влошените отношения между Москва и ЕС като цяло, а по-скоро ще се приспособява към общоевропейската тенденция. Руската преса припомня негово изказване от 2016 г. по време на проведения тогава германско-руски форум „Петербургски диалог”. Той заявява тогава, че не смята за „правдоподобен” сценарий, при който Русия в едно и също време е в добри отношения с Германия и в лоши с ЕС. От своя страна пък германският в. „Билд” сочи, че във външната политика новият канцлер ще следва „принципа на селската дискотека – танцуваш с онези, които имаш на разположение в залата”.
Руският президент Владимир Путин изпрати на Олаф Шолц поздравителна телеграма по случай избирането му за канцлер, отбелязвайки в протоколен стил, че ще разчита на конструктивен диалог и на съвместна работа по актуални въпроси на двустранните и международните отношения. Без съмнение Москва ще държи в германското ръководство да се запази приемственост по въпроса за „Северен поток 2”, което може би няма да е съвсем безпроблемно с оглед на участието на зелените в новата правителствена коалиция.
Путин не пропусна да изпрати топло послание и на вече бившата канцлерка Ангела Меркел, с която от години си общуват на „ти”. „Ние с теб винаги поддържахме връзка и се опитвахме да намерим изход и от най-сложните ситуации. За годините ти начело на германското правителство ти заслужи висок авторитет в Европа и по цял свят. Сигурен съм, че богатият ти опит на държавен деец и политик ще бъде неизменно търсен. И, разбира се, ние ще продължим нашето приятелско общуване,” пише Путин на Меркел, която очевидно ще му липсва начело на Германия.