Мария Василиева, в. „Известия”
За канцлерката на Германия Ангела Меркел посещението ѝ във Вашингтон на 15 юли беше 23-то поред, а Джо Байдън стана четвъртият американски президент, с когото тя се среща.
Първото ѝ събитие при тази визита в САЩ беше закуска, организирана в нейна чест от вицепрезидентката Камала Харис във Военноморската обсерватория. Според съобщението на Белия дом двете обсъдили „вътрешни и международни въпроси – текущите предизвикателства, историята на отношенията между двете страни и бъдещите стремежи”.
Малко по-късно ръководителката на германското правителство бе приета и от Джо Байдън в Овалния кабинет. Срещата бе доста емоционална с оглед на факта, че Ангела Меркел напуска канцлерския пост още тази есен. Още посрещайки я, Байдън нарече гостенката „личен приятел и голям приятел на САЩ”, а на съвместната пресконференция подчерта, че ще му е мъчно за нея.
Независимо, че това пътуване е последно за Меркел, много експерти я определят като решаващо за градежа на трансатлантическото бъдеще. След мрачните времена в отношенията ЕС-САЩ при управлението на Доналд Тръмп партньорите от НАТО най-после са се устремили към едно по-щастливо бъдеще, ръка за ръка.
„Тръмп беше слон в стъкларски магазин за европейските членове на НАТО. Той откровено твърдеше, че САЩ са най-важната страна в света, а останалите – стройте се в редица и правете, каквото ви се казва. Ето затова в Европа чакаха с нетърпение Джо Байдън,” казва през „Известия” водещият научен сътрудник на Института по международни изследвания към МГИМО Виктор Мизин.
Още на Мюнхенската конференция през февруари т. г. европейците възторжено приветстваха Байдън, който твърдо заяви: „Америка се върна!” А не: „Америка на първо място!”. А на срещата на върха на Г-7 Ангела Меркел отбеляза, че Джо Байдън е привнесъл в сбирката „нов импулс”.
„Сегашната визита може да се нарече финален външнополитически ход на Меркел и равносметка на нейното дългогодишно канцлерство, тъй като САЩ е ключов партньор на Германия – и военен, и икономически. Не е учудващо, че след неотдавнашната среща на Владимир Путин и Джо Байдън към Вашингтон излетя и Меркел,” заяви в разговор с „Известия” водещият научен сътрудник на Центъра за германски изследвания на Института за Европа към Руската академия на науките Александър Камкин.
По неговите думи тази среща е дала възможност на двамата лидери да набележат бъдещите планове по развитието на трансатлантическите отношения, с възстановяването на които сега се занимава Джо Байдън.
На общата пресконференция Меркел заяви, че Германия се радва на завръщането на САЩ в Прижкото споразумение за климата и на сътрудничеството с Вашингтон в тази област. Освен това и двамата лидери посочиха, че смятат да насочват инвестиции към „чиста” енергетика в Централна и Източна Европа. Шефката на германското правителство добави, че с американския лидер са разговаряли за борбата с пандемията от Ковид-19 и за необходимостта да се осигурят ваксини за целия свят.
Двамата подписаха и т. нар. Вашингтонска декларация. Тя постановява, че двете страни ще отстояват правата и достойнството на всички хора, ще се борят с несправедливостта и неравенството, а също и ще поддържат универсалните ценности, залегнали в Устава на ООН.
„Съдейки по всичко, визитата е преминала много добре. Открити противопоставяния, за разлика от предишни години, не е имало. Чуха се много потвърждения за общи ценности, интереси и цели на САЩ и Германия. А и разговорът между двамата е продължил повече от планираното,” каза пред „Известия” старши научният сътрудник и директор на Центъра за военно-политически анализи в Института „Хъдзън” Ричард Вайц.
Сутринта преди срещата администрацията на САЩ беше съобщила, че двамата лидери няма да правят съвместни изявления относно проекта „Северен поток-2” и няма да взимат спрямо него никакви конкретни решения. Но въпреки това тази тема стана една от ключовите в разговорите им. Именно строежът на газопровода внесе дрязги между партньорите от НАТО. Джо Байдън също не е щастлив от перспективата за сътрудничество между Европа и Русия в енергийния сектор, но за опази приятелството с главния си европейски партньор, отмени санкциите по този казус.
„Когато станах президент, проектът вече беше завършен на 90, и въвеждането на санкции, изглежда, нямаше никакъв смисъл,” обясни шефът на Белия дом на срещата с Меркел. Вместо това двамата с нея са помолили екипите си да обмислят подходящи съвместни мерки, които да помогнат за сигурността на Европа. „Макар аз да потвърдих своето безпокойство относно „Северен поток-2”, канцлерът и аз сме абсолютно единни в убеждението си, че на Русия не бива да се позволява да използва енергетиката като оръжие за заплашване на своите съседи,” обобщи Байдън на пресконференцията.
В Германия отношението към „Северен поток-2” остава без промени. Както отбеляза в разговор с „Известия” официалният представител на „Алтернатива за Германия” в Бундестага Шефан Котре, американците трябва да признаят, че тяхната политика за възпрепятстване на този икономически проект поражда само разногласия. „САЩ продължават да смятат, че всичко трябва да се прави само съгласно техните идеи. Но според мен германското политика не може повече да допуска интересите ни да отиват на заден план. За нас са важни добрите трансатлантически отношения, но също така са важни и добрите отношения с Русия,” казва Котре.
Както заяви пред „Известия” председателят на комисията на Бундестага по икономика и енергетика Клаус Ернст, неговите очаквания са били, че канцлерът на срещата си с Байдън ще заеме ясна позицията спрямо САЩ и ще отстои енергийния суверенитет на Европа.
Ангела Меркел също отбеляза наличието на разногласия по „Северен поток-2”. „Имаме различни мнения за онова, което носи този проект,” посочи канцлерката. Може да се напомни обаче, че на срещата си на 12 юли с украинския президент Володимир Зеленски, след като изслуша неговите претенции, тя увери, че ЕС може да задейства „много инструменти” срещу Руската федерация, ако бъдат нарушени ангажиментите по транспортиране на газ през украинска територия. Меркел подчерта, че Украйна трябва да остане транзитна страна, а „Северен поток-2” да е само допълнителен проект.
„Що се отнася до енергийното взаимодействие между Русия и ЕС, трябва да се отбележи, че посткримския период продължава, така че нашият диалог с европейците ще остава в определени рамки,” каза пред известия политологът Александър Камкин. Според него американците ще се откажат от дипломатическия натиск и ще се опитват да склонят европейските си партньори към диверсификация в газовите доставки.
Байдън е подчертал на срещата с Меркел и това, че САЩ и Германия са единни в защитата на източния фланг на НАТО „против руската агресия”.
Независимо от разногласията, посещението премина добре. Канцлерката, облечена в яркожълто сако, често се усмихваше през целия ден. Джо Байдън отбеляза, че „добрите приятели може и да се разминават в мненията”, като същевременно нарече управлението на ръководителката на германското правителство историческо.
Във финала на визитата си Меркел бе удостоена със званието доктор хонорис кауза на Университета „Джон Хопкинс”. Това е 18-атата ѝ подобна титла.