В САЩ още продължава преброяването на гласовете след президентските избори, но медиите вече дадоха победата на кандидата на Демократическата партия Джо Байдън. А в Украйна политиците нямат съмнения – те знаят, че по времето на президента Барак Обама, Джо Байдън беше вицепрезидент и се считаше за „ресорен отговорник” по украинското направление. В Киев никой от политическата върхушка не крие радостта си – сега там се очаква, че Байдън ще бъде суров в противопоставянето срещу Русия.
Един от първите чуждестранни президенти, поздравили Байдън за победата още преди оповестяването на официалните резултати, бе украинският държавен глава Володимир Зеленски. Според него Киев е настроен оптимистично. „Украйна и САЩ винаги са си сътрудничили в сферата на сигурността, търговията, инвестициите, демокрацията и борбата с корупцията,” посочи Зеленски.
Бившият украински президент Петро Порошенко публикува в социалните мрежи няколко свои общи снимки с Байдън, наричайки го „американски боец-държавник” и „президент на САЩ, с когото на Украйна ѝ провървя”. „Знайте, че в Украйна вие имате добри приятели и съюзници,” обърна се Порошенко към Байдън.
Бившият президент на Грузия Михаил Саакашвили на свой ред оповести, че отдавна се познава с Байдън. „Аз много години бях приятел с президента Тръмп, но практически от също толкова години си другарувам и с новия президент на САЩ Джо Байдън. През 2012 г. той ме нарече Джордж Вашингтон на Източна Европа,” похвали се Саакашвили.
Поздравления към Байдън публикуваха също шефът на президентския кабинет в Киев Андрей Ермак и кметът на Киев Виталий Кличко.
Украинските политици дори се заеха да спорят помежду си кой има по-голямо право да поздрави Байдън. Бившият депутат от Върховната рада (парламента) Сергей Лешченко обвини Петро Порошенко, че се старае „да приватизира” победата на американеца на украинска почва. „Той се опитва да покаже, че победата на Байдън е негова победа. Принадлежащият му „Канал 5” вече пуска новини с анонса „Прогнозира се нарастване на влиянието на Порошенко в политиката”. Това е прах в очите. Новата американска администрация е настроена към сътрудничество с легитимната украинска власт”, настоява Лешченко.
А пък съратничката на Порошенко – Ирина Герашченко, обвинява депутатите от партията на Зеленски. Тя напомни, че през пролетта те са се опитвали да сформират в Радата следствена комисия за обвиненията в корупция срещу семейството на Байдън. „Този въпрос беше форсиран от председателя на групата за приятелство Украйна-САЩ, човекът с необичайни дипломатически способности Давид Арахамия. Феерични персонажи са тези слуги”, възмущава се Герашченко, правейки алюзия с името на партията на Зеленски „Слуга на народа”, което на свой ред идва от популярен сериал с участието на Зеленски в актьорския му период.
Несъмнено е, че Джо Байдън е добре познат в Украйна покрай вицепрезидентския си пост по времето на Барак Обама и „ресора” си по украинската тематика. Той нееднократно е посещавал Киев. Едно от гостуванията му се провежда през април 2014 г. Наблюдателите тогава обръщат внимание, че по време на преговорите Байдън седи начело на преговорната маса. А тогавашният изпълняващ длъжността президент на Украйна Александър Турчинов и премиерът Арсений Яценюк седят от двете му страни. Външният министър на Русия Сергей Лавров коментира тогава, че тези преговори приличат на вътрешно съвещание на държавен глава с подчинените му.
През 2015 г. Байдън произнася реч от трибуната на Върховната рада, а новоизбраният президент Петро Порошенко го слуша от пленарната зала. „Няма да намерите нито една демокрация по света, в която раковият тумор на корупцията да процъфтява. Корупцията не позволява да се построи успешна демокрация,” напътства тогава Байдън.
При това малко по-късно самият Байдън става участник в корупционен скандал. Неговият син Хънтър от 2014 до 2019 г. влиза в съвета на директорите на украинската газодобивна компания „Бурисма”. Американските медии пишат, че собствениците на тази компания с помощта на Байдън-младши се опитват да получат „изключителен достъп” до ключови фигури от администрацията на САЩ. През октомври 2020 г. в това дело се появяват и нови улики. Изданието The New York Post публикува кореспонденцията на Хънтър Байдън с директора по международно развитие на „Бурисима” Вадим Пожарски. В едно от писмата Пожарски благодари на Байдън-младши за това, че му е организирал среща с баща си във Вашингтон.
През 2020 г. става известно още повече за влиянието на Байдън върху украинската политика. Депутатът от Радата Андрей Деркач публикува записи от разговори между Байдън и Порошенко. Те са правени между 2014 и 2016 г. и потвърждават, че президентът на Украйна е съгласувал с американския вицепрезидент важни решения. Двамата в частност са обсъждали уволнението на главния прокурор Виктор Шокин. „Ако имате ново правителство и нов главен прокурор, аз ще съм готов към за публично подписване на ангажименти за 1 милиард долара,” обещава вицепрезидентът на САЩ.
Порошенко също така е съгласувал с този свой събеседник и кандидатурата за премиер, отчитал се е за повишаване на цените на жилищно-комуналните услуги и за национализацията на най-голямата банка. Байдън на свой ред е настоявал да бъдат защитени от скандали ръководителите на държавната компания „Нафтогаз”.
Записите разкриха много и за стила на общуването между Порошенко и Байдън. Чува се как украинският лидер угоднически обяснява колко мечтае да се окаже редом до Байдън. На обичайния въпрос на събеседника си „Как сте?”, той отговаря: „Много добре, както винаги, когато чувам гласа ви” или „Винаги се чувствам добре, когато разговарям с вас”. Веднъж дори нарича американеца свой „ангел-пазител”.
Според експерти отношенията между САЩ и Украйна при новото американско ръководство едва ли ще се променят сериозно. Вашингтон счита Русия за свой противник и, изхождайки от това, гради също и взаимодействието си с Киев. Така беше при Обама и Тръмп, така ще и при Байдън.
Руският политолог Владимир Корнилов каза пред „Известия”, че самият Байдън едва ли ще се занимава пряко с украинските работи: „Сега той има друг статут. Пък и темата е прекалено токсична за него. Дори и след встъпването му в длъжност скандалът с „Бурисима” няма да изчезне, нито записите на Деркач. Републиканците постоянно ще му припомнят този скандал. Затова много ще зависи от това, кой ще влезе в екипа на Байдън – в частност, кой ще стане държавен секретар”.
Украинският политолог Руслан Бортник също смята, че досегашната американска линия ще се запази. „Може и да има някои корекции. Смятам, че екипът на демократите ще предприеме допълнителни мерки по десуверенизацията на Украйна. Ще стане още по-строг контролът над икономическия и политическия елит, по-активно ще се използват антикорупционните информационни инструменти,” смята Бортник.
Мнението му е, че Вашингтон ще преразгледа отношенията си с някои представители на украинския елит. „Едва ли новата администрация ще комуникира с Порошенко. Вероятно ще намерят нови преговарящи. Виждаме, че готовност проявява Яценюк, представители на кръга про-Сорос,” посочва политологът. Той допълва, че в Донбас се запазва рискът от ескалация: „До помиряване на страните е далече.”
Зам.-директорът на Центъра по украинистика и беларусистика в Московския държавен университет Богдан Безпалко прогнозира, че по времето на Байдън в Украйна ще се засилят групите, които залагат на продължаването на войната и на провеждането на изгодни за външни играчи реформи. „Идването на власт на Байдън означава по-сурова и по-радикална американска политика. В Донбас ситуацията вече е влошена. Примирето, което продължаваше от юли до октомври, приключи. Възобновени са обстрелите. Впрочем, както и навсякъде в постсъветското пространство,” отбелязва политологът.