Изпитанията с четиридневна работна седмица в Исландия са представлявали “изключителен успех”, констатира анализа на експериментите, проведени в страната между 2015 и 2019 г. Според изследователите производителността е останала същата или се е повишила на повечето работни места, съобщава BBC.
Понастоящем редица държави и компании в различни части на света провеждат подобни експерименти, включително в Испания и Нова Зеландия. В Исландия тестовете, организирани от градския съвет на Рейкявик и националното правителство, в крайна сметка са обхванали повече от 2500 работници, което представлява около 1 % от работещото население на Исландия.
Според изследователи от британския мозъчен тръст Autonomy и исландската Асоциация за устойчива демокрация (Alda) в резултат на изпитанията много от тези работници са преминали за постоянно от 40-часова на 35- или 36-часова работна седмица.
Опитите са дали аргументи на профсъюзите в страната да предоговорят моделите на работа. Според оценките на изследователите в резултат на това 86% от работещите в Исландия вече ще получат право да преминат към по-кратки работни седмици срещу същото заплащане.
Участващите в пробите работници отчитат, че се чувстват по-малко стресирани и изложени на риск от “прегаряне”, и твърдят, че здравето им и балансът между професионалния и личния живот са се подобрили.
“Това е най-мащабното проучване на ефектите от по-кратка работна седмица в публичния сектор, правено досега. Резултатите показват, че то в изключително успешно по всички показатели”, казва Уил Стронг, директор на отдел „Изследвания“ в Autonomy. „Това показва, че публичният сектор е готов да послужи за пионер в областта на по-кратките работни седмици. Правителствата на други държави могат също да извлекат поуки от проучването“, добавя той.
“Исландският проект за по-кратка работна седмица ни показва, че в днешно време не само е възможно да се работи по-малко, но и че са възможни промени в прогресивна посока“, отбелязва Гудмундур Д. Харалдсон, изследовател в Alda.
Испания провежда пилотен проект за четиридневна работна седмица за предприятията, отчасти поради предизвикателствата, свързани с коронавируса. В Нова Зеландия фирма Unilever също дава възможност на служителите да намалят работното си време с 20%, без това да се отрази на заплатата им в рамките на пробен период.
През месец май във Великобритания бе публикуван доклад, според който наред с позите за работниците, по-краткото работно време може да спомогне за намаляване на въглеродните емисии.