Огромното количество информация, която американските военни, особено онези, отговарящи за съхраняването на ядрените оръжия, трябва да знаят, не е лесно да се запамети. Затова доста от военнослужещите са се възползвали от популярни приложения с флаш карти за записване на всичките данни. Явно без да си дават сметка, по този начин те де факто правят достъпни в интернет и разкриват много подробности за секретните протоколи за сигурност по ядрените оръжия. Също така неволно потвърждават и местоположението на американските ядрени арсенали в Европа, разкрива в своя публикация изданието Bellingcat.
Разследването на журналиста Фоеке Постма установява, че още от 2013 г. насам част от тази секретна информация може лесно да бъде намерена дори в „Гугъл”. Американските войници използват за нея приложения като Chegg, Quizlet и Cram. Там те дори идентифицират точните пространства за съхраняване на ядрените оръжия и споменават позициите на камерите, честотата на патрулите, уникалните идентификатори, които трябва да имат работещите в зони с ограничен достъп, плюс тайните думи, които да сигнализират, че охраната е застрашена.
Разделите, които от 8 години са били публично достояние, тъй като авторите им очевидно не са избрали частния режим в конфигурацията на приложенията, съдържат и конкретни подробности, свързани с работните функции, инструкции за състава на пароли и потребителски имена, както и основни данни като дефиниции на термини, съкращения, закони, процедури и радио протоколи.
В някои случаи небрежността е била такава, че военните са използвали пълните си имена в приложенията. Някои са поставяли същата снимка на профила си, която използват и в социалната мрежа в LinkedIn. Това е улеснило идентифицирането им от разследващия журналистически екип.
Впрочем, преди да публикува разкритията си, екипът на Bellingcat старателно се е консултирал и с НАТО, и с Пентагона, и с други подобни институции, за да не си довлече неприятности покрай „потенциалните последици за обществената безопасност“.
Междувременно, благодарение на ключови думи като „студено“ и „горещо“ потребителите на популярни учебни платформи разкриха присъствието на ядрени оръжия в базите Aviano в Италия, Volkel в Холандия и всички останали места в Европа, подслоняващи такива оръжия. Че из тях има ядрени арсенали, се знае отдавна от медии и общественици, но това никога не е било потвърждавано официално. Сред въпросните съоръжения са още турската база Incirlik, италианската Ghedi, германската Buechel и белгийската Kleine Brogel, сочи Bellingcat.
Част от информацията е била публична още от 2013 г., но има и съвсем „пресни” качвания – от април т. г. Всички те обаче изчезнаха от интернет веднага, след като журналистическият екип потърсил коментар от НАТО и американските военни за коментар.
Американските военновъздушни сили са потвърдили, че са запознати с използването на този тип приложения от служителите им „за изучаване на най-различни теми“, но са посочили, че няма официални препоръки за използването на тези ресурси. Коментар по казуса е отказан.
На свой ред холандското министерство на отбраната обяснява пред Bellingcat, че не може да коментира броя или местоположението на ядрените оръжия поради споразумения с НАТО, свързани с въпросите на сигурността.
Специалистът по контрола на оръжията Джефри Луис, потърсен от Bellingcat за експертно мнение, заявява, че журналистическите разкрития отразяват „явно нарушение” в механизмите за сигурност на американското ядрено оръжие, разположено в страните членки на НАТО. Луис добавя още, че секретността относно наличието на такова оръжие на Стария континент, била не толкова мярка срещу рискове от терористични атаки, колкото средство за защита на европейските политици – за да не са принудени те да отговарят на неудобни въпроси в своите общества. Според експерта изваденото сега наяве от Bellingcat нехайство на американските военни е „още едно предупреждение, че тези оръжия не са безопасни”.
Може би също така е и пореден сигнал, че присъствието американската армия и на американски оръжия къде ли не по света е по-скоро заплаха за мира и спокойствието на гражданите, отколкото гаранция за тяхна защита – както видяхме и в България тези дни покрай нашумелия инцидент в Чешнегирово…