Необичайно бе отбелязана 130-годишнината на организираното социалистическо движение в България. Имаше две паралелни чествания с две двойки събития, проведени на едни и същи места в различно време от официалното ръководство на БСП начело с Корнелия Нинова и от критиците ѝ. Лидерката предпочете да си тръгне от една от своите прояви по странична отбивка, за да не се засече с наближаващи опоненти, скандиращи за нейната оставка.
Първо на 30 юли казанлъшкият Клуб за леви идеи „Георги Кирков-Майстора“ и Инициативният комитет за създаване на идейно-политическо обединение в БСП Платформа „Социализъм ХХІ век“ проведоха в културния дом „Арсенал” в Казанлък предизвикалия оживен интерес юбилеен дискусионен форум „130 години организирано социалистическо движение в търсене на социализма на XXI век”.
Ана Пиринска съобщи за „Барикада”: „Дискусията изпълни залата с много хора и събра десетки социалисти, сред които и знакови лица. Там бяха Георги Захариев, доайенът на социалистическото движение в Казанлък, дългогодишният кмет на града от БСП Стефан Дамянов, Трифон Митев, проф. Митрю Анков, Станимир Стефанов, председател на Клуба за леви идеи „Георги Кирков-Майстора“ – гр. Казанлък, Велислава Дърева, председателят на БСП–София Калоян Паргов, председателят на Общинския съвет БСП-Стара Загора Валентина Бонева, Димитър Генчев, Георги Пирински, Захари Захариев, Явор Куюмджиев, Емил Бехар, председателят на Младежкото обединение на БСП-София Габриел Вълков, бивши и настоящи членове на НС на БСП и членове на Инициативния комитет на новото идейно обединение Платформа „Социализъм XXI век“.”
Повечето от изказванията на форума бяха заредени с тревога за съдбата на левите идеи в България и за размития им профил в днешната БСП, придобит при настоящото партийно ръководство. Бе отправен апел за съживяване на левите корени и обновление на партията.
Словото на проф. Димитър Генчев бе особено емоционално: „Бяхме попарени на последните два парламентарни вота. Бяхме унижени. Партията е дълбоко разтревожена и не може да търпи повече самозванци и лицемери. Има спадове и трагични спадове. Проблемът вече не е на Нинова, нито дори на БСП, проблемът става национален. Трябва да пресътворим и съучредим партията наново! Необходимо ни е ново начало, което минава през завръщане към корените. Да възстановим морала, разума и партийните традиции в името на прогреса! Трябва да възстановим партийния дух и другарството! Не може приватизатори да ръководят българския социализъм. Да изгоним търговците от партията! А на самозванците – прав им път!“
На свой ред главният редактор на сп. „Ново време“ Георги Пирински направи кратко представяне на последните два броя на списанието, като обърна специално внимание на съвместната инициатива на изданието и сп. dВерсия „Компас за социалисти“. Това е първи подобен опит за откровена идеологическа дискусия с леви хора, които не разпознават БСП като автентично лява партия, способна да спечели подкрепата им. „В БСП винаги е имало най-общо два възгледа за това как трябва да се развива партията. Според първия нашата сила е в идеята, а вторият е „прагматичният“ – как да влезем в следващото правителство. Всички виждаме какво става, когато т.нар. прагматичен възглед вземе връх. Днес БСП е призвана да се докаже като партия, която ще гарантира истинска, а не платена демокрация. Всичко друго би означавало още по-голям крах на следващите избори и окончателно ликвидиране на партията,“ отбеляза Пирински.
На следващия ден – 31 юли, ръководството на БСП начело с Корнелия Нинова, както и няколко групи нейни опоненти, бяха обявили две различни възпоменателни церемонии с поднасяне на венци и цветя пред барелефа с образите на основателите на социалистическото движение в България, разположен в подножието на връх Бузлуджа.
Събитието с Нинова и поддръжниците ѝ започна в 10.30 ч., протече в бързо темпо и приключи до 11.00 ч., за когато бяха обявили началото на своята проява критиците ѝ. Част от тях обаче се появиха по-рано и допълниха фона на нейната група със свои активисти. С многобройни представители се включиха пледиращи за оставка на партийната председателка дейци и организации на БСП от Пловдив, София, Казанлък, Стара Загора, Хасково, Варна, Търговище.
Преди възпоменанието, започнало в 10.30 ч., Нинова и придружаващите я поднесоха цветя и пред намиращите се наблизо паметници на Хаджи Димитър и на Габровско-севлиевския партизански отряд.
В словото си пред барелефа с образите на Димитър Благоев-Дядото, Георги Кирков, Никола Габровски и другите бащи основатели на социалистическото движение у нас Корнелия Нинова каза: „Преди 130 години тук, двадесетина основоположници, водени от Дядото, поставят началото на 130 години богата, съдържателна и трудна история на партията. Минали сме през всичко – през изпитания, през възходи и падения, през раздели и събирания, но винаги сме оставали. Защото това, което ни е събирало през тези години, е идеалът. Тук сме, защото той днес е непреходен. Днес е все така актуално да искаш свобода, солидарност и равенство. Длъжни сме да продължим битката за този идеал.”
Нинова подчерта още: „След четири години усилия и битки за политики, на които държим, сме на прага да ги осъществим. Нашите политики най-накрая се припознати, признати и ще се изпълняват. Най-накрая ще има преизчисляване на пенсиите. Най-накрая младите семейства ще получат данъчни облекчения. Майчинството за втората година ще се заплаща по-високо. Младите хора ще имат помощ за второ и трето дете. Дано най-накрая болниците да не са търговски дружества и децата ни да не учат по 10 учебника, в които пише лъжи за България и за нашето национално достойнство. Това е напът да се осъществи. И само от нашите усилия и нашия труд зависи това да стане. Но това изисква в този момент да бъдем на висотата на отговорността, която имаме. Днес имаме отговорност пред България.”
Думите ѝ бяха цитирани от много медии с оглед актуалността им заради настоящия политически момент, в който БСП се очертава като най-отзивчива сред парламентарните сили опора за амбицията на партията „Има такъв народ” (ИТН) да състави правителство. Известна е оценката на самата Нинова, че в разговорите с ИТН била постигната „най-висока степен на съгласие по приоритети”, като за евентуална подкрепа ще се изработва споразумение.
В отговор на журналистически въпрос относно перспективата за реално сформиране на правителство Нинова каза: „Все по-вероятно ми се струва, че ще има редовен кабинет”. Тя добави, че все пак това няма да е на всяка цена, но запитана дали БСП е един от сериозните гаранти за бъдещия министерски съвет, тя отговори утвърдително. „Усилията ни дават резултат. Остава да се състави правителство и да започнем да работим,” посочи Нинова. Според нея „сериозните разговори и уважителното отношение на ИТН и необходимостта от нашата подкрепа в зала, ни дава основание да кажем, че без БСП не може да се състави стабилно правителство”.
Пред барелефа на социалистите-основатели край Бузлуджа бе обявено и решението на Изпълнителното бюро (ИБ) на Националния съвет на БСП относно връчването на наградата за политическа журналистика и публицистика „Георги Кирков” за 2021 г. Тези решения традиционно се взимат въз основа на предложения, които прави специално сформирана пак от ИБ комисия, включваща изявени леви творци и носители на същата награда от предишни години.
На свое заседание на 26 юли комисията реши тазгодишната награда да се връчи на известния ляв журналист и зам.-главен редактор на в. „Дума” Георги Георгиев, получил 14 гласа при гласуването в комисията. Сред другите номинирани издателката на в. „Земя” Светлана Шаренкова получи 4 гласа, а журналистът Велизар Енчев 1 глас.
Огласеното край бузлуджанския барелеф решение на ИБ за удостояване с наградата „Георги Кирков” обаче изненадващо обяви, че нейни носители всъщност стават двама души – и Георги Георгиев, и Светлана Шаренкова. Без за това да са били уведомени членовете на комисията, което е в нарушение на статута на конкурса. Според него, ако ИБ не утвърди нейното предложение, комисията се събира на ново заседание. Нищо такова не е направено.
Изумени и засегнати от този подход, 10 от участвалите в гласуването на 26 юли 19 членове на комисията, подготвиха в следващите дни свое писмо до ИБ на НС на БСП, в което настояват за обяснения и изискват да получат стенограмата от заседанието на ИБ, състояло се на 30 юли и взело въпросното решение, както и мотивацията му.
В писмото се посочва: „…Някой (неизвестно кой), въпреки категоричното гласуване на Комисията, е решил наградата да бъде връчена и на Светлана Шаренкова. Този някой си е присвоил правомощията на Комисията, действал е авторитарно, преди заседанието на ИБ и през главата на ИБ. Ако това е станало със съгласието и съдействието на председателя на Комисията Александър Симов и на Боян Ангелов, член на ИБ и на Комисията, кой ги е упълномощил? За скандалното самоуправство своевременно бе алармиран др. Кристиан Вигенин, зам.-председател на ИБ, с надеждата да бъдат предотвратени тези самоволни действия. Уви!…”
Авторите на писмото пишат още: „Решението на ИБ от 30 юли 2021 г. продължава наложената порочна практика от 2019 г., когато с неоснователни аргументи не бе приета номинацията на Комисията за носител на наградата за млад журналист „Стефан Продев“. Въпреки оказания натиск от страна на ИБ, Комисията не промени своето предложение за Юлия Владимирова от БСТВ, но наградата не е присъдена и до днес. Защо изобщо се правят комисии от експерти, след като ИБ безогледно погазва тяхното професионално мнение? При това положение остава носителите на наградите да се определят от ИБ!”
Писмото е подписано от членовете на комисията за наградите „Георги Кирков” проф. Андрей Пантев, Анжел Вагенщайн, Велиана Христова, Велислава Дърева, Георги Пирински, Иван Токаджиев, Къдринка Къдринова, Светлана Михова, Снежана Тодорова, Юрий Борисов. То бе депозирано в централата на БСП на „Позитано” 20 на 3 август.
А проявата с участието на Корнелия Нинова пред бузлуджанския барелеф на 31 август приключи около 11 ч. под звука на приближаващи по пътеката към монумента скандирания „Оставка!”, отправени от идваща смесена група на Платформа „Социализъм XXI век”, казанлъшкия Клуб за леви идеи „Георги Кирков-Майстора” и млади леви активисти извън БСП.
За да избегне срещата си с тях, Нинова се оттегли по странична отбивка през дере.
Проявата на критиците ѝ пред барелефа, започнала в 11 ч., включи емоционално изказване на журналистката Велислава Дърева, слова на проф. Димитър Генчев и на Георги Пирински, както и апел за оставка на лидерката на БСП, отправен от председателя на Клуба за леви идеи Станимир Стефанов.
Бе прочетен и одобрен от събралите се манифест на Платформа „Социализъм XXI век”, в който се призовава за „разгръщането на широко демократично движение за налагане на волята на суверена над диктата на парите и на клиентелизма в политиката чрез народно представителство, отговорно пред избирателите, в съчетание с постоянно упражнявана пряка демокрация”.
В манифеста се посочва още: „В резултат на последните пет години лидерски „реформи“, днес БСП е дълбоко скарана със себе си, свита до минимума подкрепа, основно от хора в третата възраст, без шанс да увлече активните поколения със завладяваща идея и реален проект за свободен живот в справедлива държава със солидарно общество.” Документът припомня и апела, отправен още при учредяването на Платформата на 15 май т. г.: „130-годишната история на БСП свидетелства, че при драстични социални, политически и икономически промени социалистите решително са пристъпвали към всеобхватно преобразуване на своята партия с цел идейно, организационно и политическо обновление и единство, така че партията да продължи да бъде носител на друго, на по-справедливо бъдеще. Трябва да го направим и днес. Незабавно! БСП трябва да се възроди като съвременна социалистическа партия с ясна идеология, програма и практически план за действие срещу социалната, икономическата и политическата криза на капитализма.“
Пред барелефа на социалистите основатели бе огласено и обръщение на група леви политически активисти извън БСП към Платформа „Социализъм XXI век” под надслова „Време е!” В него се задава въпросът дали 130 г. след основаването си БСП може да бъде модерна социалистическа партия или ще изчезне. Изразява се подкрепа за Платформата, чието иницииране „вдъхва надежда, че демократичните и социалистически корени на партията са живи”.
Нататък обръщението на левите активисти извежда редица акценти, върху които според авторите е крайно време да се съсредоточат усилията на БСП и левицата у нас:
„Време е за безплатно здравеопазване за всички, защото е благо, а не привилегия за малцина.
Време е БСП да се обяви за държавна жилищна политика, която да осигури покрив за всекиго и да разреши проблема с пренаселеността и презастрояването, високите наеми, лошите жилищни условия и ипотечната криза, които тормозят мнозинството от хора.
Време е БСП да се обърне към трудещите се, да ги привлече в редиците си и да способства изковаването и защитаването на политики в услуга на работниците, докато не стане готова да предложи истинска алтернатива на капиталистическите форми на организация.
Време е БСП да се бори за истинска обществена система и социална инфраструктура, която да подсигурява грижата за децата, болните, възрастните и хората с увреждания; за разпознаване на домашния и грижовния труд като труд; за безплатни и налични общински ясли и детски градини; за условия за достоен живот на възрастните хора, особено жените, чиито доходи са много по-ниски; за борба срещу насилието над жени във всичките му форми.
Време е страната ни да се отвори към всички хора по света, които искат да направят България свой дом и с тяхна помощ да се развива държавата ни.
Време е БСП да преосмисли своята история и тази на лявото движение в България.
Време е БСП да преустанови съучастието си в потисничеството на ЛГБТИ+ хората и атаките си срещу тях, маскирани като борба срещу т.нар. „джендър идеология“. БСП трябва категорично да отстоява идеите за свят, в който сексуалната ориентация и половата идентичност не са функции на капитализма – нито чрез потисничеството на куиър хората, нито чрез превръщането на ежедневните им борби в поредна възможност за натрупване на печалба.
Време е БСП да преодолее антагонизиращото отношение между работници и природа и да припознае борбата за екосоциална справедливост. Преходът към зелена икономика не трябва да става за сметка на бедните. Партията следва да се бори за гарантирани от държавата работни места за засегнатите работници, достъпен зелен публичен транспорт и зелена енергия. Климатичните катастрофи ще продължат да засягат в най-голяма степен най-бедните и уязвимите.
Време е БСП като част от съвременната европейска и световна левица да изчисти редиците и зависимостите си от олигархични структури, групировки и личности, и да погледне корупцията като резултат от неравенствата. Няма да има корумпирани политици, когато няма милионери, които да си ги купуват.
Време е да започнем да четем историческия момент от социалистическа перспектива, която е най-силното ни оръжие срещу шовинизма, изсипващ се срещу сестрите и братята ни в Северна Македония. Левицата трябва да изобличи и да се противопостави ясно на този шовинизъм и открит колониализъм, зеещ зад паравана на „историческата истина“.
Време е партията да се обяви срещу фашизма, расизма и ксенофобията и в защита на провалените от капитализма и расизма животи.
Само партията, която е носител на такива идеи, може да се противопостави на хегемонията на капитала. Настоящата система на потисничества и експлоатация трябва да бъде разрушена и заменена с обществено устройство, което се основава на справедливост, свобода, равенство, солидарност и екосъобразност.
Нека почерпим вдъхновение и опит от социалистите, поставили началото на организираното социалистическо движение в България преди 130 години тук, на Бузлуджа, за да работим заедно за едно справедливо, социално и свободно общество и за силно и автентично социалистическо движение – дълг на всички социалист!
Време е!
Ако не днес, скоро ще бъде късно…”
На 31 юли в Казанлък се състоя и втора конференция, посветена на 130-годишнината на БСП, организирана този път от Националния политически институт „Димитър Благоев” към НС на БСП и Фондация „Дума”. Събитието, провело се също в културния дом „Арсенал”, както и дискусионния форум предния ден, бе под мотото „130 години БСП – настояще и перспективи пред лявата идея”. Залата обаче бе значително по-скромно посетена, отколкото на 30 юли. „Президиумът“ бе свален от сцената, за да се скъси разстоянието между него и публиката.
В конференцията на 31-ви взеха участие Корнелия Нинова, депутати, политолози, социолози, историци, коалиционни партньори на БСП, членове на обединенията на младежите, жените и ветераните в БСП, симпатизанти на лявата идея. Модератор бе Александър Симов, а доклади изнесоха проф. Искра Баева, проф. Димитър Денков – ръководител на Центъра за стратегически, исторически и политологически изследвания към НПИ „Димитър Благоев”, и Пламен Владимиров – политолог, член на НС на БСП.
В изказването си проф. Баева разгледа известния въпрос на Благоев „Що е социализъм и има ли той почва у нас?” и в исторически, и в съвременен аспект. Тя изтъкна: „В търсенето на отговор на въпроса какъв е възможният социализъм на ХХI век БСП може и трябва да участва. Защото това е най-добрият начин партията да отбележи своята 130-годишнина. При това дискусията трябва да е отворена, без догми и предварително зададени отговори.”
В публикувана във в. „Дума” на 2 август своя статия проф. Баева доразвива акцентите, очертани от нея и на конференцията в Казанлък:
„Една от основните социалистически идеи е интернационализмът. Тя е пред изпитание заради възхода на национализма. Но не смятам, че трябва да се отказваме от интернационализма, а да го съчетаем с действия в националната държава, защото историята е показала, че социалистическите идеи се реализират локално, преди да станат глобални.
Не вярвам и в изчезването на идеологиите. Те по-скоро бяха заменени от „лъскавите технологии“. А задачата на социалистите е да помирят социалния и техническия прогрес, защото новите технологии трябва да се използват в полза, а не в ущърб, на хората.
Не мисля и че трябва да се отказваме от революционните средства и да залагаме само на реформите, тъй като пак историята е доказала ползата от съчетаването им и вредата от взаимното им изключване. Но без съмнение е дълг на левите сили да са в центъра на гражданската активност, да участват в стачки и демонстрации, като не забравят, че без идеи и действия за радикални промени светът няма да стане по-справедлив.
Накрая имам един скандален въпрос: трябва ли левите да се молят на фетиша „икономически ръст“? Нима не видяхме, че той води до нарастваща експлоатация и социално разслоение. Докато социализмът означава по-добър живот на възможно по-голям брой хора, а това може да стане само с равномерно разпределение на обществените блага. Защото целта на социализма е била и остава очовечаването на обществото.”