Румен Радев и Анастас Герджиков – кандидатите за следващия президентски мандат, за който ще се гласува на балотажа в неделя, премериха сили в единствения предизборен телевизионен дебат, домакинстван от БНТ. И двамата запазиха въздържания и уважителен тон в дискусията си по широкия обхват теми от вътрешната, външната, социално-икономическата, здравната политика, които им постави водещата Аделина Радева.
Герджиков изгради участието си върху непрестанно обвиняващи Радев въпроси, включително по проблематика извън президентските правомощия, но най-вече относно решенията на назначеното от действащия държавен глава служебно правителство, стараейки се да го представи като провал на президента.
Радев даде конкретни отговори на всяко обвинение и не пропусна под различни форми да напомня, че кризата, в която живеем, е резултат от над десетилетния „режим” на предишното управление, чиито поразии се мъчи да разчиства служебният кабинет.
Във външнополитическата част на дискусията бяха засегнати отношенията с Русия и САЩ. Герджиков се опита да постави Радев натясно с въпроси за Крим и човешките права в Русия, на които действащият президент отговори с припомняне на многократно изразявани от него по европейски форуми позиции за необходимата прагматичност в общуването с Москва. И допълни, че е по-добре преди да се занимаваме с човешките права в други държави да видим състоянието на демокрацията в собствената ни страна, която е „на командно дишане” заради предходното управление.
Радев също така приветства санкциите спрямо български граждани, наложени от САЩ по закона Магнитски, като подчерта, че с този акт Вашингтон е подканил и ЕС да бъде по-ефективен в реакциите си срещу корупцията. А по-късно в дебата определи Герджиков като „кандидат на коалицията Магнитски”.
Радев също така включи в аргументите си разказ за свое участие в онлайн среща на 9 държавни ръководители от Източна Европа с американския президент Джо Байдън, на която самият Байдън посочил като основен проблем на въпросните страни не руските хибридни атаки, а корупцията. Герджиков незабавно вметна, че и на него утре му предстояла онлайн среща с Мартин Вебер, оглавяващ Европейската народна партия
В заключителните си думи Герджиков избра да обещае, че ако стане президент, няма да всява мрачни мисли у българите в новогодишното си поздравление.
А последното, казано от Радев, бе: „Десетилетия в България парите купуват съвест. Има дни, в които имаме избор. Излезте и гласувайте в неделя, за да затворим страницата на диктатурата и да си върнем България”.
Дебатът се състоя след изпълнен с доста предизборни емоции ден. Бяха отправени няколко публични призива да се гласува за Радев на балотажа в неделя.
Изричната си подкрепа за неговата кандидатура заяви партия „Зелено движение”, която е част от „Демократична България”. В свое становище Националният съвет на тази партия посочва, че очаква Радев „да бъде глас в подкрепа” на такива приоритети като „чиста и зелена България, запазена природа, преход към нисковъглеродна икономика, зачитане на правата на човека, реформа в съдебната система, регулаторите и държавната администрация, спиране на корупцията и злоупотребата с еврофондове и пари на данъкоплатците“.
Апел в подкрепа на Радев отправи в свое видеообръщение във Фейсбук и съпредседателят на победилата в парламентарните избори партия „Продължаваме промяната” (ПП) Кирил Петков, който посочи: „За да имаме „Продължаваме промяната“, тази промяна трябваше да започне от някъде. Човекът, който я започна, се казва Румен Радев. Това беше човекът, който излезе на площада без да го е страх и се опълчи срещу всички тези, които крадат от нашата република. Това е човекът, който обедини всички нас и ни даде възможност да повярваме, че промяната е възможна. Заедно с него в следващите 4 години, аз вярвам, че ще направим България да бъде тази, с която всички ние да се гордеем“.
Със специално обръщение да се гласува за кандидат-президентската двойка Румен Радев и Илияна Йотова излязоха днес и 101 социалисти и леви симпатизанти. Както е известно, левият електорат е в смут през последните дни заради нападките, които отправи подалата оставка лидерка на БСП Корнелия Нинова срещу Инициативния комитет на президента Радев, служебното правителство и вътрешната опозиция в БСП. Ето защо подписалите днешното обръщение посочват: „В неделя ще се изправим пред избора – ще я бъде ли България – страната на свободни, горди и благоденстващи хора, или на уплашени, с преклонени глави, безразлични ратаи на присвоена и окрадена държава. Изборът е един – победа за Румен Радев и Илияна Йотова! За да я има България! Банална лъжа е, че имаме колебания за този избор. Този избор е волята на нашите членове и съмишленици, на стотиците хиляди честни българи. Този избор е доказан и от изминалия президентски мандат. Ние, българските социалисти, ви призоваваме за пълна подкрепа на кандидат-президентската двойка Радев и Йотова! Каквото и да ви говорят, който и да ви говори –в неделя всички пред урните с №6!” Сред подписалите апела личат имената на Анжел Вагенщайн, Валери Жаблянов, Ваня Добрева, Велислава Дърева, Весела Лечева, Георги Пирински, Елена Йончева, Иво Атанасов, Искра Баева, Петър Витанов, Светлана Шаренкова, Сергей Станишев, Юрий Асланов и др.
Драмите в БСП продължиха да се подклаждат днес от обявилата във вторник оставката си от лидерския пост Корнелия Нинова, която написа във Фейсбук как от два дни имала „усещането, че Борисов управлява държавата. По негово време беше абсолютно същото: Ако мълчиш и си послушен, си добре. Ако обаче кажеш и една дума, която не харесва на управляващия господар, започва тричането.” Внушение, което масово се изтълкува в медиите като пореден удар в посока Радев и служебното правителство.
Междувременно от „Позитано” 20 вече идват многобройни сигнали, че дори близки по-рано до Нинова членове на партийното ръководство се отдръпват от нея. Разбра се също, че макар и обявила оставката си на брифинг, тя все още не я е депозирала официално в деловодството на партийната централа. Също така не е свикано и пак обявеното от нея за събота – в деня за размисъл преди балотажа – заседание на Националния съвет на БСП, който трябва да даде мандат за преговори с ПП за съставяне на ново правителство. Много влиятелни социалисти вече публично оспориха твърдението на Нинова, че по устав тя ще остане начело на БСП до следващия партиен конгрес, който според нея трябва да се състои чак през януари. Всъщност уставът предполага при такава оставка НС на БСП да избере зам.-председател, който да оглави партията до свикването на конгрес и до избирането на нов партиен председател. Оспорвана е и видимата амбиция на Нинова да получи мандат за преговори с ПП, защото при обявена оставка и при толкова конфликтни изявления тя очевидно не разполага с необходимото доверие. Изразяват се опасения, че Нинова нарочно бави обявяването на заседанието на Националния съвет, за да нямат време за него да пристигнат членовете от други части на България, или пък че ще иска да го проведе онлайн, което ще ограничи възможностите за дебати. А най-решителните ѝ опоненти сред социалистите вече искат не само отстраняването ѝ от лидерския пост още сега, но и изключването ѝ от БСП заради причинения от политиката ѝ погром на партията.
Днешният четвъртък бе белязан и от още едно напрежение. Вътрешният министър Бойко Рашков обвини Турция в намеса във вътрешните ни работи по време на изборите за президент и парламент на 14 ноември, а външно министерство привика турския посланик, за да му обясни, че „България очаква турските институции категорично да се въздържат от пропагандни действия и политически послания, имащи отношение към изборния процес в страната ни, по време на балотажа на изборите за президент”.
Вечерта край посолството на Турция на централния софийски булевард „Левски” се събраха протестиращи по същия повод, координирали се във Фейсбук, без да стане ясно кой точно е организаторът на проявата. Тя не е била заявена в Столична община. Посолството бе отцепено с полицейски кордон, но демонстрантите, които носеха български знамена, а някои от тях и портрети на Румен Радев, замеряха дипломатическата мисия с домати и ябълки.