Една от най-бедните страни в света – Хаити, бе връхлетяна от ново тежко бедствие. В ранните часове на събота, 14 август, южните райони на островната държава бяха разтърсени от мощно земетресение от 7,2 степен по скалата на Рихтер.
Епицентърът на труса е на 150 км западно от столицата Порт-о-Пренс и на около 10 км дълбочина. Усетен е в целия карибски регион – в съседната Доминиканска република, в Куба, из други острови. Има много разрушения. Броят на жертвите расте успоредно с усилията на спасителите да търсят пострадали в руините. В неделя се съобщаваше за над 700 загинали, а ранените са над 2000.
Първичният трус бе последван от пет вторични, като най-силният от тях бе вечерта на 14 август и бе от 5,8 степен по Рихтер.
Земетресението вече е класифицирано като едно от най-тежките в Латинска Америка за последните 25 години, макар и да не достига засега по смъртоносност до предходния подобен кошмар, сполетял Хаити – унищожителния трус от 12 януари 2010 г., който тогава остави над 200 000 мъртви. И до днес страната не може да се съвземе от онова бедствие и в нея продължават да работят различни международни хуманитарни мисии, оказващи ѝ помощ.
Оттогава там действа и контингент кубински лекари, които сега веднага се оказаха на първа линия в грижите за ранените. Куба и на официално ниво незабавно изрази своята солидарност с хаитиняския народ.
Международният Червен кръст вече изпрати нова помощ за Хаити. С обещания за помощи реагираха лидерите на Мексико, Чили, САЩ, Венесуела, Перу, Испания и много други. Нашумя и жестът на японската тенесистка Наоми Осака, чийто баща е хаитянин, родом точно от най-пострадалия от сегашния трус район. Тя ще дари на родината на баща си всичко, което ще спечели от започващия в понеделник тенис-турнир в Синсинати.
Уви, безпощадната природа готви и друг предстоящ удар по островната република – очаква се в понеделник или вторник Хаити да бъде застигнато и от тропическата буря „Грейс”, която вече вилнее над Малките Антили. Прогнозите са, че тя може да предизвика унищожителни наводнения.
Същевременно страната още не може да излезе и от политичесикя шок, предизвикан от убийството на 7 юли на президента Жовенел Моиз, извършено от група колумбийски наемници по поръчка на хаитяни с властови амбиции, някои от тях живеещи в САЩ. Разследването на престъплението, за което в първите дни след драмата излизаше много информация, в последните седмици е покрито с булото на секретност, а малкото изтичащи новини са все по-противоречиви и само множат загадките. Появиха се например сведения за 45 милиона долара в куфарчета, намирали се в президентската резиденция и отнесени от убийците, но изгорели в подпалените им по-късно джипове.
Точно в деня преди земетресението оставка подаде съдията, наблюдаващ следствието, след като един от помощниците му бе намерен мъртъв с всички индикации, че е бил убит.
От 20 юли премиер на Хаити, изпълняващ и президентските функции, е неврохирургът и политик Ариел Анри. Той бе определен да заеме министър-председателския пост от вече покойния президент Жовенел Моиз, който реши това на 5 юли, точно два дни преди да бъде убит. След разразилото се сега земетресение Анри обяви извънредно положение в страната с продължителност един месец. Той нарече ситуацията „драматична”. Към всичко останало се добавя и тежкото положение с пандемията от Ковид-19, с която и досега ръководството на страната не се справяше.