Вицепрезидентката на Социалистическа република Виетнам г-жа Во Тхи Ан Суан пристига на 25 октомври т. г. на официално посещение в Република България. Това е първата ѝ визита в чужбина, откакто Националното събрание в Ханой я избра на този висок пост на 6 април т. г.
Междувременно, през август т. г., г-жа Во Тхи Ан Суан бе домакин на вицепрезидентката на САЩ Камала Харис по време на нейното официално посещение във Виетнам.
На 25 октомври г-жа Во Тхи Ан Суан ще има среща във виетнамското посолство в София с представители на Българското дружество за приятелство с Виетнам, като по време на това събитие на председателя на Дружеството Симеон Димчев ще бъде връчена почетна грамота.
На 26 октомври започват официалните разговори на г-жа Во Тхи Ан Суан с вицепрезидентката на Република България г-жа Илияна Йотова.
В навечерието на визитата си г-жа Во Тхи Ан Суан даде специално интервю за „Барикада”, в което изтъкна важното значение, отдавано от виетнамската страна на факта, че именно България бе избрана за това първо чуждестранно пътуване на виетнамската вицепрезидентка.
Ето и малко подробности за високата гостенка, която очакваме в понеделник в София. Во Тхи Ан Суан е родена на 8 януари 1970 г. в провинция Ан Зан. Професионалната си кариера започва като гимназиална учителка в Лонг Сюен в родната си провинция Ан Зан от 1992 до 1996 г. По-късно – до 2001 г. – тя е част от изследователския екип на Комитета на Виетнамската комунистическа партия в провинция Ан Зан.
От 2001 до 2010 г. развива активна дейност в Съюза на жените на Ан Зан – последователно е член на неговото ръководство, зам.-председател и председател. Същевременно е член на Комитета на ВКП в Ан Зан (2005-2010 г.), а от 2010 до 2013 г. е член на постоянното ръководство на партийния комитет в същата провинция, както и секретар на градския комитет на ВКП в Тан Чау, Ан Зан. От януари 2011 г. е кандидат-член на ЦК на ВКП. През 2013-та е член на Постоянния съвет в партийния комитет на провинция Ан Зан и зам.-председател на Народния комитет на същата провинция.
През 2013-2015 г. е зам.-секретар на партийния комитет в Ан Зан, а през октомври 2015-та става секретар на същата структура. В началото на 2016 г. е избрана за член на ЦК на ВКП в 12-ия му мандат.
При изборите за XIV състав на Националното събрание на Виетнам през 2021 г. Во Тхи Ан Суан става ръководител на делегацията в НС от Ан Зан.
На 6 април т. г. НС избира Во Тхи Ан Суан за вицепрезидент на Социалистическа република Виетнам. „За” гласуват 447 от присъстващите 449 народни представители. Така Во Тхи Ан Суан става най-младият вицепрезидент в историята на Виетнам от обявяването на независимостта на страната през 1945 г. насам. Интересно е също да се знае, че личното ѝ име Ан Суан означава „пролетен блясък“.
Предлагаме тук специалното ѝ интервю за „Барикада”:
– Уважаема г-жо вицепрезидент, моля Ви да разкажете за най-важните моменти от Вашето посещение в България, започващо на 25 октомври. В какви срещи и събития ще участвате у нас?
– Много съм развълнувана от това мое първо гостуване в красивата и гостоприемна България. То е и първото ми пътуване в чужбина в качеството ми на вицепрезидент на Социалистическа република Виетнам. Провежда с в контекста на наскоро отбелязаната от двете страни 70-годишнина от установяването на дипломатически отношения.
През годините е имало много посещения и работни срещи на висши ръководители на двете страни, демонстриращи все по-близките и стабилни двустранни отношения. Изборът на България за първа страна, която да посетим официално през новия ни мандат, потвърждава уважението и желанието на Виетнам за по-нататъшно развитие на доброто традиционно приятелство между двете страни.
В рамките на посещението заедно с вицепрезидента Илияна Йотова и с българските ръководители ще обсъдим и оценим ефективността на дейностите по досегашното ни сътрудничество. Ще бъде направен включително и преглед по изпълнение и прилагане на споразуменията на високо равнище, по сътрудничеството в превенцията и контрола на епидемия Covid-19; ще разговаряме за обмен на конкретни насоки и мерки за насърчаване на сътрудничеството между двете страни във всички аспекти от политиката до икономиката – търговия, инвестиции, образование, култура, местно сътрудничество и други области; за обмен по международни и регионални въпроси от взаимен интерес, за положението на виетнамската общност в България и засилване на обменните дейности между двата народа. Планирам да се срещна и с представители на българския бизнес свят, на Дружеството за българо-виетнамско приятелство, както и да посетя редица стопански и културни обекти в София и областта.
– Нашите две страни вече над 70 години поддържат активни взаимоотношения и дипломатически връзки. Какви нови измерения трябва да им се придадат в съвременните условия? Доколко спомага за развитието на търговско-икономическото ни сътрудничество сключеното между Виетнам и ЕС споразумение за свободна търговия EVFTA? Как можем да засилим сътрудничеството си в областта на образованието, науката, здравеопазването – особено важна сфера в условията на пандемията от COVID-19?
– България е една от първите 10 държави в света, които признават и установяват дипломатически отношения с Виетнам. Официалното приятелско посещение в България през август 1957 г. на президента Хо Ши Мин – великият лидер на виетнамския народ, положи солидна основа за дългогодишното приятелство и сътрудничество между двете страни. Може да се каже, че през последните 70 години отношенията между двете страни непрекъснато се развиват. Нашата държава и народът на Виетнам високо ценят и винаги помнят ценната подкрепа и помощ, както духовна, така и материална, която българският народ оказа на Виетнам в борбата за национално освобождение и за изграждане на страната.
През изминалото време нашите две държави имаха благоприятни условия за укрепване на политическите контакти на високо ниво и за обмен на делегации между министерствата и институциите ни, създавайки движеща сила за двустранно сътрудничество през новия период. Икономическото сътрудничество – търговията и някои други сфери обаче, са все още скромни, несъизмерими с богатото на отношенията, потенциала и желанието на двете страни.
Споразумението EVFTA влезе в сила от август 2020 г.. Мисля, че двете страни трябва да се възползват от това споразумение, за да увеличат износа на стоки, услуги и инвестиции. Всъщност двустранният търговски оборот между Виетнам и България нарасна силно, достигайки 124 милиона щатски долара през първите осем месеца на 2021 г., което е с над 55% повече спрямо същия период на миналата година. Виетнам би желал България да се превърне във врата за навлизане на виетнамски стоки в региона на Централна и Източна Европа в частност и в ЕС като цяло. На свой ред Виетнам също ще бъде такъв мост за България, насърчавайки нейните икономически, търговски и инвестиционни отношения със страните от Югоизточна Азия и АСЕАН.
Науката, образованието и обучението, както и здравеопазването, са области с голям потенциал и широко поле за сътрудничество между двете страни. Особено образованието и обучението са традиционна сфера на сътрудничество между двете страни. През предходните години България е обучила десетки хиляди служители, експерти и квалифицирани работници за Виетнам. Това е изключително ценен актив в отношенията между двете страни, както и мост за насърчаване на сътрудничеството в тези области. Двете страни трябва да обсъдят и предложат специфични програми за сътрудничество, подходящи за ресурсите, пазарните нужди и нивото на развитие на всяка страна; трябва да се засилват срещите и консултациите между министерства, отрасли и предприятия, особено в рамките на Междуправителствената комисия за икономическо и търговско сътрудничество между Виетнам и България, за да се преразгледа изпълнението на споразуменията, за да се премахнат препятствията и да се разгърне сътрудничество във всички области.
Освен това високо оценявам и положителния принос на Дружеството за българо-виетнамско приятелство за укрепване и задълбочаване на приятелството между двата народа. Народната дипломация заедно с други канали за сътрудничество постигнаха доста динамично развитие в отношенията на сътрудничество между Виетнам и България днес. Дружеството за българо-виетнамско приятелство работи тясно със Съюза на виетнамските организации за приятелство и с двете посолства в много дипломатически дейности и междуличностни отношения. В ситуацията на сложното развитие на епидемията Covid-19 двете страни успешно се координираха за организирането на много значими възпоменателни събития по повод 70-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни през 2020 г.
Вярвам, че Виетнам и България ще преодолеят пандемията заедно. С усилията и решимостта на двете страни традиционното приятелство между Виетнам и България ще продължи да се развива и задълбочава, да става все по-взаимоизгодно и по-ефективно.