Британската корпорация за обществено радио и телевизия Би Би Си призна, че документален филм на нейното Радио 4 за предполагаемата атака с химическо оръжие в Сирия е съдържал сериозни неточности.
Звеното за жалби на корпорацията (ECU) уважи жалба, подадена на колумниста от Mail on Sunday Питър Хиченс след излъчването на репортажа, озаглавен “Mayday: The Canister On The Bed” през ноември миналата година.
Вътрешното жури на Би Би Си се е съгласило, че предаването на разследващата журналистка Клои Хаджиматеу не е спазило редакционните стандарти на медията за точност и е включвало неверни твърдения.
Програмата, част от поредица, посветена на конфликта в Сирия, разглежда нападението в Дума през 2018 г. и включва разказ за ролята, която по-късно играе „Алекс“, бивш инспектор в Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО).
Близо десет месеца след излъчването на предаването, ECU е стигнала до заключението, че Би Би Си е сгрешила, като е внушила, че „Алекс“ е бил мотивиран да разгласи съмненията си относно нападението от перспективата за награда от 100 000 долара от WikiLeaks. От WikiLeaks заявяват, че подобна награда не е била изплащана.
Вътрешната комисия на Би Би Си също така приема, че не разполага с доказателства в подкрепа на твърдението в репортажа, че „Алекс“ – висококвалифициран и аполитичен учен – смята, че атаката в Дума, която предизвика ответни ракетни удари от страна на Великобритания, САЩ и Франция, е била инсценирана.
В решението си комисията също така оттегля обвинението, че Хитченс, журналист, който повече от 40 години отразява деспотични режими, е споделял „възгледите на руската и сирийската държава за войната“.
“ECU установи, че макар и да се ограничават до един аспект от разследването на сложна и горещо оспорвана тема, тези точки представляват неспазване на стандартите за точност, подходящи за програма от този вид”, се казва в решението.
Хитченс приветства решението. „Това е голяма победа за истината. Разгласилите нередностите в доклада на ОЗХО винаги са били мотивирани от строгото придържане на научната истина. Те далеч не търсеха възнаграждение, те осъзнаваха, че действията им ще навредят на кариерата им, но въпреки това продължиха”, заявява журналиста.
„Аз не служа на никое правителство, най-малко на тези в Москва и Дамаск. Радвам се, че Би Би Си вече ясно показа, че разбира, че моите репортажи са били мотивирани единствено от търсенето на истината. Удивително рядко се случва Би Би Си да се произнесе срещу себе си. Това е събитие от огромна важност. Надявам се, че то представлява по-широка промяна в отношението на корпорацията”, добавя той.