След нова порция сръдни и номера, Народното събрание днес най-после реши конституционния казус с неуспешния премиерски мандат на Пламен Николов от ИТН и приключи въпроса институционално.
Но денят все пак традиционно започна с разправия. Депутатите на ИТН напуснаха пленарната зала, защото обявиха, че не приемат внесеното от БСП, ДБ и ИБГНИ проекторешение, състоящо се от едно изречение: „Мандатът за образуване на правителство приключва неуспешно”. Въпреки че, както се разбра, и председателката на НС от ИТН Ива Митева е участвала в изработването на този текст.
След напускането на шоумените се проведе гласуване, но се оказа, че липсва кворум – защото депутатите на ГЕРБ-СДС не участвали във вота, на свой ред несъгласни с формата на решението. Тома Биков от ГЕРБ разясни, че така партията му демонстрирала как без нея не може. И заяви, че за следващото гласуване съпартийците му щели да се върнат в залата и да спомогнат за наличието на кворум, макар че ще гласуват против. „Ние не гласувахме, за да ви покажем, че сте докарали нещата до много тежка ситуация, и ще участваме не в създаването на проблеми, а в решаването на проблеми оттук-нататък,” каза Биков.
В крайна сметка безпрецедентният мандат на Пламен Николов приключи със 106 гласа за, 60 гласа (на ГЕРБ-СДС) против и един въздържал се.
Христо Иванов от ДБ изкоментира пред журналисти, че това било координирана акция на ИТН и ГЕРБ-СДС, като обърна внимание: „ИТН дестабилизират конституционния ред в страната, а от това се възползват именно ГЕРБ. Задайте си въпроса кой всъщност връща ГЕРБ на власт”.
Служебният премиер Стефан Янев предупреди днес за задаваща се здравна и социална криза, ако настоящото Народно събрание не приеме актуализацията на държавния бюджет. Финансовият министър Асен Василев допълни, че без ревизия на годишния финансов план на държавата, средства за избори ще има, но не и за помощи за бизнеса, за медиците на първа линия и за добавката от 50 лв. за пенсионерите. И премиерът, и финансовият министър призоваха депутатите да си свършат работата.
Асен Василев обясни, че ако няма актуализация на бюджета, няма да има пари за мярката 60/40, на която разчита бизнесът по време на локдауните. Освен заложените в бюджета 1,196 млрд. лв. за Ковид, са били дадени и допълнителни 1.94 млрд. лв., като общо са похарчени 2.39 млрд. лв. А въпросните 1,196 млрд. лв. са разпределени така: 318 млн. лв. за добавката от 50 лева към пенсиите, 300 млн. лв. за мярката 60/40 и 112 млн. лв. за избори.
Ако не се гласува актуализация, дупките в държавния бюджет ще се отворят още през октомври. Добавката от 50 лв. към пенсиите ще е сигурна за септември, но за октомври виси.
В актуализацията на бюджета са предвидени 535 милиона за социални мерки, увеличение на пенсиите от 1 октомври, както и допълващи средства за всички социалните програми. Допълнителни 430 млн. лв. са предвидени за бизнеса, 113 млн. лв. за избори и 335 млн. лв. за здравеопазване.
Следобед се разбра, че зам.-министърът на енергетиката в служебното правителство Александър Николов, който беше предложен за министър на този ресор в проекто-кабинета на ИТН, е освободен от поста си със заповед на служебния премиер Янев. Мотиви за решението липсват в правителственото прес-съобщеие.
Междувременно в Пловдив, Варна и Бургас продължиха протестите на ресторантьорите срещу анти-Ковид мерки, каквито здравното министерство още на 11 август отрече да готви. В Пловдив за около 15 минути бе блокирано кръстовището край Баня Старинна, а заявеното от бургаски демонстранти намерение да блокират магистрала „Тракия” не се осъществи.