Зак Дорфман, Шон Д. Нейлър и Майкъл Исикоф, Yahoo news
През 2017 г., когато Джулиан Асандж започва петата си година, затворен в посолството на Еквадор в Лондон, ЦРУ планира да отвлече основателя на “Уикилийкс”, което предизвика разгорещени дебати сред служителите на администрацията на Тръмп относно законността и практичността на подобна операция.
Някои високопоставени служители в ЦРУ и администрацията на Тръмп дори обсъждат убийството на Асанж, като стигат до там, че искат „предложения“ или „варианти“ за това как да го убият. Обсъждането на отвличането или убийството на Асандж е ставало „на най-високо ниво“ в администрацията на Тръмп, заявява бивш високопоставен служител на контраразузнаването. „Изглеждаше сякаш няма никакви граници“, казва той.
Тези разговори са били част от безпрецедентна кампания на ЦРУ, насочена срещу “Уикилийкс” и нейния основател. Разнопосочните планове на агенцията са включвали и мащабно шпиониране на сътрудници на “Уикилийкс”, насаждане на раздор сред членовете на групата и кражба на електронните им устройства.
Макар че Асанж е бил в полезрението на разузнавателните служби на САЩ от години, плановете за тотална война срещу него са предизвикани от продължаващото публикуване от “Уикилийкс” на изключително чувствителна информация за хакерските инструменти на ЦРУ, известни под общото име „Трезор 7„. Агенцията в крайна сметка заключава, че публикуването на тези документи представлява „най-голямото изтичане на данни в историята на ЦРУ“.
Назначеният от президента Тръмп директор на ЦРУ Майк Помпео е искал да отмъсти на “Уикилийкс” и Асанж, който през 2012 г. намира убежище в посолството на Еквадор, за да избегне екстрадиция. Помпео и други висши ръководители на агенцията „бяха напълно откъснати от реалността, защото бяха изключително смутени от “Трезор 7“, казва бивш служител на Тръмп, отговарящ за националната сигурност. „Те искаха да видят кръв.“
Яростта на ЦРУ към “Уикилийкс” кара Помпео публично да определи групата през 2017 г. като „недържавна враждебна разузнавателна служба“. Това обозначение не е само провокативна опорна точка, а отваря вратата за оперативните служители на агенцията да предприемат много по-агресивни действия, третирайки организацията подобно на противниковите шпионски служби, твърдят бивши служители на разузнаването пред Yahoo News. В рамките на няколко месеца американските шпиони са следили комуникациите и движенията на многобройни служители на “Уикилийкс”, включително аудио- и визуално наблюдение на самия Асанж.
Разследването на Yahoo News се основава на разговори с повече от 30 бивши служители от администрацията на САЩ, осем от които са описали подробности за предложенията на ЦРУ за отвличане на Асанж. Публикацията разкрива за първи път един от най-оспорваните дебати за разузнаването по време на президентството на Тръмп, както и нови подробности за войната на американското правителство срещу “Уикилийкс”. ЦРУ и Майк Помпео са отказали да коментират пред медията.
„Като американски гражданин смятам за абсолютно възмутително, че нашето правителство е обмисляло отвличането или убийството на някого без никакъв съдебен процес, само защото е публикувал вярна информация“, казва пред Yahoo News Бари Полак, адвокат на Асанж.
В момента Асанж се намира в затвор с максимална сигурност в Лондон, където изчаква решението на съда дали да бъде екстрадиран в САЩ по обвинения по Закона за шпионажа. „Надявам се и очаквам, че британските съдилища ще разгледат тази информация и тя ще подкрепи решението им да не екстрадират Асанж в САЩ“, добавя Полак.
Няма данни най-крайните мерки срещу Асанж да са били одобрени, отчасти поради възраженията на юристите на Белия дом. Но предложенията на ЦРУ дотолкова са притеснили някои служители на администрацията, че те тихомълком са се обърнали към служители и членовете на Конгреса, за да ги предупредят за идеите на Помпео. „Тази ескалация предизвика сериозни опасения сред комисиите, надзираващи разузнаването“, казва бивш служител от администрацията на Тръмп, отговарял за националната сигурност.
Някои служители на Съвета за национална сигурност са изразили опасения, че предложенията на ЦРУ за отвличане на Асанж не само ще бъдат незаконни, но и могат да застрашат съдебното преследване срещу основателя на “Уикилийкс”. Притеснено, че плановете на ЦРУ ще провалят евентуално наказателно дело, Министерството на правосъдието ускорява изготвянето на обвиненията срещу Асанж, за да гарантира, че те ще бъдат готови, ако той бъде доведен в Съединените щати.
В края на 2017 г., в разгара на дебата за отвличането и други крайни мерки, плановете на агенцията са нарушени, когато се получават “тревожни” сведения, че руски разузнавачи се готвят да измъкнат Асанж от Обединеното кралство и да го откарат в Москва.
Разузнавателните данни за такъв евентуален пробив са били оценени като достоверни на най-високо ниво в САЩ. По това време еквадорските власти бяха започнали да полагат усилия за предоставяне на дипломатически статут на Асанж като част от схема, която да му даде прикритие да напусне посолството и да отлети за Москва, за да служи в тамошното посолство на страната.
В отговор ЦРУ и Белият дом започват да се подготвят за редица сценарии, за да осуетят плановете на Асанж за заминаване в Русия, твърдят трима източници на Yahoo News. Сценариите са включвали потенциални престрелки с агенти на Кремъл по улиците на Лондон, блъскане с кола на руския дипломатически автомобил, превозващ Асанж, и последващото му залавяне, както и прострелване на гумите на руския самолет, превозващ Асанж, преди той да излети за Москва. (Според бивш високопоставен член на администрацията американски служители са помолили британските си колеги да се заемат със стрелбата, ако се наложи, и британците са се съгласили).
„Имахме най-различни причини да смятаме, че той обмисля да се измъкне от там“, казва бившият високопоставен служител на администрацията и добавя, че според един от докладите Асанж можел да се опита да избяга от посолството, скрит в количка за пране. „Щеше да е като във филм за бягство от затвора.“
Интригата около евентуалното бягство на Асанж предизвиква дива надпревара между съперничещите си шпионски служби в Лондон. Американски, британски и руски агенции, наред с други, разполагат агенти под прикритие около посолството на Еквадор. В случая с руснаците това е било с цел да се улесни бягството. За американските и съюзническите служби целта е да блокират подобно бягство. „Беше повече от комично“, казва бившият високопоставен служител. „Стигна се дотам, че всеки човек в радиус от три пресечки работеше за някоя от разузнавателните служби – независимо дали ставаше дума за чистачи на улици, полицаи или охранители.“
Служители на Белия дом информират Тръмп и го предупреждават, че въпросът може да предизвика международен инцидент – или нещо по-лошо. „Казахме му, че ще стане грозно“, казва един бивш служител.
Със засилването на дебата за “Уикилийкс” някои в Белия дом започват да се опасяват, че кампанията срещу организацията в крайна сметка ще „отслаби Америка“, тъй като ще намали бариерите, които пречат на правителството да се насочва към основните журналисти и новинарски организации. В Съвета за национална сигурност се засилват настроения, които един от източниците на Yahoo news обобщава така: “Къде ще му излезе краят?”
Когато през декември 2006 г. “Уикилийкс” стартира своя уебсайт, това е почти безпрецедентен модел: Всеки можеше да изпрати анонимно материали за публикуване. И мнозина го направиха, като темите варираха от тайни ритуали в колежански братства до подробности за операциите на правителството на САЩ по задържане на затворници в Гуантанамо.
Въпреки това Асанж, дългунестият австралийски активист, който оглавява организацията, не привлича вниманието към себе си чак до 2010 г., когато “Уикилийкс” публикува записи от въздушен удар, извършен през 2007 г. от хеликоптери на армията на САЩ в Багдад, при който са убити най-малко дузина души, включително двама журналисти на Ройтерс, и са ранени две малки деца. Пентагонът отказва да публикува драматичния видеозапис, но някой го е предоставил на “Уикилийкс”.
По-късно същата година “Уикилийкс” публикува и няколко архива с класифицирани и поверителни документи на правителството на САЩ, свързани с войните в Афганистан и Ирак, както и над 250 000 американски дипломатически телеграми. В някои среди Асандж беше обявен за герой, а в други – за злодей. За разузнавателните и правоприлагащите органи на САЩ въпросът беше как да се справят с групата, работеща по толкова различен начин от типичните информационни канали. „Проблемът, който поставяше “Уикилийкс”, беше, че нямаше нищо подобно на тях“, казва бивш служител на разузнаването.
Въпросът как да бъде дефиниран “Уикилийкс” дълго време обърква всички – от властите до защитниците свободата на пресата. Някои ги разглеждат като независима журналистическа институция, докато други твърдят, че са слуги на чужди шпионски служби.
„Те не са журналистическа организация, не са дори близко до това“, казва в интервю за Yahoo News Уилям Еванина, който се пенсионира като висш служител на контраразузнаването на САЩ в началото на 2021 г. Еванина е отказал да обсъжда конкретни предложения на САЩ по отношение на Асанж или “Уикилийкс”.
Но администрацията на Обама, опасяваща се от последиците за свободата на печата и стресната от негативния отзвук от агресивния ѝ лов на източниците на изтекла информация, ограничава разследванията срещу Асанж и “Уикилийкс”. „Бяхме в застой в продължение на години“, казва Еванина. „Администрацията на Обама на високо ниво се въздържаше да разреши на агенциите да се ангажират с определени видове събиране на разузнавателна информация срещу “Уикилийкс”, включително сигнали и кибероперации”, казва той.
Това започна да се променя през 2013 г., когато Едуард Сноудън, сътрудник на Агенцията за национална сигурност, избягва в Хонконг с огромен набор от класифицирани материали, някои от които разкриваха, че правителството на САЩ незаконно шпионира собствените си граждани. “Уикилийкс” помогна за организирането на бягството на Сноудън от Хонконг в Русия. Един от редакторите на “Уикилийкс” също така придружава Сноудън в Русия, като остава с него по време на 39-дневния му принудителен престой на московското летище, и живее с него в продължение на три месеца, след като Русия предоставя убежище на Сноудън.
След разкритията на Сноудън администрацията на Обама позволява на разузнавателната общност да даде приоритет на събирането на информация за “Уикилийкс”, твърди Еванина, който сега е главен изпълнителен директор на Evanina Group. По думите му преди този момент ФБР не биха получили необходимите заповеди за обиск и други разрешения, за да проникнат в базите данни на “Уикилийкс” или финансовите им документи. „Това се промени след 2013 г.“, казва Еванина.
От този момент нататък разузнаването на САЩ работи в тясно сътрудничество с приятелски шпионски агенции, за да изгради картина на мрежата от контакти на “Уикилийкс” и да я свърже с “враждебни държавни разузнавателни служби“, казва Еванина. Според бивш служител на агенцията ЦРУ е събрало група от анализатори, известни неофициално като „екип “Уикилийкс”“ в Службата по транснационални въпроси, със задача да проучи организацията.
Все още недоволни от съществуващите ограничения, високопоставени служители на разузнаването лобират пред Белия дом да предефинира “Уикилийкс” – както и някои високопоставени журналисти – като „брокери на информация“, което би позволило използването на повече инструменти за разследване срещу тях и потенциално би проправило пътя за тяхното съдебно преследване. Според бивши служители на разузнаването, интервюирани от Yahoo news, това е представлявало „стъпка в посока да покажем на съда, ако стигнем толкова далеч, че си имаме работа с агенти на чужда сила“.
Сред журналистите, които някои американски служители са искали да определят като „информационни брокери“, са Глен Грийнуолд, тогава колумнист в „Гардиън“, и Лора Пойтрас, режисьор на документални филми, които бяха допринесли за публикуването на документите, предоставени от Сноудън. “Опитахме се да променим дефинициите за тези хора, опитвах се да убедя в това Белия дом, но предложенията ми бяха отхвърлени”, казва един бивш служител на контраразузнаването. “Политиката на администрацията на Обама беше следната: „Ако има публикации, независимо на каква платформа, трябва да ги третираме като лица, защитени от Първата поправка“. Имаше някои изключения от това правило, но те бяха много, много, много малко,“ разказва той. По онова време администрацията решава, че “Уикилийкс” не попада сред тези изключения.
В изявление за Yahoo News Пойтрас заявява, че опитите тя, Грийнуолд и Асанж да бъдат класифицирани като „информационни брокери“, а не като журналисти, са „смразяващи и представляват заплаха за журналистите по света“. „Фактът, че ЦРУ също така е заговорничило за отвличане и извънсъдебна екзекуция на Джулиан Асанж, представлява държавно престъпление срещу пресата“, добавя тя.
„Не съм ни най-малко изненадан, че ЦРУ, дългогодишна авторитарна и антидемократична институция, е замислило да намери начин да криминализира журналистиката, да шпионира и да извършва други агресивни действия срещу журналисти“, казва Грийнуолд пред Yahoo News.
Към 2015 г. “Уикилийкс” вече е обект на интензивен дебат за това дали организацията трябва да бъде обект на преследване от страна на правоприлагащите или шпионските агенции. Някои от участващите в тези разговори твърдят, че ФБР трябва да носи изключителна отговорност за разследването на “Уикилийкс”, без ЦРУ или АНС да играят никаква роля. По-специално Министерството на правосъдието „силно защитава“ своите правомощия по отношение на това дали да повдигне обвинение на Асанж и дали да третира “Уикилийкс” „като медия“, заявява Робърт Лит, старши юрист на разузнавателната общност по време на управлението на Обама.
През лятото на 2016 г., в разгара на кампанията за президентските избори, се стига до сеизмичен епизод в променящия се подход на правителството на САЩ към “Уикилийкс”, защото уебсайтът започна да публикува имейли на Демократическата партия. По-късно разузнавателната общност на САЩ стигна до заключението, че руското военно разузнаване, известно като ГРУ, е хакнало мейлите.
Според бивш служител на ЦРУ, в отговор на изтичането на информация, агенцията е започнала да следи акаунтите в Twitter на предполагаемите руски разузнавачи, които са разпространявали изтеклите имейли на Демократическата партия. При това събиране са разкрити директни съобщения между оперативните работници, които се подвизават под псевдонима Guccifer 2.0, и акаунта на “Уикилийкс” в Twitter. По онова време Асанж твърдо отричаше, че руското правителство е източникът на имейлите, които бяха публикувани и от основните новинарски организации.
Въпреки това комуникацията на Асанж с предполагаемите агенти решава въпроса за някои американски служители. Събитията от 2016 г. „наистина изкристализираха“ убеждението на служителите на американското разузнаване, че основателят на “Уикилийкс” „е действал в сговор с хора, които са го използвали, за да навредят на интересите на Съединените щати“, казва Лит.
След публикуването на имейлите на Демократическата партия „вече нямаше никакъв дебат“ по въпроса дали ЦРУ да засили шпионажа на “Уикилийкс”, казва бивш служител на разузнаването. По онова време обаче все още съществува „чувствителност по отношение на това как ще събираме информация за тях“, добавя той.
Според източниците на Yahoo news, тогава ЦРУ започва да счита лицата, свързани с “Уикилийкс”, за валидни цели за различни видове шпионаж, включително техническо събиране на информация, като например подслушвателни устройства – което понякога се осъществява чрез директен контакт или „дистанционни операции“. Това означава, наред с други неща, хакване на устройствата на членовете на “Уикилийкс” от разстояние.
По думите на Еванина отношението на администрацията на Обама претърпява „коренна промяна“ малко преди идването на власт на Доналд Тръмп, чиято победа на изборите отчасти се отдава на публикуването на имейли от кампанията на демократите от “Уикилийкс”.
След като екипът на Тръмп заема постовете си Министерството на правосъдието и ЦРУ, служителите в тези структури се чудят дали въпреки неговите декларации по време на кампанията, че “обича” “Уикилийкс”, назначените от него все пак ще възприемат по-твърд подход към организацията. Те не остават разочаровани.
„Имаше фундаментална промяна в начина, по който се гледаше на “Уикилийкс”“, казва бивш високопоставен служител на контраразузнаването. „Когато се стигна до съдебно преследване на Асанж – нещо, което администрацията на Обама беше отказала да направи – Белият дом на Тръмп имаше различен подход. Никой в този екип нямаше да се разчувства твърде много за въпросите, свързани с Първата поправка,“- каза от своя страна бивш служител на Министерството на правосъдието.
На 13 април 2017 г., носейки значка с американското знаме на левия ревер на тъмносивия си костюм, Помпео излиза на подиума в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), вашингтонски мозъчен тръст, за да направи първите си публични изказвания като директор на ЦРУ на Тръмп.
Вместо да използва случая, за да направи преглед на глобалните предизвикателства или да изложи бюрократичните промени, които планира да направи в агенцията, Помпео посвети голяма част от речта си на заплахата, която представлява “Уикилийкс”. „Уикилийкс“ се държи като враждебна разузнавателна служба, говори като враждебна разузнавателна служба и насърчава последователите си да си намерят работа в ЦРУ, за да получават разузнавателни данни. Време е да наречем “Уикилийкс” това, каквото е в действителност: недържавна враждебна разузнавателна служба, често подпомагана от държавни субекти като Русия“, казва той.
В онзи момент са минали едва пет седмици, откакто от “Уикилийкс” смайват ЦРУ, като обявяват, че са получили огромен транш документи, и ще ги публикуват по названието “Трезор 7” – името на секретното хакерско звено на разузнавателната служба. Въпреки засиленото събиране на информация за “Уикилийкс”, обявлението сварва агенцията напълно неподготвена. Когато са публикувани първите материали, ЦРУ разбира, че е изправено пред пълна катастрофа.
Изтичането на документите “Трезор 7” “разтърси агенцията до основи”, казва пред Yahoo news бивш служител на ЦРУ. Преди това хората в агенцията често са се подигравали на Държавния департамент и Пентагона, че са позволили толкова техни документи да се окажат в ръцете на “Уикилийкс”.
Според бивш високопоставен служител на администрацията на Тръмп, Помпео, очевидно страхувайки се от гнева на президента, първоначално дори не е искал да го информира за “Трезор 7”. „Не му казвай, той не трябва да знае“, казал Помпео на един от служителите си, преди да бъде посъветван, че информацията е твърде критична и президентът трябва да бъде информиран.
Според друг бивш служител на националната сигурност, разгневени висши служители на ФБР и Агенцията за национална сигурност АНС многократно са изисквали междуведомствени срещи, за да определят обхвата на щетите, причинени от “Трезор 7”. В АНС вярвали, че макар изтичането на информация да разкрива само хакерски операции на ЦРУ, то би могло да даде на страни като Русия или Китай сведения за целите и методите на АНС.
По думите на бивш служител в администрацията, агресивният тон на Помпео е отразявал неговото “прибързано отношение”. “Той искаше да разшири границите на действие възможно най-много”, казва източника на Yahoo news.
Администрацията на Тръмп започва да праща все повече сигнали, че няма да се съобразява със самоналожените ограничения на предходната администрация по отношение на “Уикилийкс”. За някои служители на американското разузнаване това е добре дошла промяна. „От самото начало разузнавателната общност се отнасяше с изключителна враждебност към “Уикилийкс”“, казва Лит.
Според Еванина публикуването на документите от “Трезор 7” предизвиква „съвсем нова нагласа на администрацията за преосмисляне как да се гледа на “Уикилийкс” като на противник”. По неговите думи тази промяна е подействала “освежаващо” на разузнавателната общност и за правоприлагащите органи. Информация за Асанж започва редовно да се включва в ежедневния президентски брифинг – свръхсекретен документ, изготвян от разузнавателните служби, в който се обобщават най-важните въпроси на националната сигурност за деня.
Непосредственият въпрос пред Помпео и ЦРУ е как да нанесат ответен удар срещу “Уикилийкс” и Асанж. Служителите на агенцията намерят отговора в една юридическа хитрост. Обикновено, за да може американското разузнаване тайно да се намеси в дейността на който и да е чуждестранен актьор, президентът трябва да подпише документ, наречен „констатация“, който разрешава такива тайни действия, за които трябва да бъдат информирани и комисиите по разузнаване на Камарата на представителите и Сената. В много деликатни случаи уведомяването се ограничава до така наречената „Банда на осемте“ в Конгреса – четиримата лидери на Камарата на представителите и Сената, както и председателят и по един член на двете комисии.
Съществува обаче едно важно изключение.Няколко бивши служители на разузнаването са обяснили пред Yahoo news, че много от същите действия, ако са предприети срещу друга шпионска служба, се считат за „офанзивни контраразузнавателни“ дейности, които ЦРУ може да извършва, без да получава президентско разрешение или да информира Конгреса.
Често ЦРУ взема тези решения вътрешно, въз основа на тълкувания на така нареченото „общо право“, интерпретирано от вътрешния юридически отдел на агенцията. „Не мисля, че хората осъзнават колко много може да прави ЦРУ в рамките на “офанзивното контраразузнаване” и колко минимален надзор има върху него“, казва бивш служител на агенцията.
Според бивш високопоставен служител на контраразузнаването, трудността да се докаже, че “Уикилийкс” действа по пряка заповед на Кремъл, е основен фактор за решението на ЦРУ да обяви групата за враждебна разузнавателна служба. „Имаше много юридически дебати относно това дали те действат като руски агент. Не беше ясно дали е така, тъй че въпросът беше дали може да се преформулира, че те са враждебна структура“, казва той.
Адвокатите на разузнавателната общност решават, че това е възможно. Когато Помпео заявява, че “Уикилийкс” е „недържавна враждебна разузнавателна служба“, той не говори наизуст, нито повтаря фраза, измислена от автор на речи в ЦРУ. „Тази фраза беше избрана внимателно и отразяваше мнението на администрацията“, заявява бивш служител от администрацията на Тръмп.
Декларацията на Помпео изненадва Лит, който е напуснал поста си на главен съветник в Службата на директора на националното разузнаване само три месеца по-рано. „Въз основа на информацията, която бях виждал, си помислих, че той е излязъл извън рамките на своите правомощия“, каза Лит.
Много висши служители на разузнаването обаче приемат декларацията на Помпео като положителна стъпка. „Всички бяхме съгласни, че “Уикилийкс” е враждебна разузнавателна организация и с нея трябва да се постъпи по съответния начин“, казва бивш високопоставен служител на ЦРУ.
Скоро след речта си Помпео е помолил малка група висши служители на ЦРУ да определят какво е възможно, когато става въпрос за “Уикилийкс”, обяснява през Yahoo news друг бивш висш служител на ЦРУ. „Той каза: „Нищо не е забранено, не се самоцензурирайте. Имам нужда от оперативни идеи от вас. Аз ще се тревожа за адвокатите във Вашингтон“. Според друг бивш високопоставен служител, централата на ЦРУ в Лангли е изпращала съобщения, в които е указвала на станциите и базите на ЦРУ по целия свят да приоритизират събирането на информация за “Уикилийкс”.
Обявяването на “Уикилийкс” за недържавна враждебна разузнавателна служба дава възможност за „удвояване на усилията за събиране на информация“ срещу групата в глобален и вътрешен план, каза Еванина. Тези усилия включват проследяване на движението и комуникациите на Асанж и други високопоставени фигури в “Уикилийкс” чрез „повече задачи от техническата страна и повече вербуване от човешката страна“, каза друг бивш високопоставен служител на контраразузнаването.
Това обаче не е лесна задача. Сътрудниците на “Уикилийкс” са „супер параноични хора“, а ЦРУ смята, че само шепа от тях имат достъп до материалите от “Трезор 7”, които агенцията иска да получи, казва бивш служител на разузнаването. Тези лица са използвали мерки за сигурност, които са затруднявали извличането на информацията, включително като са я съхранявали на криптирани дискове, които са носели със себе си или са заключвали в сейфове.
“Уикилийкс” твърди, че са публикувани само част от документите от архива “Трезор 7”, с които разполага. Така че разузнаването на САЩ започва да мисли какво да прави, ако открие къде се съхраняват все още непубликуваните файлове. В Белия дом започват да се чертаят сценарии – може ли например да се осъществи кибератака срещу сървърите, използвани от “Уикилийкс”?
По онова време служителите в Белия дом не са сигурни, че Министерство на правосъдието има правомощия да направи подобно нещо без подписа на президента. Като алтернатива те предполагат, че може би ЦРУ би могло да извърши същото действие в рамките на правомощията на агенцията за офанзивно контраразузнаване. В края на краищата, така ЦРУ би изтрило собствените си документи. Въпреки това американските шпиони така и не откриват копие от непубликуваните онлайн материали от “Трезор 7”, така че дискусията в крайна сметка се оказа безпредметна, разказва бивш служител от службите по национална сигурност.
ЦРУ все пак постига някои успехи. Според източниците на Yahoo news, към средата на 2017-та шпионите на САЩ вече разполагат с отлична разузнавателна информация за многобройни членове и сътрудници на “Уикилийкс”, не само Асанж. Тази информация е включвала с кого разговарят тези лица и за какво, къде пътуват и къде ще се намират в определен момент, и какви платформи използват за комуникация. Според бивш служител в службите за национална сигурност, шпионските агенции на САЩ са разполагали с добра информация за “моделите на живот” на сътрудниците на “Уикилийкс” особено пътуванията им в рамките на Европа. Според него американското разузнаване е било особено заинтересовано от информация, документираща пътувания на сътрудници на “Уикилийкс” до Русия или страни в руската орбита.
Бивш високопоставен служител на ЦРУ казва пред Yahoo news, че новото определение на “Уикилийкс” се интерпретира от агенцията като възможност да преминат от събиране на информация към подривна дейност. Трима бивши служители на агенциите разказват, че в ЦРУ и АНС започват да се появяват предложения за предприемане на различни пордивни дейности, присъщи на „офанзивното контраразузнаване“ – срещу “Уикилийкс”. Те са включвали парализиране на цифровата инфраструктура на организацията, прекъсване на комуникациите, провокиране на вътрешни спорове в организацията чрез подхвърляне на компрометираща информация и кражба на електронните устройства на членовете на “Уикилийкс”.
Инфилтрирането в групата – с реален човек или чрез измисляне на киберличност, за да се спечели доверието на организацията – бързо е било отхвърлено като малко вероятно да успее, тъй като водещите фигури в “Уикилийкс” държат твърде много на сигурността. Внасянето на разногласия в групата е изглеждало по-лесен път към успеха, отчасти защото „тези хора се мразеха един друг и се караха през цялото време“, казва бивш служител на разузнаването. Той добавя, че са били подхвърляни и много други идеи, които не изглеждали много обещаващи.
“Един тип, свързан с“Уикилийкс” пътуваше занякъде, и те искаха да му откраднат компютъра, защото си мислеха, че там може да има файлове от “Трезор 7”, казва бившия разузнавач. Някои от тези предложения може и в крайна сметка да са били одобрени. През декември 2020 г. германски хакер, тясно свързан с „“Уикилийкс”“, който е помагал при публикуването на “Трезор 7”, заявява, че е имало опит за проникване в апартамента му, който е обезопасил със сложна заключваща система. Хакерът, Анди Мюлер-Магун, също така заяви, че е бил следен от мистериозни фигури и че криптираният му телефон е бил подслушван.
Запитан дали ЦРУ е нахлувало в домовете на сътрудниците на “Уикилийкс” и е крало или изтрило твърдите им дискове, бившият служител на разузнаването е отказал да навлезе в подробности, но заявява, че са били “предприети някои действия“.
През лятото на 2017 г. предложенията на ЦРУ предизвикват тревога в Съвета за национална сигурност. „“Уикилийкс” беше пълна мания на Помпео“, казва бивш служител на администрацията на Тръмп. „След “Трезор 7” Помпео и [заместник-директорът на ЦРУ Джина] Хаспел искаха да отмъстят на Асанж“.
Според четирима от източниците на Yahoo news, на срещи между висши служители на администрацията на Тръмп, Помпео започва да обсъжда отвличането на Асанж. Въпреки че идеята за отвличане на Асандж е предшествала пристигането на Помпео в Лангли, новият директор е подкрепил ентусиазирано предложенията, твърдят бившите служители.
Помпео и други служители на агенцията са предложили Асанж да бъде отвлечен от посолството и тайно да бъде върнат в САЩ през трета държава. Идеята е била „да проникнем в посолството, да измъкнем [Асанж] и да го заведем там, където искаме“, казва бивш служител на разузнаването. По-малко екстремна версия на предложението включвала американски агенти да измъкнат Асанж от посолството и да го предадат на британските власти.
Подобни действия със сигурност са щели да предизвикат дипломатическа и политическа буря, тъй като включват нарушаване на неприкосновеността на еквадорското посолство, а след това отвличане на гражданин на важен партньор на САЩ – Австралия – в столицата на Обединеното кралство, най-близкия съюзник на САЩ. Опитът да се отвлече Асанж от посолството в британската столица се е струвал “нелепа” идея на някои хора в службите, казва бивш служител в разузнаването. „Това не е Пакистан или Египет – ставаше дума за Лондон“, казва той.
Първоначално британското съглашателство съвсем не се счита за сигурно. Интервюираните от Yahoo news бивши служители се разминават по въпроса доколко властите в Лондон са били запознати с плановете на ЦРУ за Асанж, но в някакъв момент представители на САЩ са поставили директно въпроса пред британските си колеги.
„С британците се обсъждаше дали могат да се направят на разсеяни, когато екип от момчета влезе вътре и извърши отвличането“, казва бивш високопоставен служител на контраразузнаването. „Но британците казаха: „В никакъв случай, няма да правите това на наша територия, това няма да се случи“. Британското посолство във Вашингтон не е отговорило на молбата за коментар.
В допълнение към дипломатическите опасения относно предаването, някои служители на Съвета по национална сигурност смятат, че отвличането на Асанж би било очевидно незаконно. „Не можеш просто да набутваш хора в кола и да ги отвличаш“, казва бивш служител на националната сигурност. По неговите думи за някои хора в Съвета това е представлявало ключовия въпрос: възможно ли е Асанж да бъде насилствено докаран в САЩ чрез правомощията за “офанзивно контраразузнаване” на ЦРУ? Според този бивш служител на администрацията тези правомощия са предназначени единствено за “традиционни” действия срещу вражески шпиони, а не “същия вид глупости, каквито вършехме при войната срещу тероризма.“
Някои дискусии дори минават отвъд планове за отвличане. Според трима бивши служители на службите е било обмисляно ои убийството на Асанж. Един от тези служители казва, че е бил информиран за среща през пролетта на 2017 г., на която президентът е попитал дали ЦРУ може да убие Асанж и е поискал да му се предоставят „варианти“ как да се направи това.
“Това предложение се разглеждаше като откачено и нелепо”, твърди пред Yahoo news бивш високопоставен служител в ЦРУ. Според друг бивш представител на контраразузнаването, разговорите за “кинетични опции” срещу основателя на “Уикилийкс” са представлявали само “заигравка”. “Просто Тръмп си беше Тръмп”, казва той.
Въпреки това, приблизително по същото време ръководителите на агенцията са поискали и получили „скици“ на планове за убийството на Асанж и други членове на “Уикилийкс”, които са имали достъп до материалите от “Трезор 7, казва бивш служител на разузнаването. Според него е било обсъждано „дали убийството на Асанж е възможно и дали е законно“.
От Yahoo News не са успели да потвърдят дали тези предложения са били представяни в Белия дом. Някои от източниците на медията, запознати с разговорите за отвличане на Асанж, казват, че не са чували с дискусии за убийство.
В изявление за Yahoo News Тръмп отрича да е обмислял да поръча убийството на Асанж. „Това е напълно невярно, никога не се е случвало“, казва той и дори добавя, че „всъщност мисля, че с него се отнасят много зле“.
Каквото и да е било мнението на самия Тръмп по въпроса по онова време, според източниците на Yahoo news основната пречка срещу потенциално незаконните действия на ЦРУ са били юристите от неговия Съвет по национална сигурност. „Макар хората да смятат, че администрацията на Тръмп не вярваше във върховенството на закона, те имаха добри юристи, които му обръщаха внимание“, казва бивш високопоставен служител на разузнаването.
Разговорите за принудително докарване на Асанж в САЩ дълбоко тревожат някои висши служители на администрацията. Джон Айзенбърг, главният юрист на СНС, и Майкъл Елис, неговият заместник, се опасяват, че „Помпео се застъпва за неща, които вероятно няма да бъдат законни“, включително за „дейности от типа на отвличането“, заявява бивш служител на администрацията. Според друг служител на Тръмп, отговарящ за националната сигурност, Айзенберг е писал до главния съветник на ЦРУ Кортни Симънс Елууд, като е изразил опасенията си относно предложенията на агенцията, свързани с „Уикилийкс“. Не е ясно доколко Елууд е знаел за предложенията. „Когато Помпео пое поста, той отряза юристите от много неща“, казва бивш високопоставен юрист от разузнавателната общност.
Свободният достъп на Помпео до Овалния кабинет, където той се среща насаме с Тръмп, засилва страховете на юристите. Айзенберг се е притеснявал, че директорът на ЦРУ напуска тези срещи с пълномощия или одобрения, подписани от президента, за които той не знае нищо. Хорат от СНС са имали опасения и за това кога би се осъществило потенциалното отвличане на Асанж. Дискусиите за принудителното докарване на Асанж са се провеждали преди Министерството на правосъдието да повдигне каквито и да било наказателни обвинения срещу него, дори и тайно – което означава, че ЦРУ е можело да отвлече Асанж от посолството, без да има правно основание да го съди в САЩ.
Айзенбърг призова служителите на Министерството на правосъдието да ускорят изготвянето на обвиненията срещу Асанж, в случай че плановете на ЦРУ за предаване на хора напреднат. Според бивш високопоставен служител на администрацията, Белият дом е казал на главния прокурор Джеф Сешънс, че ако прокурорите имат основания да повдигнат обвинение срещу Асанж, трябва да побързат и да го направят.
Нещата се усложняват през май 2017 г., когато шведите прекратяват разследването си за изнасилване срещу Асанж, който винаги е отричал тези обвинения. Служителите на Белия дом разработват резервен план: Британците да задържат Асанж по обвинение за неявяване на призовка, което да даде на прокурорите от Министерството на правосъдието 48 часа отсрочка, за да избързат с обвинителния акт.
Според бивш служител по въпросите на националната сигурност, Айзенберг е бил загрижен за правните последици от от отвличането на Асанж без повдигнати обвинения. “При липса на обвинителен акт, къде щеше да го заведе агенцията? Към “тайните затвори” ли ще се върнем?” , казва друг бивш служител, който е присъствал на срещи на СНС по темата.
Спорещите за законността на отвличането на Асанж официални служители приемат въпроса като надпревара с времето. Доклади на разузнаването предупреждават, че Русия има собствени планове да измъкне лидера на “Уикилийкс” и да го заведе в Москва. Еванина, който заема висша позиция в контраразузнаването от 2014-та до началото на 2021-ва, твърди, че службите на САЩ разполагат с „отлична колекция на тези плановете и намерения“. „Бяхме много сигурни, че ще успеем да предотвратим всеки от тези опити за бягство“, казва той.
Според източниците на Yahoo news службите са станали особено загрижени, когато заподозрени руски агенти с дипломатически автомобили са видени да упражняват около еквадорското посолство маневра “звездно разпръскване” – обичайна тактика за шпионските служби, при която множество агенти внезапно се разпръскват, за да избегнат наблюдение. Възможно е това да е било тренировъчен опит за извличане, евентуално координирана с еквадорците, за да се изведе Асанж от посолството и да се изведе от страната, смятат американските служители. „Еквадорците щяха да предупредят руснаците, че ще пуснат Асандж на улицата, а след това руснаците щяха да го вземат и да го заведат в Русия“, казва бивш служител по националната сигурност.
Службите разработват множество тактически планове за осуетяване на всеки опит на Кремъл да изведе Асанж, като някои служители предвиждат дори сблъсъци с руски агенти в британската столица. „Можеше да се стигне до всичко – от юмручен бой до престрелка и блъскане с коли“, казва бивш високопоставен служител от администрацията на Тръмп.
Длъжностните лица в САЩ имат водят спорове как да задържат Асанж, ако той се опита да избяга. Според някои предложението да се предизвика автомобилна катастрофа, за да се спре превозното средство на Асанж, би било не само „крайно“ или „извънзаконно“ действие – „нещо, което бихме направили в Афганистан, но не и във Великобритания“ – но също така особено деликатно, тъй като Асанж вероятно е щял да бъде транспортиран с руски дипломатически автомобил, казва пред Yahoo news бивш служител на националната сигурност.
Ако руснаците успеят да качат Асандж на самолет, се е планирало американски или британски агенти да попречат на излитането му, като го блокират с кола на пистата, надвиснат над него с хеликоптер или прострелят гумите му, твърди бивш високопоставен служител от администрацията на Тръмп. В малко вероятния случай, че руснаците успеят да се качат във въздуха, служителите планирали да поискат от европейските държави да откажат на самолета правото на прелитане, казва още той.
В крайна сметка САЩ и Великобритания разработват „съвместен план“, за да попречат на Асанж да се укрие и да осигури на Владимир Путин пропаганден удар, подобен на този, когато Сноудън избяга в Русия през 2013 г., казва Еванина. “Не ставаше въпрос само за това, че Асанж щеше да стигне до Москва и да занесе там тайни. Вторият такъв удар за Путин – първо Сноудън, сега и Асанж – щеше да се превърне в геополитическа победа за него и разузнавателните му служби”, добавя бившия контраразузнавач на САЩ.
Еванина е отказал да коментира плановете за предотвратяване на бягството на Асанж в Русия, но заявява, че разузнавателният съюз „Пет очи“ между САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия е бил от решаващо значение. „Бяхме много уверени в рамките на „Пет очи“, че ще успеем да му попречим да отиде там“, казва той.
Свидетелските показания в испанско наказателно разследване сочат, че американското разузнаване е имало и вътрешна помощ в еквадорското посолство, за да следи плановете на Асанж.
В края на 2015 г. Еквадор наема испанската охранителна фирма UC Global да охранява посолството на страната в Лондон, където Асанж живее вече няколко години. Без знанието на Еквадор обаче, към средата на 2017 г. UC Global започва да работи и за американското разузнаване, твърдят двама бивши служители на фирмата, които са дали показания в рамките на испанско наказателно разследване. За това бе съобщено първо от вестник El País през 2019 г.
Тези служители свидетелстват, че испанската фирма е предоставяла на разузнавателните служби на САЩ подробни доклади за дейността на Асанж и посетителите му, както и видео- и аудионаблюдение на Асанж от тайно инсталирани устройства в посолството. Бивш служител от службите за националната сигурност на САЩ потвърждава пред Yahoo news, че американското разузнаване е имало достъп до видео- и аудиозаписи на Асанж в посолството, но отказва да уточни как се е сдобило с тях.
Към декември 2017 г. планът за отвеждане на Асанж в Русия изглежда е бил готов. UC Global е научила, че Асанж „ще получи дипломатически паспорт от еквадорските власти с цел да напусне посолството и да премине транзитно в трета държава“, казва бивш служител на фирмата. На 15 декември Еквадор е направил Асанж официален дипломат и е планирал да го назначи в посолството си в Москва, според документи, публикувани от Асошиейтед прес.
Фидел Нарваес, първи секретар в посолството на Еквадор в Лондон през 2017 и 2018 г., заявява пред Yahoo news, че Асанж „не е знаел“ за плана на външния министър на Еквадор да го командирова в Москва, и отказал да „приеме това назначение”. Нарваес разказва, че началниците му са му наредили да се опита да акредитира Асанж като дипломат в посолството в Лондон. „Еквадор обаче имаше план Б, и доколкото разбрах, че това щеше бъде Русия“, казва той.
Айтор Мартинес, испански адвокат на Асандж, който е работил в тясно сътрудничество с Еквадор по получаването на дипломатическия статут за Асандж, също казва, че външният министър на Еквадор е представил на Асандж назначението в Русия като свършен факт, и че когато Асандж е научил за това, веднага е отхвърлил идеята.
На 21 декември Министерството на правосъдието тайно повдига обвинение срещу Асанж, с което увеличава шансовете за законна екстрадиция в САЩ. Според El País, през същия ден UC Global записва среща между Асанж и ръководителя на еквадорската разузнавателна служба, на която се обсъжда планът за бягство на Асанж. Според вестника само „часове след срещата“ американският посланик е е заявил пред еквадорските си колеги, че знае за плана.
Мартинес казва, че планът, организиран от ръководителя на еквадорското разузнаване, да се измъкне Асанж от посолството в Лондон и да бъде прехвърлен като дипломат в трета страна, е бил отменен, след като американците са разбрали за него.
Служители на американското разузнаване обаче продължават да вярват, че Русия е планирала да изведе Асанж, както се е очаквало това да бъде опитано на Бъдни вечер. Според бивш служител на UC Global, шефът на компанията е обсъждал с американските си контакти възможността вратата на посолството да бъде оставена отворена, сякаш случайно, „което би позволило на лица да влязат отвън и да отвлекат Асанж“. Според свидетелство служителя на UC Global, публикувано в Guardian, неговият шеф му е заявил, че щатските служби са започнали да обсъждат дори отравянето на Асанж.
Самият Асанж изглежда също се страхува от убийство по онова време. Част от материалите от “Трезор 7”, за които служителите на ЦРУ смятат, че са още по-вредни от файловете, които “Уикилийкс” вече са публикували, са били разпространени сред колегите на Асанж с инструкции да ги публикуват, ако някой от тях бъде убит.
Междувременно длъжностните лица в САЩ продължават да обсъждат активно дали плановете на ЦРУ да отвлече или убие Асанж са законни. Според източниците на Yahoo news основно притеснение буди разширяването на правомощията за “офанзивно контраразузнаване” на шпионската агенция. Според някои това е изключително агресивно и вероятно юридически некоректно тълкуване на тези правомощия.
Няколко бивши разузнавачи коментират пред Yahoo news, че без директно президентско нареждане, тайни операции за убийството на Асанж или други членове на “Уикилийкс” би било незаконно и според щатското законодателство.
В някои случаи дори такова нареждане не е достатъчно, за да направи дадено действие законно, заявява бивш служител по националната сигурност. Новопридобитите офанзивни контраразузнавателни правомощия на ЦРУ по отношение на “Уикилийкс” не биха могли да покрият и убийство. „Такъв вид смъртоносно действие би било далеч извън рамките на законната разузнавателна или контраразузнавателна дейност“, заявява бивш висш юрист от разузнавателната общност.
Според източниците на Yahoo news в крайна сметка дискусиите за убийство стигат задънена улица. “Идеята за убийство на Асанж не набра сериозна инерция. Това беше налудно и само ни губеше времето”, казва бивш високопоставен служител на ЦРУ.
В Белия дом страстните аргументи на Помпео относно „“Уикилийкс”“ също не постигат особен напредък. Най-агресивните предложения на директора „вероятно са били вземани на сериозно“ в Лангли, но не и в Съвета за национална сигурност, казва един от източниците на Yahoo news.
Дори Джеф Сешънс, главният прокурор на Тръмп, който е „много, много против Асанж“, е бил против навлизането на ЦРУ в територията на Министерството на правосъдието, и е смятал, че случаят на основателя на “Уикилийкс” е най-добре да бъде разгледан по юридически път.
Според източниците на Yahoo news, опасенията на Сешънс са отразявали напрежението между ЦРУ и Министерството на правосъдието, защото засилената дейност на шпионската агенция вкарва прът в опитите за открито съдебно преследване. Колкото по-агресивни стават предложенията на ЦРУ, толкова повече други длъжностни лица се притесняват за това какво може да бъде разкрито по време на евентуален процес, ако Асанж бъде изправен пред съд в Съединените щати.
„Участвах във всеки един от тези разговори“, казва Еванина. „Колкото и да имахме зелена светлина да предприемаме разни неща, всичко, което правехме или искахме да направим, имаше отражение върху работата на други части на администрацията.“ В резултат, каза той, понякога служители на администрацията са искали от разузнавателната общност или да не прави нещо, или да го направи по различен начин, така че „да не се налага да жертваме нашата колекция от доказателства, която ще бъде публично оповестена, за да обвиним “Уикилийкс”“.
В крайна сметка дебатите да спечелени от тези в администрацията, които настояват за подход, основан на съдилищата, а не на шпионажа и тайните действия. На 11 април 2019 г., след като новото правителство на Еквадор отмени убежището му и го изсели, британската полиция изведе основателя на “Уикилийкс” от посолството и го арестува за това, че не се е предал на съда заради издадена през 2012 г. призовка. Същия ден правителството на САЩ представи първоначалния си обвинителен акт срещу Асанж.
Обвинението се фокусира единствено върху твърденията, че през 2010 г. Асанж е предложил на Манинг, анализатор от армейското разузнаване, да му помогне да разбие парола и да проникне в класифицирана правителствена мрежа на САЩ – действие, което би надхвърлило рамките на журналистиката. Но тъй като това обвинение не бе издържано, прокурорите по-късно повдигнаха обвинения срещу Асанж по Закона за шпионажа за публикуване на класифицирана информация. Това предизвика остра реакция от защитниците на свободата на пресата, тъй като публикуването на секретна информация е нещо, което американските медии правят редовно.
Съдебната одисея на Асанж изглежда едва сега започва. През януари британски съдия постанови, че Асандж не може да бъде екстрадиран в САЩ, но единствено с аргумента, че в американски затвор би имало висок риск той да се самоубие. Макар поддръжниците на Асандж да се надяваха, че новата администрация на Байдън ще се откаже от делото, Съединените щати без колебания обжалваха решението. През юли съдът на Обединеното кралство официално разреши обжалването от страна на САЩ да продължи.
Адвокатът на Асандж Бари Полак заявява пред Yahoo News, че ако той бъде екстрадиран, екстремният характер на правителствените нарушения, за които медита съобщава в това разследване, със сигурност ще бъде проблем и потенциално основание за отхвърляне на обвиненията. Той сравнява мерките, използвани за преследване на Асанж, с тези, които администрацията на Никсън е приложила срещу Даниел Елсбърг за изтичане на „Документите на Пентагона“, като отбелязва, че в крайна сметка обвиненията срещу Елсбърг също са били отхвърлени.
Междувременно“Уикилийкс” може да се окаже все по-неактуална платформа. Нарастващите възможности на групи и отделни лица – информатори или дисиденти, шпиони или престъпници – да публикуват изтекли материали онлайн, намаляват смисъла на съществуването на групата. „В момента сме в пост-“Уикилийкс” период“, казва бивш високопоставен служител на контраразузнаването.
Въпреки това самите шпионски служби все по-често използват модел, подобен на този на “Уикилийкс”, за да публикуват откраднати материали онлайн. През 2018 г. администрацията на Тръмп предостави на ЦРУ нови агресивни секретни правомощия да извършва същия вид операции „хакни и изхвърли“, за които се смята, че руското разузнаване е използвало “Уикилийкс”. Наред с други действия агенцията прилага новите си правомощия, за да публикува тайно онлайн информация за руска компания, която е работила с шпионския апарат на Москва.
За един от бившите служители на Тръмп, отговарящ за националната сигурност, уроците от кампанията на ЦРУ срещу „Уикилийкс“ са ясни. „Имаше неподходящо ниво на внимание към Асанж, основаващо се на посрамването от публикациите, а не на заплахата, която той представляваше“, казва този служител. „Никога не трябва да действаме от желание за отмъщение“.