В условията на сурови ограничителни мерки заради рязкото покачване през последните седмици на заболеваемостта от делта-щама на Covid-19, Виетнам отбеляза националния си празник 2 септември – 76-годишнината от обявяването на независимостта – без масови тържества, само с онлайн излъчена официална церемония в правителствения дворец в Ханой. На нея реч произнесе премиерът Фам Мин Чин. По време на словото му имаше осъществена „жива връзка” със 194 точки по света.
През 2021-ва Виетнам отбелязва 35-годишнината от старта на своята програма за държавно развитие „Дой Мой” („Обновление”), която въведе пазарна ориентация в социалистическата икономика, отвори я за частна инициатива и външни инвестиции. Затова премиерът сложи акцент както върху героичните битки, които Виетнам е водил за отстояване на своя суверенитет, на териториалната цялост, на свободата и щастието на народа си, така и върху постиженията от последните три десетилетия и половина, през които страната се утвърди като една от най-бързо развиващите се в региона, като авторитетен и желан международен партньор.
ООН призна близо 100-милионен Виетнам като една от водещите държави в реализирането на Целите на хилядолетието за развитие, особено за намаляване на бедността, за равенството между половете, за разгръщането на здравеопазването и образованието, подчерта Фам Мин Чин. Той припомни и високата оценка, дадена наскоро от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, който определи Виетнам като „жизненоважен фактор за поддържане на мира и сигурността” в Югоизточна Азия. Премиерът изтъкна, че най-голяма заслуга за успехите на страната имат непреклонният дух и силната воля на виетнамския народ.
Правителственият ръководител се спря и на тежките последствия на пандемията от Covid-19 за цялата световна икономика – рецесия, нарастване на безработицата, бедността, неравенството, несигурността. На този фон виетнамските власти и управляващата ВКП „полагат съгласувани усилия за постигане на две ключови цели: за ефективна борба с пандемията и за насърчаване на социално-икономическото възстановяване и растеж в развитието, като същевременно се гарантира социалната сигурност и безопасността на хората”, посочи Фам Мин Чин.
Премиерът изрази своите съчувствия, съпричастност и съболезнования за трудностите и загубите, които други държави и народи са претърпели поради пандемията, като благодари на международната общност за сътрудничеството и активната и ефективна помощ, предоставяна на Виетнам. „Ние също така сме благодарни на други държави и международни организации за тяхното голямо внимание и благоприятни условия, създадени за живеещите зад граница виетнамски граждани и общности,” каза премиерът.
Фам Мн Чин обърна внимание колко е важно държавите да продължат да работят още по-тясно и сплотено заедно и да изградят по-голямо единство в общите усилия за преодоляване на пандемията. Обръщайки се към международната общност, премиерът заяви: „Надяваме се да получим вашата помощ и споделяне на технологии, опит, финансиране, медицински консумативи, оборудване и биопродукти, лекарства за лечение и особено ваксини, възможно най-скоро, колкото е възможно най-рано, най-добрата ваксина е най -ранната”.
Заради резкият скок в разпространението на делта-варианта на Covid-19, доскоро справялият се много успешно с овладяването на пандемията Виетнам в момента е в затруднено положение, отчитайки по около 13 000 новозаразени на ден. Най-тежка е ситуацията в южния мегаполис – град Хо Ши Мин, бившия Сайгон, който е и най-големият виетнамски град с около 14 милиона население. Местата в болниците не достигат, има и дефицит на ваксини.
Заради многото заболели властите въведоха строги ограничителни мерки, поради което доста предприятия не могат да разполагат с персонала си и съответно да изпълняват ангажиментите си към големи международни марки. Така на японската „Тойота” например се наложи да свие с 40% продукцията си, защото не може да получава в необходимите обеми произвеждани във Виетнам кабели.
Този ефект от корона-кризата силно безпокои виетнамските власти. И премиерът Фам Мин Чин изрази в словото си надеждата, че международните партньори на Виетнам ще положат усилия за засилване на чуждите инвестиции в този критичен момент, ще насърчат „сътрудничеството в движението на хора и стоки между страните”, ще приложат мерки, „за да не се допуска прекъсване в глобалните вериги за производство и доставки”.
В същото време Фам Мин Чин изтъкна, че Виетнам „приема човешките същества като център, субект, най-високата цел и най-важен двигател на развитието“. Той подчерта: „Ние отдаваме особено значение на цялостното развитие на народа – едновременно като вдъхновение, източник и господар на нашето национално развитие, и насърчаваме хармонията между традициите и модерността.”
Премиерът потвърди и по-нататъшния курс на виетнамската външна политика, базирана на независимост, самостоятелност, многостранност, диверсификация и активно ангажиране в интензивна и широка международна интеграция. По отношение на териториалните спорове в Южнокитайско море, наричано от виетнамците Източно, премиерът посочи, че Виетнам ще отстоява своя суверенитет „чрез мирни средства, основани на международното право”. И още – че „се надява да работи с други страни за справяне с традиционните и нетрадиционни предизвикателства пред сигурността, да насърчи глобализацията и международната интеграция и свързаност, както и да полага усилия за зелен, чист свят с по-устойчиво, приобщаващо и хуманно развитие.“