Масови шествия и митинги в подкрепа на революцията заляха Куба през отминалия уикенд. Това стана точно седмица след внезапния изблик на антиправителствени прояви на острова, прераснали в редица епизоди на вандализъм и насилие. Те получиха решителен отпор от по-голямата част на обществото, призована от правителството да излезе по улиците и да изрази позицията си.
Напрежението бе провокирано от координирана от САЩ ударна кампания в социалните мрежи с тролове, ботове и фалшиви новини. Целта ѝ бе да спекулира с реалните сериозни проблеми в снабдяването с насъщни стоки, провокирани от особено ожесточената от 2018-та насам над 60-годишна американска блокада на Куба, като трудностите се припишат само на кубинското ръководство. Тази подмяна обаче не можа да измами мнозинството от кубинците.
Най-внушителният от провелите се през уикенда из цяла Куба митинги бе в Хавана. Той събра в събота, 17 юли, над 100 хиляди души на крайбрежния булевард „Малекон“, отхвърляйки всякакви опити за чужда намеса във вътрешните работи на Куба и потвърждавайки единството на кубинския народ. Множеството изпълни цялото пространство между известния хотел „Насионал” и посолството на САЩ.
В словото си президентът Мигел Диас-Канел заклейми кибервойната срещу Острова на свободата и насилието, което тя се опитва да натрапи на кубинското общество.
Диас-Канел подчерта, че „Куба е на всички“, призова за спокойствие и единство и обеща диалог и търсене на решения за положението на най-пострадалите от последствията от ожесточената американска блокада и настъплението на коронавируса.
Емоционално слово държа и Херардо Ернандес, ръководител на Комитетите за защита на революцията. Той е един от „Петимата“ кубинци, осъдени в САЩ на дълги срокове затвор, чието помилване през 2014-та отпуши размразяването между Вашингтон и Хавана при мандата на президента Барак Обама.
По време на предизборната си кампания сегашният обитател на Белия дом Джо Байдън обеща да отмени поне допълнителните жестоки санкции, въведени от предшественика му Доналд Тръмп срещу Куба. Те са 243 на брой и буквално задушават икономиката на острова. Но Байдън така нищо и не направи. А сега предлага само да изпрати американски ваксини като „помощ“ за кубинците. Което звучи като пълна подигравка. Куба има свои ваксини – разработила е цели пет вида. И успешно напредва с ваксинирането на населението. Проблемът е в американската блокада, която незабавно трябва да бъде отменена, за да може спокойно да работи икономиката на страната, а не всеки опит за внос на жизненоважни стоки и за разплащане с чуждестранни партньори да се сблъсква с американски финансово-икономически клещи, възпрепятстващи дори закупуването на респиратори за кубински болници.
Отмяна на блокадата поискаха от Байдън и трима изявени политици от Демократическата партия – представителката в Конгреса Александра Окасио-Кортес, шефът на Комисията по външни отношения в Камарата на представителите Грегъри У. Мийкс и сенаторът Бърни Сандърс. „Американското ембарго е абсурдно жестоко,“ възмути се Александра Окасио-Кортес. А според Сандърс е „крайно време да се отмени ембаргото на САЩ, което само тормози кубинския народ“.
На свой ред Националното събрание на Куба разпрати писмо до всички парламенти по света с апел да не се подвеждат от фалшиви информации за кубинската реалност и да надигнат глас за отмяна на американската блокада и за отхвърляне на политиките на намеса във вътрешните работи на суверенни страни.