Общото събрание на ООН за 29-ти пореден път с огромно мнозинство гласува за отмяна на задушаващата финансова, икономическа и търговска блокада, в която САЩ държат Куба вече над 60 години. От 1992 г. насам Куба ежегодно внася своя резолюция с такова искане и тя винаги е одобрявана от почти всички държави-членки на световната организация с много малки изключения – естествено, САЩ винаги са „против“ в компанията на своя най-близък съюзник Израел, като все се намират и 2-3 други услужливи държави, за да гласуват „въздържал се”.
При сегашното гласуване, състояло се на 23 юни, от 192 страни-членки на ООН участваха 189. От тях 184 гласуваха „за” кубинската резолюция, тоест за отмяна на американската блокада. Две страни бяха „против” – неизменните САЩ и Израел. Въздържаха се Бразилия, Колумбия и Украйна
Позицията на десните и предани на Вашингтон правителства в Бразилия и Колумбия не буди никаква изненада. Но в случаят с гласуващата за втори път в угода на САЩ Украйна е особено циничен, защото не бива да се забравя, че смазваната от американската блокада Куба в продължение на 20 години приемаше за напълно безплатно лечение и възстановяване украински деца, пострадали от Чернобилската авария – и това не бе прекъснато дори в жестокия „специален период” в началото на 90-те, когато самата Куба, изоставена от разпадналия се соцлагер, едва оцеляваше…
Същевременно пък Китай на 24 юни излезе с официален апел към САЩ и „към цялата международна общност” за отмяна на антикубинската блокада. Акцентирайки върху поредното гласуване в Общото събрание на ООН именно с такова искане, говорителят на китайското МВнР Чжао Лихиан отбеляза: „Общото събрание за 29-ти пореден път одобрява резолюция, настояваща за вдигането на икономическата и финансова блокада на Куба. Съжаление буди фактът, че постановеното в тези резолюция не се осъществява вече толкова много години”.
Отмяната на антикубинската блокада на САЩ днес е по-насъщна нужда отвсякога, защото по време на мандата на предишния американски президент Доналд Тръмп бяха въведени допълнителни и особено сурови, направо геноцидни мерки, които блокират финансово-търговските операции на Куба, вноса и износа, доставките на жизненоважни стоки, а удрят и по чуждестранните партньори на Острова на свободата.
Затова от много време самата Куба и нейни приятели по света разгръщат масова обществена кампания за отмяна на блокадата под надслова #EliminaElBloqueo – „Елиминирай блокадата”.
В тази кампания се включи активно и Асоциацията за приятелство „България-Куба”, която проведе многобройни инициативи с такова искане. През март т. г. Асоциацията разпрати и до всички ръководители на водещите европейски институции и до ръководителите на политическите групи в Европейския парламент и свое писмо с искане за вдигане на антикубинската блокада. „Продължаването на антикубинската блокада на САЩ в свят като днешния е чудовищен, антихуманен и противоречащ на международното право и на Устава на ООН акт на трансгранично посегателство, което трябва да бъде прекратено час по-скоро,” посочва се в писмото. В него пише още: „Призоваваме всички европейски институции да мобилизират капацитета си в убеждаването на правителството на президента на САЩ Джо Байдън за отмяна на блокадата на Куба. Това е стъпка, от която остро се нуждае не само кубинският народ, но и всички народи по света, защото само чрез конструктивното и хуманно международно сътрудничество, а не чрез конфронтации, натиск и санкции, човечеството може да гради мирно, сигурно и солидарно бъдеще.”
На 10 юни т. г. при остра конфронтация в Европарламента десните групи в него наложиха приемането на критична към Хавана резолюция, в която се отправят и внушения за отмяна на действащото от 2017 г. споразумение за диалог и сътрудничество между Куба и ЕС. „Да атакуваме споразумението за сътрудничество с острова, за което сме положили толкова усилия, означава сами да си стреляме в крака и да подкопаваме Европейския съюз и неговите институции,” посочи в дебатите тогава зелената евродепутатка от Люксембург Тили Мец, която оглавява и делегацията на ЕП за развитие на отношенията с Централна Америка. Остро оспорената от евродепутатите вляво резолюция мина с 386 гласа „за” отдясно, но „против” бяха също многобройни представители – 236, а се въздържаха 59.
На 21 юни същата Тили Мец изпрати свое писмо в отговор на писмото на Асоциацията за приятелство „България-Куба” до евроинституциите. В него тя подчертава: „За всички е ясно, че блокадата на САЩ засяга не само здравето и благосъстоянието на кубинския народ, но също така има разрушителни последици за цялата икономика на страната. Бъдете сигурни, че Европейският парламент ще продължи да подкрепя отмяната на тези неоправдани санкции срещу Куба.”
В своето слово пред Общото събрание на ООН при представянето на кубинската резолюция за отмяна на блокадата външният министър на Куба Бруно Фернандес подчерта: „Щетите, нанасяни върху хората от блокадата, са неизчислими. Нито едно кубинско семейство не може да избегне ефектите на тази антихуманна политика.”
Очевидно е, че това виждане се споделя от мнозинството народи и държави в света, като се има предвид и резултатът от гласуването в Общото събрание на ООН, след което Бруно Родригес публикува в своя Туитър и красноречивия хаштаг #ElMundoDiceNo – „Светът казва НЕ” (на блокадата).
Този вот и тежкият ефект от продължаващата блокада бе поводът и за разговора ни с извънредната и пълномощна посланичка на Куба в България КАРИДАД ЯМИРА КУЕТО МИЛИАН, с която се срещнахме на 24 юни в кубинското посолство в София.
Уважаема госпожо посланик, как ще коментирате резултатите от гласуването в Общото събрание на ООН, при което отново огромното мнозинство от държавите в света настояха за отмяна на антикубинската блокада на САЩ?
За 29-та поредна година Куба, солидарността и истината спечелиха една изключителна победа в Общото събрание на ООН. Тази година тя е особено ценна, защото знаем, че светът и цялото човечество са драстично засегнати от пандемията. И динамиката на присъствието и участието в международните институции не е същата, както в предишни години.
Но въпреки това нашият народ получи отново впечатляваща подкрепа, най-красноречиво отразена в онзи светещ екран в залата на Общото събрание, със 184 гласа в зелено, в подкрепа на Куба, със само два отрицателни гласа в червено, както винаги – гласът на империята и на най-близкия ѝ съюзник, и с още три гласа в жълто, въздържали се, от онези, които следват указанията на империята.
Кубинският министър на външните работи Бруно Родригес в словото си пред Общото събрание специално отбеляза силата на кубинския народ, който вече над 60 години е принуден да понася ударите на блокадата и страда от тази антихуманна политика. Но същевременно устоява, мечтае, побеждава, работи за едно по-добро бъдеще.
Бруно каза нещо много точно – блокадата, също като коронавируса, те лишава от въздух и те убива. Това трябва да спре.
От година и половина повтаряме, че Куба е под атаката на две пандемии – на Ковид-19 и на ожесточената до максимална степен блокада.
За този резултат от гласуването в Общото събрание на ООН принос имат и хората, които излязоха и в Куба, и в САЩ, и по цял свят, и тук, в България, за да кажат своето категорично „Не на блокадата”. Зад всяко такова гласуване на държавите винаги стоят народите с тяхната ясна воля. Дълбоко сме им благодарни за тази победа на Куба, на солидарността, на приятелството, на истината.
Вчера беше моментът новата администрация на американския президент Джо Байдън с натискането на един бутон да покаже политическа воля за започването на един уважителен и конструктивен диалог с Куба, за отмяна на архаичната блокада, която е напълно неадекватна на съвременността и затиска като в менгеме нашия остров и народа ни. Тази възможност беше пропусната…
Разбира се, радваме се, че страните от ЕС и сега, както винаги, гласуваха за отмяна на блокадата. Те са добре информирани какви щети нанася включително и върху европейските интереси екстратериториалният обхват на американските наказателни мерки, особено засилени по времето на мандата на Доналд Тръмп.
Но изказването от името на ЕС, което направи в Общото събрание представителят на Португалия – страната, която сега е ротационен председател на общността, ни поднесе още от същото, отново претенции за спазване на човешките права. Това са абсурдни претенции! Та най-голяма вреда на човешките права нанася именно блокадата! Тя пречи например на такова основно човешко право като достъпа до хранителни продукти, чийто внос възпрепятства. Много се говори за свободата на пресата, но къде остава правото човек да се храни, да се лекува с достъпни за останалия свят медикаменти и апаратура? У нас здравеопазването е безплатно и държавата прави всичко, за да се помогне на всеки нуждаещ се. Но когато американците не ни дават за закупим дадено лекарство и дори суровините за производството му, които са само на 45-минутен полет от нас, а трябва да ги търсим на другия край на света с многократно оскъпяване, това е съзнателно накърняване на правото на здравеопазване, пряко застрашаване на здравето и живота на кубинските граждани.
Затова казваме: да, ние много държим на човешките права – но човешки права за всички и всички човешки права!
Мнозина очакваха, че след като в Белия дом влезе Джо Байдън, който беше вицепрезидент на подобрилия отношенията с Куба Барак Обама, той поне ще отмени допълнително въведените от Тръмп още по-сурови мерки срещу Острова на свободата. Но нищо такова не става. Байдън просто си мълчи, а говорителката му Джен Псаки казва, че Куба не била приоритет в тяхната политика…
Куба винаги е била приоритет за САЩ! Кубинско-американският вот във Флорида винаги е бил решаващ за резултата на всички американски президентски избори! Това добре сме го научили.
Но в същото време сме наясно, че Байдън си има доста работа у дома, в САЩ. Той наследи една разделена страна, разкъсвана от противоречия и конфликти. Помним онези шокиращи кадри от щурма на Капитолия във Вашингтон… Така че ние с най-голямо уважение проявяваме разбиране към тази сложна обстановка вътре в САЩ и към необходимостта президентът първо да сложи в ред своята страна.
В същото време всички виждаме как Русия и Китай са водещи теми в американския дневен ред – по разбираеми геополитически, икономически, геостратегически причини…
Приемаме, че „конструктивната неяснота”, която Байдън все още поддържа около отношението си към Куба, може да е и положителен знак, може би се обмисля някакво добро решение… Е, дано това обмисляне не се проточи до крайя на потенциалния втори мандат на Байдън… Защото народът на Куба не може да чака повече! Народът ни и светът казаха ясно: Не на блокадата!”
Куба както винаги, е готова за диалог по всякакви теми. Естествено, диалог, базиран върху взаимното уважение и зачитащ суверенитета ни. Никога няма да се откажем от нашите ценности. Гордеем се с нашия начин на живот. Но сме поставени под жесток натиск. Екстратериториалният тормоз на страната ни особено във финансовата област днес е брутален. Той непрестанно ескалира с все нови и нови удари по нас – включително и след нашите мерки спрямо долара.
(Бел. Ред.: От 21 юни в Куба временно преустанови възможността за обмен на долари срещу национална валута, както и приемането на долари кеш в депозитни сметки. Тази мярка не засяга други валути и е временна – докато не бъдат отменени приетите през последните четири години сурови американски рестрикции срещу кубински операции в световната финансова система. Също така мярката не засяга разплащанията в долари чрез карти. Тя бе обявена 10 дни преди влизането ѝ в сила, така че всички кубинци, които имаха долари кеш, успяха да ги вкарат в картови сметки. Това съответно увеличи доларовите резерви на Кубинската централна банка.)
Щом в САЩ видяха, че натрупваме долари, незабавно разпратиха до всички международни банки по света „препоръка” да не приемат кубински депозити в долари и да не извършват кубински транзакции в тази валута. Нито глътка въздух за задушавания – това им е подходът към нас! Естествено, така сами ни принуждават да се обърнем към други световни валути.
Как, поставена в такива условия, Куба успя да направи цели пет собствени ваксини против Ковид-19?
Ние проявяваме интелигентността да ги наричаме кандидат-ваксини, защото са в експериментална фаза. Но две от петте – „Соберана-02” и „Абдала” -вече са в действие и от 14 май насам вървят ваксинации с тях. Прилагат се на три дози – втората е 15 дни след първата, третата – 28 дни след първата. Вече около 4 милиона кубинци от общо 11,5-милионното ни население са получили една, две или три дози.
Конкретно „Абдала” показва 92,28% ефикасност, както Куба вече оповести официално. Тоест – тя се подрежда на четвърто място сред продукцията на най-престижни световни лаборатории. Стриктно изпратихме цялата необходима документация на Световната здравна организация с всички изисквани данни.
Нека обърна внимание, че Куба е разработва и една специфична ваксина, която е за хора, вече прекарали коронавируса – тя се казва „Соберана+”. Става дума за хора, преборили се с Ковид-19, но впоследствие започнали да проявяват симптоми на заболявания, каквито по-рано не са имали – например, глаукома, повишено кръвно налягане, диабет и други нарушения в концентрацията на глюкоза в кръвта и т.н. Световната практика вече установи, че тези пост-Ковид ефекти са доста разпространени и провокират опасни развития.
„Соберана+” е предназначена да помага това да се предотврати. Също така тя е ориентирана към хора, които са се ваксинирали, но въпреки това се заразяват с Ковид-19, макар и в по-лека форма – тоест имунният отговор на организма им е различен от масовия.
До месец-два ще си проличат резултатите от вече започналата ни ваксинационна кампания. Смята се, че до края на август 6 милиона кубинци ще бъдат ваксинирани, а до края на годината – и цялото население на страната.
Тези усилия се съчетават и с продължаващи строги мерки за предпазване от вируса и социално дистанциране, защото е доказано, че разпространяването му се фаворизира от струпване на много хора заедно и в близост един до друг.
Как работят хората? Дистанционно, от къщи, както и другаде по света?
Да, масово продължава работата от къщи. В същото време кубинският нрав е такъв, че на хората у нас изобщо не им е присъщо да си седят затворени по домовете. Изолацията е направо непоносима за нас – ние сме свикнали да общуваме, да се веселим заедно.
И хората все пак излизат, виждат се. Има обаче ограничения в пътуванията между населените пунктове и провинцията. Междуградският транспорт не се движи. За да отидеш, примерно, от Хавана до Пинар дел Рио, трябва да си извадиш специално разрешение, като посочиш причината.
Но движението по улиците на градовете и селата все пак не е така замряло, както в други страни. Има и още нещо – кубинците просто са длъжни да излизат и обикалят, за да се снабдят с недостигащи хранителни продукти, чийто дефицит е предизвикан от блокадата чрез удари по възможностите ни за внос, както обясних.
Учениците също дистанционно ли учат?
Да, но при нас преподаването става по телевизията, а не по интернет. И причината я знаят всички, които познават Куба. Не, че интернет е „забранен”, както се спекулира от мнозина наши недоброжелатели или неинформирани хора. Проблемът с интернет у нас е друг – високата цена и пречките, които ни се създават, за да използваме американски продукти в областта на високите технологии. Капацитетът на кабелите, които можем да си позволим, не дава възможност за по-високоскоростен интернет, за стабилна връзка със сателити и с мрежата.
Ето, например, сега от Куба не можем да организираме видеоконференция през платформата Zoom или други подобни. Оттук можем, но от Куба – не, не става.
А що се отнася до отношението на Куба към интернет, ще спомена един случай от края на 80-те. Тогава Фидел Кастро при едно от пътуванията си в чужбина се среща с представители на големи световни компании, сред които, ако не ме лъже паметта, бе и представител на Apple. И Фидел – в неговия типичен стил, с който винаги гледаше далеч напред във времето, каза тогава: „Интернет ли? Интернет е направен за кубинците, защото там ще спечелим битката на идеите”.
Връщайки се към темата за дистанционното обучение на учениците, ще спомена, че поради това много родители у нас все пак приемат положително и работата си от къщи, защото така могат да наглеждат и децата.
За най-малките и за вече порасналите няма затруднения – детските градини работят, също присъствено обучение се провежда и в университетите.
По колко нови случая на Ковид-19 дневно имате в Куба?
По около 1000. Разбира се, това е малко в сравнение с показателите в други страни. Но нашата здравна система е насочена към целта да постигнем 0 случаи на заразяване. Това цели и започналата кампания за ваксиниране.
Още миналата година Куба се прочу и със свой отдавна прилаган у вас препарат, който успешно овладява вирусните пневмонии, включително, както се оказа, и причинявани от Ковид-19. Китай прояви интерес към него. Продължава ли използването му?
Да, това е препаратът Interferon Alfa 2b на базата на протеина интерферон, който е създаден от кубинския учен Луис Ерера и се използва у нас от 1986 г. Основахме с Китай смесено предприятие за производството му и китайците са много доволни. Високо оценяват ефективността му. Той също действа като своеобразна ваксина, предотвратявайки тежки вирусни пневмонии.
Има ли карантина за чужденците, пристигащи в Куба?
Да, тя е задължителна за всички, пристигащи в страната отвън, за кубинците също. Карантината е 7 дни и 6 нощи. Пристигаш с PCR-тест, който да е направен преди пътуването и да важи 72 часа, и още с кацането на летището у нас ти правят нов PCR-тест. След това отиваш в център за карантина. В Хавана за чужденците са определени около 10 хотела за тази цел. Престоят там се включва в туристическия пакет, който се закупува от госта още предварително, в страната му.
Резултата от теста ти го носят там, в хотела за карантина. Ако е отрицателен, след 7 дни и 6 нощи продължаваш програмата си в Куба. Ако е положителен, правят ти още един PCR-тест. Ако и той излезе положителен, тогава гостът отива в един от центровете за лечение на Ковид-19.
Идват ли все пак туристи в Куба при тези строги условия?
Условията са строги, защото ние хвърляме огромни ресурси, за да предпазим народа си от жестокия вирус, и не можем да си позволим да рискуваме с ново и ново навлизане на заразата отвън.
А туристи идват, макар и да не са в такива мащаби, както беше преди пандемията. Най-предпочитани дестинации са курортите на малките островчета по крайбрежието ни, където Ковид-19 въобще не е допуснат. При тези туристически пакети гостите кацат в Хавана, правят им PCR-тест, чакат резултата 24 часа и ако той е отрицателен, отлитат директно на самите острови. Това обикновено са цели туристически групи. Има много такива от Европа и Канада.
А как се осъществяват деловите посещения на предприемачи, които искат да правят някакъв бизнес с Куба?
Имаме и доста такива гости. Но посещенията ми винаги се подготвят предварително много прецизно. Договаря се стриктен график с всички срещи и контакти, които трябва да осъществят на място. Защото персоналът на всичките ни министерства отдавна работи дистанционно. И за да се осъществи дадена пряка среща, хората трябва да бъдат специално извикани в дадено ведомство. Затова всеки бизнесмен, който планира такова посещение, трябва предварително да координира всичко с кубинското посолство в страната си, за да бъде сигурен, че в Хавана ще бъде приет от необходимите му длъжностни лица и ще успее да си свърши работата.
Има ли интерес към такива пътувания от страна на български бизнесмени?
С удовлетворение ще кажа, че за последната година и половина, откакто се разрази пандемията, 7 български предприемачи осъществиха такива пътувания с много интензивна програма между 7 и 15 дни, като дори доста напреднаха в своите делови инициативи, макар че всички трябваше да спазват и карантината. До началото на юни тя беше 6 дни и 5 нощи.
Пътуват и други посетители от България – и кубинци, и българи. Често – за да посетят своите семейства или други близки. Всички са наясно с правилата на карантината и знаят, че не могат директно да отидат в дома, където ги чакат, или в друга частна къща, а трябва да си изкарат карантината съгласно действащите в Куба правила.
Има много голям интерес към пътувания до Куба. По консулска линия ние постоянно получаваме запитвания за условията. Отговаряме на всички и работата е огромна. Всичко е онлайн.
Интересното е, че има и много хора, които искат да заминат за Куба, за да се ваксинират против Ковид-19.
Именно за „ваксинационния туризъм” исках да попитам – четох, че от много страни проявяват повишен интерес към Куба през тази призма.
Да, такава оферта е разработена и тя ще бъде предложена, щом приключим с ваксинирането на нашето население.
Също така трябва да изпълним и ангажимента си към страни като Иран, Венесуела, Аржентина, с които имаме споразумения за предоставяне на над 100 000 дози от нашите кандидат-ваксини. И след това вече ще откликнем на многобройните запитвания за закупуването им от други желаещи по цял свят.
А що се отнася до офертата за туристи, посещаващи Куба, които искат и да се ваксинират у нас, тя е подготвена от нашето министерство на туризма в координация с министерството ни на здравеопазването. В нейната цена наред с обичайната медицинска застраховка ще бъде включена и ваксинация.
Разбира се, че и ние сме заинтересовани така да популяризираме нашите постижения в здравеопазването и ефикасността на нашите препарати. Но все още не сме достигнали фазата, в която да предлагаме офертата. Нека бъдем реалисти и да изчакаме развитието на ситуацията. Предполага се, че с ваксинацията, която вече върви у нас, още през октомври ще имаме значително подобрение в овладяването на пандемията. Тогава се надяваме да рестартираме по-интензивно и обикновено много успешния в Куба зимен туристически сезон.