Една от петте самостоятелно разработени от Куба нейни ваксини против Ковид-19, регистрирана под името „Абдала”, ще бъде масово приложена във Виетнам, който в последните месеци отбелязва рязко покачване на случаите на заразяване с короноварус. По време на състоялото се от 18 до 20 септември знаково посещение на виетнамския президент Нгуен Шуан Фук в Куба бе подписано споразумение за закупуване от Виетнам на 10 милиона дози от въпросната кубинска ваксина, показала над 92% ефективност при извършените клинични изпитания. Виетнамското здравно министерство също вече е потвърдило качествата на препарата и след своя проверка.
Сключена бе и поредица от виетнамско-кубински спогодби за сътрудничество в областта на здравеопазването, селското стопанство, хранителната промишленост, киберсигурността, туризма, енергетиката и т.н. Конкретизирана и актуализирана бе цялостната програма за икономическо сътрудничество между двете страни до 2025 г., като тя бе хармонизирана с кубинския национален план за икономическо и социално развитие до 2030 г.
Посещението на виетнамския президент на Острова на свободата е продължение на старите и традиционно много близки отношения между двете страни. Навремето лидерът на Кубинската революция Фидел Кастро се вдъхновява от героичната битка за независимост на Виетнам срещу френския колониализъм и прилага виетнамския опит в партизанската война.
По-късно вече социалистическа Куба оказва дейна помощ на Виетнам по време на войната срещу американската агресия през 60-те и 70-те години на ХХ век.
Двете страни винаги са си сътрудничели ефективно и в икономическата сфера. Раул Кастро, който още като военен министър многократно е посещавал Виетнам, а през 1966-та се е срещал и лично с бащата на виетнамската независимост Хо Ши Мин, е пламенен почитател и на „виетнамския модел” за включване на пазарни механизми в социалистическата икономика. По този път, поет от 1986 г. насам, Виетнам постига забележителни успехи и се превръща в една от най-бързоразвиващите се страни в своя регион. Раул Кастро често я дава за пример на своите сънародници, след като през 2011 г. и Куба очертава подобна перспектива и в своето развитие.
Сегашната визита на президента Нгуен Шуан Фук се осъществи в ключов момент и за Хавана, и за Ханой. От една страна, Куба е поставена в изключително тежки икономически условия заради продължаващата 60-годишна блокада на САЩ, допълнително отежнена от нови над 240 наказателни мерки, въведени по време на мандата на Доналд Тръмп в Белия дом. Поелият тази година властта във Вашингтон Джо Байдън по никакъв начин не е смекчил антикубинските санкции. А особено в условията на пандемията от Ковид-19 те удрят крайно болезнено по живота на кубинците, тъй като страната е възпрепятствана да закупува свободно дори медицински и санитарни материали. Санкциите заедно с пандемията удариха и кубинския туризъм, което сви рязко приходите в хазната, а успоредно с това се води и дискредитационна пропагандна война срещу постиженията на кубинската медицина и международните мисии с кубински медици. Островът на свободата успява все пак да се справи, главно благодарение на проявявана дейна солидарност и изпращани кораби и самолети с помощи от страни като Мексико, Русия, Боливия, Тайланд, Италия, Холандия и др.
Посещението на виетнамския президент в Куба именно в този момент и поредицата от спогодби за широко сътрудничество, включително в здравеопазването и биотехнологиите, и особено обявеното закупуване от Виетнам на 10 милиона дози от кубинската ваксина „Абдала”, е силен знак от страна на Ханой за подкрепа. Както в пряк, материален смисъл, така и като послание пред света – защото това е и нагледно признание за качествата на кубинската медицина и наука плюс демонстрация, че тази страна има верни приятели.
Същевременно и за самия Виетнам моментът е много чувствителен – заради споменатия рязък скок на заразяванията с Ковид-19 сред близо 100-милионното виетнамско население. Ако до юли т. г. в страната имаше средно по около 200 новозаразени на ден, след това цифрата скочи до над 12 000 дневно. При стремежа да се форсира и масовизира ваксинацията Ханой се сблъска с дефицит на ваксини на световния пазар. И кубинската ваксина в тези обстоятелства е животоспасяващо решение. Виетнам търси възможно най-бърз и полезен напредък по въпроса, защото суровият „локдаун”, налаган от обстоятелствата, възпрепятства производствата на големи световни компании, установили се в този южноазиатски „дракон”, и пречи на амбициозното му икономическо развитие.
Освен за ваксините, при посещението на виетнамския президент в Куба бяха сключени спогодби и меморандуми за сътрудничество между здравните министерства на двете страни, както и между кубинското министерството на хранителната промишленост и виетнамското министерство на селското стопанство и селското развитие. Споразумения рамкираха също обмена на опит, сътрудничеството и взаимните обучения в областта на киберсигурността, дипломацията и международноправните регламенти в науката и технологиите. Големи кубински и виетнамски компании от туристическия и енергийния бранш договориха важни съвместни програми, включително строеж на хотели и изработване на зелена енергия по модерна виетнамска технология за кубинското търговско пристанище в специалната зона за икономическо развитие Мариел.
Виетнамският президент се срещна в Куба с всички ръководни дейци в страната – със своя колега и лидер на ККП Мигел Диас-Канел, с премиера Мануел Мареро Крус, с председателя на Националното събрание Естебан Ласо, както и с бившия държавен и партиен глава Раул Кастро, който, макар да се е оттеглил от активна публична дейност, остава изключително влиятелна фигура в кубинския обществено-политически живот. Интересното е, че най-първата среща, която проведе Нгуен Шуан Фук още веднага след пристигането си в Куба, бе със зам.-председателката на Кубинския институт за дружба между народите (ICAP) Ноеми Рабаса (председателят на ICAP Фернандо Гонсалес в същия момент бе на посещение в чужбина), с председателката на Асоциацията „Куба-Виетнам“ депутатката Йоланда Ферер и с кубински ветерани и днешни активни дейци, допринасящи да солидарността и дружбата между двата народа.
Нгуен Шуан Фук бе удостоен и с висшия кубински орден „Хосе Марти”, който му бе връчен от Диас-Канел. Гостът посети и град Сантяго де Куба, където е погребан историческият лидер на Кубинската революция Фидел Кастро, и положи венец на гроба му. От Куба Нгуен Шуан Фук отпътува за Ню Йорк, за участие в сесията на Общото събрание на ООН.