Властите в Сеул призовават администрацията на Байдън да помогне на корейските компании да получат достъп до интелектуална собственост за производство на ваксини за Covid-19, пише Financial Times.
Неуспешните опити на Южна Корея да получи достъп до технологията за производство на ваксини с мРНК на щатските компании подчертават нарастващото разминаване между интересите на фармацевтичните компании и позициите на много международни медицински експерти относно недостига на лекарства.
„Помолихме Вашингтон да прехвърли технологията за производство на ваксини, но американски служители заявиха, че това трябва да бъде решено от частния сектор“, заявява пред FT високопоставен служител в Сеул.
Официално администрацията на Байдън призовава производителите на ваксини да споделят технологиите си и след дълго колебание подкрепи предложение в Световната търговска организация за преустановяване на международните патентни права. Вашингтон също така одобрява идеята за изграждане на мрежа от евтини фабрики в чужбина, което да позволи увеличаване на световните доставки с няколко милиарда дози годишно. Тези предложения обаче все още не са постигнали напредък в СТО, защото продължават да бъдат блокирани от други държави като Германия.
Фармацевтичната индустрия от своя страна категорично се противопоставя на опитите за премахване на интелектуалната собственост върху ваксините срещу Covid, включително като мобилизира мрежи от лобисти срещу опитите за производство на генерични алтернативи.
Големите компании твърдят, че отмяната на патентите няма да стимулира производството предвид ограниченията в доставките на суровини и времето, което ще е необходимо, за да се обучат други компании как да произвеждат ваксините.
Южнокорейският биотехнологичен сектор, който се радва на сериозна държавна подкрепа, е готов да похарчи милиарди долари за разширяване на капацитета за производство до 1 млрд. ваксини годишно. Корейските компании вече са подписали договори за производство на ваксини за AstraZeneca, Novavax и руската “Спутник”. Samsung BioLogics, един от най-големите производители на лекарства в света, този месец ще започне да произвежда флакони за ваксините на Moderna.
Южнокорейските компании не успяват да сключат лицензионни договори за интелектуална собственост с американските фармацевтични групи Pfizer и Moderna, въпреки широкото партньорство за ваксини, договорено през май от президента Джо Байдън и южнокорейския му колега Мун Дже-ин. Такива сделки биха позволили на корейските компании да произвеждат ваксини по договор за щатски компании.
„Все още водим разговори със САЩ за възможно сътрудничество в процеса на научноизследователска и развойна дейност. Но на този етап шансовете за скорошно подписване на лицензионни споразумения изглеждат малки“, заявява източникът на FT в Сеул. Администрацията на Мун изтъква Южна Корея като световен център за производство на ваксини и обещава 2,2 млрд. вона (1,9 млрд. долара) държавни инвестиции за разработване на ваксини за следващите пет години
Според Пак Джин, депутат, който е пътувал до Вашингтон, за да се опита да посредничи за сключването на сделка, сред пречките за такова сътрудничество са опасенията на САЩ, че Китай може да открадне технологиите, както и отрицателното въздействие, което подобен отказ от патентни права би имал върху компаниите в дългосрочен аспект.
От Moderna и Pfizer са отказали коментар пред FT. Производителите на ваксини обаче са заявявали, че бързо разширяват производството си, което е по-ефективно, когато се извършва на няколко места и в по-голям мащаб. Критиците им обаче изтъкват, че компаниите просто се опасяват да създадат прецеденти, които биха могли да се приложат към други животоспасяващи лекарства.
На фона на тази патова ситуация много експерти предупреждават, че производството на ваксини не е достатъчно. Разпространението на Делта варианта увеличава опасенията за отслабващата ефикасност на ваксините и увеличава търсенето на подсилващи дози, което води до още по-голям натиск върху доставките.
“Компаниите смятат, че разполагат с достатъчен капацитет на производство, и че на този етап недостигът засяга основно финалните етапи на запълване на флакони и опаковане. Усещането сред други хора обаче е, че просто не се произвеждат достатъчно ваксини”, коментира пред FT Джером Ким, генерален директор на Международния институт за ваксини в Южна Корея.