Делта щамът на Covid-19 бързо се превърна в доминиращ в голяма част от света и нанася тежки поражения на десетки развиващи се страни, в които нивата на ваксинация са недостатъчни, за да предотвратят превръщането на вълната от нови заразени във вълна от смъртни случаи. Докато икономиките в Европа и САЩ, които успешно отслабиха връзката между инфекциите и смъртните случаи, започнаха да се възстановяват, по-бедните страни с ниски нива на ваксинация в някои случаи навлизат в най-тежката фаза на пандемията, пише Financial Times.
„Светът смята, че тази епидемия е приключила“, казва Фатима Хасан, основател на Инициативата за здравна справедливост в Южна Африка. „Но ние все още нямаме достатъчно запаси от ваксини в системата, въпреки глобалното осъзнаване, че вариантът Делта е толкова опустошителен”, добавя той.
Вариантът Делта, идентифициран за първи път в Индия, отговаря за 95 % от случаите в Южна Африка. Същевременни по-малко от 3 % от хората в страната са напълно ваксинирани, защото разпространението на ваксината в страната е възпрепятствано от пропуски в доставките, а напоследък и от вълна от политическо насилие.
Деветдесет и девет процента от установените случаи в Индонезия, където само 6 процента от населението е напълно ваксинирано, са от варианта Делта. И Южна Африка, и Индонезия отчитат рекорден брой нови случаи на коронавирус през този месец. В Индонезия бяха регистрирани 54 517 случая само на 14 юли, което е четири пъти повече от пиковите нива през януари. Същият модел е очевиден в голяма част от Африка, където миналата седмица бе регистрирано 43% увеличение на смъртните случаи от Covid-19 спрямо предходната седмица по данни на Световната здравна организация.
Пет държави – Намибия, Южна Африка, Тунис, Уганда и Замбия – отговарят за 83% от новите смъртните случаи от вируса. През последния месец в Африка са регистрирани 1 млн. нови случая – най-краткият срок, за който е отчитано такова увеличение – с което общият брой на заразените на континента надхвърля 6 млн. „Двойната бариера – недостигът на ваксини и затрудненията при лечението – сериозно подкопава ефективния отговор на нарастващата пандемия“, заяви Матшидисо Моети, регионален директор на СЗО. Тя посочва като причини за това по-високата заразност на Делта варианта вариант и умората на обществото от мерки като носенето на маски след повече от година на локдауни.
В Европа Обединеното кралство и Португалия са сред страните, които са изправени пред нарастващи инфекции с вариант Делта, но високите нива на ваксинация намаляват последствията за заболелите.
В Обединеното кралство, където повече от половината от населението е напълно ваксинирано, съотношението между смъртните случаи и заразените е спаднало от около един на 50 по време на зимната вълна до един на 750. Броят на случаите в страната в момента е над 40 000 дневно. Преди масовата ваксинация, този брой заразени би водил до около 800 смъртни случая дневно, но понастоящем броят на фаталните случаи е около 50 на ден.
За разлика от това в Намибия, където са ваксинирани само 1,2 % от населението, се регистрира един смъртен случай на всеки 22 заразени. В момента в африканската страна се отчитат 28 смъртни случая от ковид на 1 млн. души население. Това е най-високата смъртност от болестта в света и далеч надминава пиковите нива, регистрирани в Обединеното кралство и Италия. На второ място по смъртност в момента се нарежда Тунис, където рязкото увеличаване на броя на инфекциите е съпроводено с най-бързото повишаване на смъртните случаи от началото на пандемията. В Мексико около 84% от новите случаи са заразени с Делта варианта, което означава, че този щам може да се разпространи и из цяла Латинска Америка.
Труди Ланг, директор на Глобалната здравна мрежа към катедрата по медицина на Оксфордския университет, посочва че вариантът Делта е важен фактор за нарастването на броя на заболелите, като се очаква новите мутации да продължат постепенно да изместват старите. Тя обаче подчертава, че е важно да не разглеждаме Делта изолирано.
Според нея отслабеното спазване на мерките за социална дистанция в по-бедните страни, където много хора трябва да работят, за да преживяват, играе голяма роля за увеличаването на смъртността там. „Тук всички сме уморени, всички искат да отидат на почивка, а децата ни искат да ходят на музикални фестивали“, каза Ланг за въздействието на забранителните мерки в по-богатите страни. „Но ако сте нормално семейство, което се опитва да изкарва прехраната си във фавелите в Рио де Жанейро или на сергия на пазара в Дака, тогава умората от затварянията представлява съвсем друга история.“
В Южна Африка ситуацията е особено тежка в провинция Гаутенг, където не само случаите, но и хоспитализациите и смъртните случаи са достигнали рекордни нива. В болниците на провинцията има повече от 8000 пациенти с Covid-19, а смъртните случаи надминава 100 дневно. Хасан от Инициативата за справедливост в здравеопазването заявява, че доставчиците на ваксини, които не са изпълнили договорите си с Южна Африка и някои други бедни страни, носят огромна отговорност за тази “всепоглъщаща” криза.
По нейните думи ограничителните мерки в страната са допринесли допълнително за политическата криза и гнева, който се изля наскоро по улиците и доведе до вълна от разграбване и разрушения. „Ако имахме достатъчно ваксини преди няколко месеца, щяхме да сме в много по-добра позиция да смекчим въздействието на варианта“Делта“, казва тя. „Компаниите, произвеждащи ваксини, могат да си играят на Бог по време на пандемия. Къде е светът? Защо не ни изпратят 50 млн. ваксини? Наистина имаме нужда от тях, точно в този момент“.