Конференция „С кураж за Европа” събра на 25-26 юни в Берлин – на живо и онлайн – премиери, еврокомисари и партийни лидери от членуващи в Партията на европейските социалисти (ПЕС) формации.
Събитието постави акцент върху приноса на европейските социалисти за социалните ангажименти в Плана за възстановяване на ЕС, Зелената сделка и други водещи политики на общността. А пряката цел на соцсбирката бе да изрази подкрепа за Германската социалдемократическа партия (ГСДП) и нейния кандидат за канцлер Олаф Шолц в навечерието на изборите за Бундестаг. Шолц в момента е вицеканцлер и министър на финансите в настоящото германско правителство.
Председателят на ПЕС Сергей Станишев заяви при откриването на конференцията: „Берлин е естественото място, където да представим своята визия, защото оценяваме ключовата роля на ГСДП за ПЕС, но и за Европа. Ако ГСДП не беше отстоявала по-висока минимална заплата в Германия, щеше да бъде много трудно да отворим нова глава за минималното заплащане на европейско ниво. С това си действие германските социалдемократи извоюваха зачитане на работниците, така че техният труд да бъде възнаграден достойно. Ако ГСДП не беше част от правителството, Европа щеше да понесе огромни щети. През 2015 г. вследствие на консервативните политики, Еврозоната беше на ръба на разпада. Единствените, които се противопоставиха, бяха нашите представители в Европейския съвет – левите премиери, както и ГСДП в Германия. Социалдемократите ясно заявиха, че германското правителство не трябва да прави експерименти. С това си действие ГСДП съхрани и Европа. Ако те не бяха в кабинета, нашето бъдеще щеше да бъде много по-несигурно, защото смелостта, която показаха вдъхнови семейството на ПЕС да отстоява силен и мащабен План за възстановяване.“
Станишев напомни как още от началото на настоящата корона-криза европейските социалисти са поели инициативата да настояват, че този път отговорът трябва да е различен от избрания при финансовата криза през 2008 г. Лидерът на ПЕС подчерта: „Имаме всички причини да се гордеем с постиженията на нашия отбор – членуващите партии, комисарите ни, групата ни в ЕП. Действахме в отлична координация, заедно. Успяхме да променим начина на мислене по ключови политики на европейско ниво – Зелената сделка, Социална Европа и Планът за възстановяване.“
В програмна реч в кампанията си за канцлер на Германия настоящият финансов министър Олаф Шолц прогнозира: „Светът вече няма да бъде двуполюсен, а ние трябва да работим заедно за силна и овластена Европа. Но това означава да се грижим за доходите на хората и за по-добри условия на труд. Приветствам инициативата на ПЕС за стандарт за социални права в ЕС. Вместо да се връщаме към 18-ти век, нека почерпим вдъхновение от Хелмут Шмит и Вили Бранд.“
Шолц сложи специален акцент върху защитата на трудовите права, като органично свърза въпроса и с екологичната политика: „Пътят напред за Европа засяга в огромна степен работните места. Много европейци нямат достъп до работа, а същевременно квалифицирани работници получават по-малко средства от заслуженото. Именно това допринесе за Брекзит и идването на власт на популистите. С днешните технологии ни предстои втора индустриална революция. Но в контекста на Зеления преход трябва да сме сигурни, че в Германия и в ЕС ще продължим да имаме високо платени работни места в химическата промишленост и производствената индустрия. Борбата с измененията в климата засяга огромен брой работни места, но никой не трябва да бъде изоставен зад борда. Промяната на екологичната политика означава промяна и на социалната.“
Олаф Шолц посочи, че „за да бъде силна, Европа трябва да бъде справедлива” и отбеляза: „Не бива да допускаме отделни страни да се превръщат в данъчен рай и така да получават неконкурентно предимство пред останалите членки на Съюза.“
Шолц е автор на идеята за данъчно облагане на корпоративни гиганти, подкрепена от срещата на върха на Г-7, както и в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD).
„Европа не бива само да стои и наблюдава огромния технологичен напредък на други страни. Необходимо е да поощряваме своите собствени европейски технологични стартъп компании, които да излязат на международната сцена и да конкурират установените вече гиганти,“ посочи още Шолц.
Чрез видеовръзка в конференцията участва и министър-председателят на Португалия Антонио Коща, чиято страна е на финала на 6-месечното си европредседателство.
На живо се включиха изпълнителният зам.-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс, премиерът на Испания Педро Санчес, еврокомисарят за сближаване и реформи Елиза Ферейра, еврокомисарят за работни места и социални права Никола Шмит, еврокомисарят за икономика Паоло Джентилони, председателят на Групата на социалистите и демократите в Европарламента Ираче Гарсия, съпредседателят на ГСДП Норбърт Валтер-Борянс.