Новата вицепрезидентка на Виетнам Во Тхи Ан Суан пристигна у нас на първото си официално посещение в чужбина, откакто бе избрана на високия пост през април т. г. От България тя започва своя европейска обиколка. Двете ни страни през 2020 г. отбелязаха 70-годишнина от установяването на дипломатически отношения. Връзките ни имат дълга история, наситена с традиционно добро взаимно сътрудничество във всички сфери и отваряща много възможности за ефективно реализиране и на съвременния му потенциал
На това бе акцентирано и по време на провелите се днес в президентството срещи и разговори на Во Тхи Ан Суан и водената от нея делегация с вицепрезидентката Илияна Йотова и съответната българска делегация.
Официалното посрещане на виетнамската гостенка се състоя малко по-рано на пл. „Александър Невски”, където Во Тхи Ан Суан се поклони и положи венец пред паметника на Незнайния воин.
След пристигането им в президентството, двете вицепрезидентки се снимаха в Гербова зала.
Последва встъпителна среща, в която участва и президентът Румен Радев. На нея Радев и Йотова обсъдиха с виетнамската гостенка възможностите за задълбочаване и разширяване на връзките между България и Виетнам. Сигурността и отбраната бяха откроени в диалога като сфери с големи възможности за съвместни проекти.
Во Тхи Ан Суан отправи покана към българския държавен глава да посети Виетнам.
На разговорите между двете делегации беше обърнато специално внимание на сътрудничеството ни в образованието, което има богата история в миналото, но и много перспективи за развитие към бъдещето. Виетнамската вицепрезидентка изтъкна: „Благодаря на българската държава и българския народ, че подготвиха хиляди наши възпитаници, много от които заемат висши държавни постове. Тези хора допринасят за по-тесните връзки между нашите две държави и два народа.“
Темата бе повдигана неколкократно по време на оживения обмен на мнения, като стана дума и за инициативата на някогашни български възпитаници за създаване на Център по търговия и инвестиции „Виетнам-България”, чието развитие, уви, бе забавено от ударилата цялото човечество пандемия от Ковид-19.
Илияна Йотова подкрепи възстановяването на по-интензивното ни сътрудничество в образованието и се изказа за разширяване на студентския обмен. Тя обърна внимание, че Софийският университет „Св. Климент Охридски“ очаква изпращане от Виетнам на гост-лектор по виетнамски език в рамките на Споразумението за сътрудничество в областта на образованието между двете ни страни.
Илияна Йотова и Во Тхи Ан Суан изразиха надежда, че след съвземането от пандемията взаимните ни културни контакти ще се задълбочат чрез конкретни инициативи. Според Йотова у нас има засилен интерес към виетнамската култура.
Неизползваният потенциал в търговско-икономическите отношения и във възможностите за инвестиции също беше обсъден при разговорите. Илияна Йотова открои важното място, което заема Виетнам в Асоциацията на страните от Югоизточна Европа, и стратегическото партньорство ЕС-АСЕАН.
Виетнамската гостенка отбеляза позитивната тенденция с 50-процентов ръст в двустранните ни търговско-икономически връзки за тази година. Бяха коментирани възможностите за инвестиции от страна на Виетнам в селското стопанство. Обсъдено беше и сътрудничеството в туризма. „България е малка, но привлекателна и много интересна страна. Имаме много възможности за лечебен туризъм“, посочи Илияна Йотова.
Във водената от вицепрезидентката на Виетнам делегация има заместник-министри и представители на бизнеса, подготвени да участват в предвидения в рамките на визитата българо-виетнамски бизнес-форум.
В делегацията е и председателката на Виетнамския съюз на жените Ха Тхи Нга, която в отговор на въпрос на Илияна Йотова разказа подробно за правителствените политики и специализирани програми в нейната страна, насочени към подпомагане на жените и децата в условията на пандемията от Ковид-19.
Ваксинацията във Виетнам върви с бързи темпове. 55% от 100-милионното виетнамско население е ваксинирано, като с приоритет са големите градове, концентриращи много предприятия и многоброен персонал. Четвъртата вълна на пандемията се е оказала най-тежка за Виетнам, стана ясно на срещата.
Днес Ви Тхи ан Суан се срещна и с премиера Стефан Янев. В разговора с него също бе акцентирано върху необходимостта да се разширяват традиционните сфери в икономическото ни сътрудничество, да се насърчават търговските връзки и бизнес контактите, да се стимулират инвестициите.
В отговор на проявения интерес от виетнамска страна относно възможностите на България за производство на суровини от хранително-вкусовата промишленост, на срещата беше изразено желание да бъде обменен опит в тази сфера и да се търсят нови възможности за сътрудничество.
Стефан Янев приветства сключените през 2019 г. основополагащи споразумения между Европейския съюз и Виетнам за свободна търговия и за взаимна защита на инвестициите, които превръщат Виетнам в модел за развитието на отношенията на ЕС с държавите от Югоизточна Азия.
Виетнамската вицепрезидентка проведе днес и среща в МВнР с външния министър Светлан Стоев, която премина в подобен приятелски дух и с фокусиране върху същите теми.
На 27 октомври Во Тхи Ан Суан и водената от нея делегация ще гостуват в Пловдив.
Визитата отдаде значимото и на народната дипломация. Още най-първата среща на Во Тхи Ан Суан и придружаващите я лица на българска земя, провела се веднага след кацането им в София, се състоя във виетнамското посолство на 25 октомври вечерта и бе с ръководството на българското Дружество за приятелство с Виетнам при любезното домакинство на виетнамския посланик Н. Пр. Доан Туан Лин.
На председателя на Дружеството Симеон Димчев бе връчена почетна грамота за приноса му в укрепването на българо-виетнамското приятелство, а той отбеляза, че приема отличието като признание за общите усилия на всички членове на Дружеството. Димчев получи от Во Тхи Ан Суан и художествено изработен керамичен сувенир, а от Фъонг Нга, председателка на Виетнамския съюз на асоциациите за приятелство – паметен плакет.
В края ще си позволя да разкажа, че и аз, Къдринка Къдринова, като също членуваща в Дружеството, подарих на Во Тхи Ан Суан моята нова книга „Магията Виетнам”, както и 4 снимки от подписването на българо-виетнамска спогодба за търговско-икономическо сътрудничество по време на посещение на българска делегация в Ханой през октомври 1964 г. Делегацията е била водена от бащата ми – Величко Къдринов, по онова време зам.-министър на външната търговия на България…
Сърдечна и непосредствена, срещата между високата виетнамска делегация и Дружеството за приятелство с Виетнам още веднъж открои топлите човешки връзки като основен двигател на двустранните ни отношения.