В обширна пресконференция, предавана директно по телевизията и радиото в Куба, днес президентът Мигел Диас-Канел и ключови членове на правителството дадоха подробни разяснения и коментари по избилото в улични протести из страната през уикенда социално напрежение. То е нагнетявано от станалата особено ожесточена от три години насам антикубинска блокада на САЩ и предизвикваните от нея драстични дефицити в снабдяването на населението с жизненоважни стоки и услуги
Допълнителните сурови санкции, въведени още по времето на мандата на Доналд Тръмп в Белия дом и така и неотменени от наследника му Джо Байдън, оказват крайно болезнен ефект в условията на световната здравна криза, предизвикана от пандемията на Ковид-19. Тези санкции пречат на Куба да закупува в чужбина не само храни, но и необходими медицински материали и суровини, което рефлектира драматично при обострянето през последните дни на пандемичната обстановка в някои райони на страната, като Матансас например, където има експлозия от заразявания с щама „Делта”.
На този фон от кубински емигрантски среди най-вече в САЩ чрез социалните мрежи бе лансирана кампанията „SOS Cuba” – с посланието за „хуманитарен коридор” от чужбина към карибския остров. Инициативата с възмущение бе отхвърлена от кубинските власти като опит за намеса във вътрешните работи на страната, внушение, че законното правителство не може да се справи с тежката ситуация и първа стъпка към „хуманитарна интервенция”.
В свое телевизионно обръщение президентът Мигел Диас-Канел изтъкна, че основният генератор на проблеми в Куба и пречка за тяхното решаване е блокадата на САЩ. „Отменете блокадата – и ще видите на какво е способна Куба!” – настоя Диас-Канел.
Първият по-сериозен изблик на улично недоволство беше през уикенда в разположения между Хавана и Матансас град Сан Антонио де лос Баньос, известен със своя фестивал на хумора и побратимен с нашия Габрово. Именно там отиде и Даис-Канел, за да разговаря по улиците с излезлите на протести граждани. В телевизионното си изявление по-късно той изрично отбеляза, че сред демонстрантите има и хора, искрено загрижени да се търси изход от сложното положение, в което е поставена страната в резултат на американската блокада, но има и „наемници”, изпълняващи инструкции от чужбина за съзнателна дестабилизация насред двойния обръч на санкциите и на пандемията.
Президентът бе категоричен, че няма да се допусне деструктивна манипулация с трудностите и насъскване на антиправителствени прояви. Той припомни прочутата фраза на историческия лидер на Кубинската революция Фидел Кастро, че „улиците са на революционерите”, призовавайки всички, които се чувстват революционери, също да излязат и да защитят суверенитета на родината си.
Още дори преди да бъде отправен този призив из улиците на кубинските градове наистина започнаха и контрапротести на кубинци, които носеха снимки на Фидел, плакати и лозунги в защита на революцията.
В парка и на площада около Капитолия в Хавана се струпаха и участници в протестна проява, скандиращи против „диктатурата” в страната, и защитници на революцията. Взаимната им непоносимост покачи градусите на напрежението. Бяха извършени арести.
Конфронтация между протестиращи и контрапротестиращи имаше и край държавния Кубински институт по радио и телевизия в квартал Ведадо.
Другаде в столицата и из страната бяха регистрирани случаи на разграбване на държавни магазини, а в един от хаванските квартали бе преобърната и замервана с камъни празна полицейска кола.
Социалното напрежение в Куба е факт от поне две години, когато започна да се усеща ефектът от санкциите на Тръмп, довели до недостиг на хранителни стоки на острова и опашки пред магазините, каквито не е имало от „специалния период” веднага след рухването на соцлагера. Възпрепятстването на кубински разплащания през чуждестранни банки затрудни изключително много вноса както на храни, така и на други първостепенни стоки, включително на резервни части са базисни индустриални сектори. Санкциите на Тръмп удариха и по кубински бизнес-партньори от трети страни, инвестиращи в икономиката на острова.
Ситуацията се влоши още повече след началото на пандемията, която срина кубинския туризъм – един от носещите икономически стълбове. Рестрикциите спрямо вноса по никакъв начин не бяха смекчени, което възпрепятства както прякото внасяне на важни медицински материали и консумативи, така и достъпът до суровини за свързани със здравеопазването производства, включително суровини за медикаменти и ваксини.
Да напомним – въпреки всички тези трудности, Куба все пак разработи цели пет собствени ваксини срещу Ковид-19 и в страната вече е в ход масово ваксиниране на населението. Започна и постепенно съживяване на туризма най-вече из курортните комплекси по малките островчета, съчетано, разбира се, със строги предпазни мерки, като задължителни тестове и едноседмична изолация на всеки чуждестранен турист.
Но ето, че преди около 15 дни в град и провинция Матансас, към която административно се води популярният курорт Варадеро, започна рязко разрастване на случаите на заразяване с „Делта” щама на Ковид-19, като местните болници се оказаха пред колапс. За справяне с трудностите натам по спешност бяха насочени лекари от международната медицинска бригада на Куба „Хенри Рийв”, които досега работеха във Венесуела.
Кубинските власти приветстват и приемат с благодарност всички инициативи на солидарност и подкрепа от чужбина, включително пратките с необходими медицински консумативи и материали, осигурявани от кубински общности в други страни. Външното министерство на Куба е обявило и специални сметки за такива дарения, изразявайки признателност за всеки такъв искрен жест.
Но същевременно категорично се отхвърля спекулирането с тази ситуация чрез открито злонамерената и дестабилизационна кампания „SOS Cuba” и инициативата за „хуманитарен коридор”, координирана чрез социалните мрежи.
За „избухването” на протести този уикенд способства и натрупаното от седмици напрежение около режима на тока, в който са принудени да живеят кубинците, като прекъсванията в подаването на електроенергия понякога продължават и по 6 часа непрекъснато. Причината е в серия аварии, поразили няколко водещи топлоелектрически централи на острова, и в затрудненията за отстраняването им – пак заради блокадата не може да се осигури навременно закупуване на резервни части в чужбина.
Подробни разяснения по тези и по много други проблеми, свързани със сложната актуална ситуация, бяха дадени по време на обширната и продължила часове наред пресконференция на президента Диас-Канел и на основни министри от кубинското правителство, излъчена днес директно по телевизията и радиото.
Диас-Канел обвини САЩ, че с блокадата си целят „икономическо задушаване” на Куба и предизвикване на „социален взрив” в страната, който да доведе и до смяна на управлението – тоест представлява открита намеса във вътрешните работи. Президентът посочи, че тези действия са насочени към предизвикване на „акции по дестабилизиране на правителството” и към „разбиване на единството на кубинския народ”. Той подчерта, че властите ще се отнасят с уважение и ще търсят решения за „всяко безпокойство на населението”, но отбеляза също, че няма да се допуска съзнателно провокиране на безредици. „Правим разлика между революционерите, които може да имат определени тревоги” и „платените от САЩ наемници”, каза държавният глава.
Министърът на енергетиката и мините Ливан Аронте Крус информира подробно за затрудненията в осигуряване на международни кредити за закупуване на материалите и частите, необходими за ремонт на авариралите ТЕЦ-ове.
Със свои допълнителни уточнения по общите проблеми на електроснабдяването в страната и по вноса на енергоносители, причинявани от блокадата, се включи и самият президент Диас-Канел, който по образование е електроинженер.
По темата за борбата с Ковид-19 в Куба обширно изказване с много данни направи здравният министър Хосе Анхел Портал Миранда, който се спря подробно и на конкретната ситуация със скока на заболеваемостта в Матансас, причинен според него от лошото спазване на ограничителните мерки.
А Диас Канел на свой ред направи сравнения между пандемичните показатели на Куба и на други страни в региона, които сочат, че ситуацията на острова е под много по-ефективен контрол. Той припомни, че смъртността от вируса в страната е само 0,64%, тежките случаи са само 1,69% от всички пациенти, от тях две трети са спасявани, а общо 90% от заболелите се възстановяват напълно – всичко това благодарение на качественото и безплатно кубинско здравеопазване. И че за много по-тежко поразените Бразилия или Колумбия никой не иска „хуманитарен коридор” и „хуманитарна интервенция”.
Премиерът Мануел Мареро Крус представи подробен отчет какви средства е похарчило правителството да борба с Ковид-19 и какви протоколи за преодоляване на пандемията е разработило. Освен това се спря и на цялостния план за развитието на страната до 2030 г. Той подчерта: „Имаме пълно доверие в народа и бъдещето. Тежко е онова, през което преминаваме, но ще се справим”.
Външният министър Бруно Родригес изтъкна, че кампанията за дестабилизиране на Куба е била форсирана покрай гласуването в Общото събрание на ООН на 23 юни в подкрепа на кубинската резолюция за отмяна на американската блокада. Според Родригес компанията, лансирала инициативата „SOS Cuba” и идеята за „хуманитарен коридор” е финансирана от щата Флорида, Държавния департамент на САЩ и USAID. А тиражирането и през социалните мрежи върви с платени тролове.
Същевременно защитниците на Кубинската революция също реагират активно в социалните мрежи. На страницата във Фейсбук „Фиделист завинаги“ са припомнени и съпоставени всеизвестни статистики в отговор на изявления на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен: „Блинкен обвини правителството на Куба в „репресии, лошо управление на икономиката, недостиг на добра прехрана и лош отговор на пандемията от Ковид“. САЩ: 34 732 753 заразени, 622 845 починали, 104 305 заразени на милион жители при средно за света 24 070, тоест това са 10,43% от цялото американско население в размер на 332 992 570 души. Куба: 238 491 заразени, 1537 починали, 21 069 заразени на милион жители, по-малко от половината на средните за света 24 070 души, което прави 2,40% от нашето население, възлизащо общо на 11 319 519 души. За какво говориш, свинска главо?“ (Питането е към Блинкен).
На свой ред кметът на Маями Франсис Суарес, който е от кубински произход, в прав текст призова за „международна интервенция“ в Куба, „за защита на народа“.
Но пък президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор изтъкна на своя пресконференция, че ако става дума за реална помощ за Куба, то първата стъпка е незабавна отмяна на американската блокада: „Ако наистина се цели да се помогне на Куба, първото, което трябва да се направи, е да се суспендира блокадата на Куба, както иска мнозинството от страните по света. Ето това би бил един наистина хуманитарен жест. Никоя страна на света не бива да се държи в обсада, блокирана. Това противоречи до крайна степен на човешките права“.
Президентът Диас-Канел посочи, че чрез агресивната си политика срещу Куба правителството на САЩ се самоизолира все повече. Той благодари на всички страни и народи, изразяващи и доказващи своята солидарност и подкрепа на Острова на свободата. „Куба не е сама. Куба продължава по своя път, живее и побеждава,” обобщи той.
Със специална декларация в подкрепа на Куба и с настояване за незабавна отмяна на антикубинската блокада на САЩ излезе за пореден път и Асоциацията за приятелство „България-Куба”.
А посолството на Куба у нас разпространи следното съобщение:
Предвид интереса и желанието на солидарни приятели на Куба, желаещи да помогнат на страната ни в битката срещу Ковид-19, предоставяме следната информация:
За дарения на медицински консумативи: SWIFT код: BFICUHHXXX Банков адрес: 5ta Avenida No. 9009, Playa, La Habana, Cuba
Необходими консумативи: Пластмасова спринцовка 1 ml с/ игла 23 G x 1 инч дълж.; Маски N95 или с подобна степен на защита; Защитни екрани за лицето; Нитрилни ръкавици с размери M и L за вземане на проби и работа в лаборатории; Хирургични маски; Върхове с филтър от диапазоните от 0 до 10 ul, 0 до 200 ul и 1000 ul.; Престилки; 1.5 ml и 0.2 ml флакони.
Дарения в брой в евро може да се направят чрез транзакции по посочената тук сметка. Сметката е в Международната финансова банка, открита на 25 ноември 2020 г. Сметка: 0300000005336242. Заглавие: АВАРИЙНИ ДАРЕНИЯ; SWIFT код: BFICUHHXXX Банков адрес: 5ta Avenida No. 9009, Playa, La Habana, Cuba.