В Германия предстоят седмици или дори месеци на продължителни коалиционни преговори, след като надпреварата за наследник на Ангела Меркел не излъчи ясен победител. Според официалните резултати лявоцентристките социалдемократи изпреварват дясноцентристкия консервативен алианс на Меркел с минимална преднина.
Предварителните резултати, публикувани на уебсайта на избирателната комисия около 5 ч. сутринта местно време, показват, че социалдемократите (SPD), водени от Олаф Шолц, са спечелили най-голям дял от гласовете – 25,7%. Дясноцентристкият блок CDU/CSU, ръководен от отиващия си канцлер, получава 24,1%, което е най-лошото му представяне в седемдесетгодишната му история.
Друго важно разместване е свързано със Зелената партия, която постига резултат от 14.8%. Макар това да е спад спрямо социологическите проучвания през пролетта, които дори отреждаха на партията първо място, зелените са доволни, тъй като по всичко изглежда, че ще са ключ към съставянето на управленска коалиция.
Кандидатът на партията за канцлер Аналена Баербок и Шолц изразиха готовност да работят заедно, като Шолц бързо поздрави природозащитниците и заяви, че има много области, в които приоритетите на партиите се припокриват. По време на телевизионен дебат след приключване на гласуването обаче Шолц заяви, че “от уважение към гражданите на тази страна не можем да вземем никакви окончателни решения“. Лидерът на социалдемократите казва, че желанието му е за „конструктивни дискусии, за да може цялата страна да се припознае в бъдещото правителство“.
Първоначалната реакция на SPD беше на предпазлив оптимизъм и облекчение, че Шолц, досегашният министър на финансите, изглежда е запазил позициите си, постигнати през втората половина на кампанията. Анализът на резултата, направен късно в неделя вечерта от социологическата агенция Infratest Dimap, показа, че SPD е успяла да си осигури подкрепата на 1,36 милиона избиратели на CDU/CSU. В централата на Християндемократическия съюз (CDU) пък са облекчени, че резултатът им не е паднал толкова ниско, колкото предполагаха социологическите проучвания. Според анализите партията е загубила около 900 000 гласоподаватели в полза на Зелената партия и 340 000 гласоподаватели в полза на подкрепящите бизнеса Свободни демократи (FDP), която получава между 11 и 12% от националния вот.
Зелената партия почти удвоява резултата си в сравнение с 2017 г., и изпревари FDP за трето място. Зелените са убедили и 250 000 негласували на предишния вот избиратели да дадат гласа си за тях. Крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (AfD) влиза в Бундестага за втори път, след като спечели 11%, но губи позицията си на основна опозиционна партия, докато лявата „Die Linke“ изглежда е на път да не достигне 5%, необходими за влизане в парламента.
Предварителните резултати показват, че Германия се насочва към тристранна коалиция, както сочеха повечето прогнозирано. Едни от вероятните конфигурации са т.нар. зелено-жълто-червена коалиция „светофар“ с участието на социалдемократите, Зелените и FDP или „ямайска“ коалиция на CDU/CSU, Зелените и FDP.
Ако може да се съди по опита от миналото, преговорите за съставяне на коалиция може да се проточат дълго – през 2017 г. това отне около три месеца – и да бъдат съпроводени от разгорещени спорове. Междувременно Меркел ще остане временен лидер на страната.
За първи път от Втората световна война насам действащия канцлер не се кандидатира за преизбиране. Това направи надпреварата много по-нестабилна и непредсказуема от всякога, като много германци – според социологическите проучвания между 25 % и 40 % – не бяха решили за кого да дадат вота си до деня на гласуването.
Лидерът на CDU Армин Лаше заяви пред привърженици на партията, че резултатът е пострадал от липсата на т.нар. “канцлерски бонус” заради решението на Меркел да се оттегли след 16 години на власт. „Беше ни ясно, че без бонуса да сме партията на човека, който заема поста, предизборната кампания ще бъде трудна и с отворен резултат“, каза той. „Не сме доволни от резултата“, добави той, но си спечели одобрителни възгласи, като заяви, че въпреки това ще положи „всички усилия, за да гарантира, че новото правителство ще бъде ръководено от CDU“.
Катрин Гьоринг-Екхардт, водещ политик от Зелената партия, заяви, че макар партията ѝ да се е надявала на по-добър резултат – в един момент през април прогнозите ѝ даваха 27% – изборите безспорно са успех. „Това е вотът на поколението, което иска промяна“, каза тя, като посочи, че много повече млади хора са гласували за партията.
„Пред нас стои задача, която е по-голяма от всякакви избори“, добави тя, визирайки предизвикателството да се справим с извънредната ситуация, свързана с климата, и обеща, че в правителството Зелените ще изпълнят обещанието на партията 100% от германската енергия да идва от възобновяеми източници.