Нека да го кажем ясно: икономическото неравенство не е понятие от миналото. Днес проблемът е по-актуален от всякога по целия свят и особено в България. Неравенството не е субективно усещане или въпрос на мнение. То се измерва обективно от международни и европейски индекси, а фактите са повече от категорични: към днешна дата България е страната в Европейския съюз с най-тежък проблем с неравенствата. Всички големи световни икономически и академични форуми и организации от поне едно десетилетие поставят в центъра на своите дискусии темата за неравенството, но у нас тя почти отсъства от обществения разговор, въпреки всички негативни последствия.
Филмът „Неравенство: генезис и лице“ на Мирена Филипова и Николай Драганов, автори в „Барикада“, си поставя за цел да наруши това мълчание. През разказ за живота на един от скитащите по софийските улици хора, които се намират в дъното на социалната пирамида в България, преплетен с разговор с експерти, авторите отварят дебат за генезиса на проблема и неговото уродливо лице.
Защо неравенството е проблем? Кои са основните негативни последствия от прекомерните нива на икономически неравенства в едно общество? Възможно ли изобщо да съществува пълноценно общество при подобни нива на социално разслоение? Възможен ли друг път на развитие и какви мерки могат да бъдат предприети? Филмът търси отговори на тези и много други ключови въпроси.
„Неравенство: генезис и лице“ беше представен за първи път пред зрители по време на тазгодишния Летен фестивал на документално кино във Варна. Неговата онлайн премиера беше на живо в социалните мрежи на 29 август 2021 г. Филмът е реализиран с подкрепата на Фондация „Фридрих Еберт“ – България.