Главният прокурор Иван Гешев неочаквано се отзова на поканата за изслушването в правната комисия на Народното събрание в четвъртък. Той обаче заяви, че го прави единствено от уважение към институцията и народните представители, тъй като чл. 24 от правилника на парламента, според който е извикан от председателя на комисията Андрей Михайлов, противоречи на конституцията. Този текст в правилника предвижда главният прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да бъдат викани на обсъждане в правната комисия най-малко веднъж на три месеца.
„Има трайна съдебна практика, обръщам внимание на конституционно решение №5 от 1995 г., когато е атакуван също един текст от тогавашния правилник за работа на Народното събрание. Там изрично конституционните съдии са казали следното – не могат да бъдат канени в парламентарни комисии президентът, вицепрезидентът, конституционните съдии, магистрати“, заяви Гешев и добави, че ще оспори чл. 24 пред Конституционния съд още в понеделник.
Гешев продължи с конституционните трактовки и по темата за подслушването на граждани, участвали в миналогодишните протести. По думите му в българската законова уредба няма критерий “протестиращи граждани”, и ако прокуратурата въведе такъв термин, ще наруши грубо конституцията. Според него специални разузнавателни средства са използвани по отношение на лица, за които е имало доказателства, че участват в организирана престъпна група за телесни повреди, палежи и унищожаване на имущество. Според Гешев тази група се е ръководела от укриващият се в чужбина бизнесмен Васил Божков, чиито намерения са били да радикализира протестите, което ставало ясно от разпространените от прокуратурата записи.
По отношение на скандалните кадри с полицейско насилие по време на протестите пред Министерски съвет през лятото на 2020 г., които станаха публично достояние миналата седмица, Гешев коментира, че “всяко насилие е недопустимо”. Той заяви, че се е запознал с клиповете миналия петък, когато бяха показани от специалната парламентарна комисия за разследване на полицейското насилие, а преди това е виждал само клиповете с по-ниско качество, които се разпространяваха в социалните мрежи през миналото лято.
Главният прокурор обаче отбеляза, че по същество не може да коментира случая и “няма задължението и правомощията да контролира конкретни досъдебни производства и да знае информацията по тях“, защото неговата служебна позиция е да бъде „административен ръководител на административните ръководители и не отговаря за конкретната работа на конкретните прокурори по конкретните досъдебни производства“. “Всяка една оценка по конкретни дела означава намеса във вътрешното убеждение на наблюдаващия прокурор”, добави той.
По отношение на предложението на партия “Има такъв народ” главният прокурор да бъде лишен от охрана на НСО, Гешев заяви, че получава добра заплата и ако трябва ще си наеме частна охрана.