Хаосът в Хаити, най-бедната страна в Западното полукълбо, се засилва след убийството на президента Жовенел Моиз. Той бе застрелян в първите часове на 7 юли при нахлуване на група въоръжени наемници в неговата резиденция. При нападението бе ранена и жена му Мартин, но тя оживя и в момента е на лечение в клиника в Маями, САЩ.
Още при първите съобщения за атаката имаше свидетелства, че нападателите са говорили помежду си на испански. Това се потвърди, след като по-голямата част от тях бе заловена при полицейска операция в Порт-о-Пренс на 8 юли. Арестувани са 17 души от общо 26, участвали в нападението. Трима са убити при спецоперацията. Останалите 8 се издирват. 15 от 17-те заловени се оказаха колумбийци – при това най-малко шестима от тях са бивши военнослужещи в колумбийските въоръжени сили. А другите двама са американски граждани от хаитянски произход.
Задържаните и оръжейният им арсенал бяха показани пред журналисти на пресконференция в хаитянската столица. Съобщено бе също, че след убийството на Моиз нападателите са претърсвали президентския апартамент, в който личали следи от претърсване. Децата на президентската двойка – момче и момиче, които също са били там, са успели да се скрият и са живи, но не се съобщава къде се намират в момента.
За залавянето на наемните убийци са помогнали десетки обикновени граждани, които са ги локализирали в укритието им в столичния квартал Жалуиз и дори са успели да хванат неколцина, да ги вържат с риболовни корди и да ги завлекат до полицейски участък. Събралата се тълпа е искала да линчува убийците, но силите на реда са ги отървали и са пленили и останалите.
Хаити отправи апел за международна помощ в разследването на конспирацията, защото е ясно, че заловените са само наемници, а трябва да се стигне до извършителите.
Колумбия декларира, че ще съдейства за разследването, като изрично посочи, че заловените колумбийци са бивши военнослужещи и нямат нищо общо с действащата колумбийска армия.
САЩ заявиха, че са готови да помагат, но не били още получили официална молба за съдействие. Вашингтон не коментира по никакъв начин и факта, че сред убийците има двама американски граждани, повтаряйки само, че проучва информацията.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обаче не пропусна да пообщува онлайн с поелия функциите на държавен глава временен премиер на Хаити Клод Жозеф. Държавният департамент потвърди, че САЩ ще работят с Жозеф и признават неговото ръководство в Хаити.
Това обаче е деликатен момент, тъй като в страната де факто се оформя двувластие. Ден преди да бъзе убит президентът Моиз обяви, че назначава за нов премиер друг политик – Ариел Анри. И той вече предявява правата си. Заяви официално, че премиерът е той, а не Жозеф, който е само „член на правителството”.
Всъщност, легитимността и на Жозеф, и на Анри е под голям въпрос, защото нито единият, нито другият не е минавал през одобрението на парламента, който на свой ред не е действащ – мандатът му е изтекъл в началото на тази година, а Моиз отложи изборите и те ще се провеждат чак на 26 септември заедно с референдум за промяна на конституцията. Тоест – нито назначенията за премиер преди три месеца Жозеф, нито съвсем наскоро обявеният за негов приемник на поста Анри имат зад гърба си конституционна процедура. Да не говорим, че и самото управление на Моиз беше оспорвано от опозицията, която водеше неспирни протести срещу него, твърдейки, че неговия мандат също е изтекъл още през февруари т. г.
Освен това конституционно президентските пълномощия не би трябвало да се поемат от премиера, а от председателя на парламента. Но пък и действащ парламент въобще няма…