Индустрията с изкопаеми горива, която по принцип се радва на огромно политическо и икономическо влияние, понесе серия необичайни поражения тази седмица. Само в рамките на няколко часа в сряда холандски съд нареди на Royal Dutch Shell да намали въглеродните си емисии с 45%, инвеститорите на Chevron също гласуваха компанията да ограничи емисиите на парникови газове, а група инвеститори-активисти успяха да получат глас в управителния съвет на Exxon Mobil. Освен това производителят на автомобили и отколешен съюзник на петролната индустрия Ford Motor обяви планове за разграничаване от изкопаемите горива.
“Твърде често се казва, че нещо променя правилата на играта, но в този случай определено е вярно”, коментира пред Politico президентът на Фонда за защита на околната среда Фред Круп. “Политическата обстановка за компаниите от сектора вече се е променила, и ще се променя още повече”, добавя той.
Тези развития са сигнал, че опасенията относно климатичните промени, някога занимаващи само природозащитници и рядко отчитани на високо политическо ниво, все повече стават част от мисленето на важните фактори в бизнес средите. Видимият ефект от климатичните промени, мерките на правителствата и променящото се отношение на потребителите трансформират условията, в които компаниите правят бизнес.
Скоростта на събитията в тази индустрия, където обичайно промените отнемат десетилетия, означава, че компаниите и цели региони, специализиращи в добив на изкопаеми горива, ще трябва да се адаптират към нова реалност, в която има по-ниско търсене за техните продукти.
Първата новина дойде рано в сряда, когато съдът в Хага нареди на холандско-британската Royal Dutch Shell да съкрати емисиите от своята дейност по-бързо и по-драстично, отколкото е планирано, с аргумента, че нейната дейност спомага за “опасните климатични промени”.
Компанията е поела ангажимент да намали емисиите на парникови газове с 20% в рамките на десетилетието и да достигне нетни нулеви нива до 2050 г. Холандският съд обаче постанови, че това не е достатъчно, и нареди на компанията да съкрати емисиите от дейността си с 45% до 2030 г. спрямо нивата от 2019 г. В решението на съда се заявява, че инициативите на Shell не са конкретни и разчитат твърде много на „мониторинг на социалното развитие, а не на собствената отговорност на компанията за постигане на намаляване на емисиите на CO2“.
Решението се отнася за цялата бизнес група на Shell, чиято централа е в Хага, но е инкорпорирана в Обединеното кралство. Това решение може да се окаже важен прецедент на фона на многобройните съдебни спорове, свързани с изменението на климата, които се водят в други страни от Европа и света.
“Това е голяма новина за емитиращите въглеродно замърсяване навсякъде, не само петролната индустрия. Това може да се разпространи от големите замърсители и към малките, и от Холандия към други страни – ако не по отношение на крайния успех, то поне на отправените към индустрията предизвикателства”, казва пред Bloomberg Ангъс Уокър, адвокат, специализиращ в опазване околната среда в британската кантора BDP Pitmans.
BREAKING: Today likely will go down in history as a major turning point in saving our planet.
Dutch court orders Shell to halve emissions; shareholders slam Chevron over Ecuador; Exxon loses two Board seats to climate activists.
The fossil fuel era is ending. pic.twitter.com/pgJzb0AYpo
— Steven Donziger (@SDonziger) May 26, 2021
Делото срещу компанията бе заведено от организацията “Приятели на Земята – Нидерландия”, и е подкрепено от над 17 000 граждани. Ищците изтъкват, че произвежданите от компанията емисии представляват около 3% от всички емисии в глобален мащаб и представляват престъпна заплаха за климата. През 2019 г. общите емисии на парникови газове на Shell са възлизали на 1,65 милиарда тона въглероден диоксид, приблизително колкото тези на цяла Русия, четвъртият по големина замърсител в света.
В момента в съдилища по целия свят се водят 1800 дела, свързани с изменението на климата, според базата данни климатаcasechart.com. Присъдата на Shell може да има силен домино ефект, на първо място за други големи енергийни компании в Европа като BP и Total. Тези компании са си поставили подобни цели за емисиите и също са критикувани, че не отиват достатъчно далеч.
Shell обяви, че ще обжалва “разочароващото” решение на съда в Хага. Постановленията на този съд също така не създава прецедент, който може да се използва в подобни кампании в Съединените щати. Петролната индустрия обаче получи и серия неприятни новини от другата страна на Атлантика. Отново в сряда Exxon Mobil изгуби битка със собствените си акционери. Малката инвеститорска група Engine No.1 убеди мнозинството акционери да изберат нейни представители в управителния съвет на компанията, макар Exxon да похарчи 35 милиона долара, за да попречи на това. Поне двама от четиримата кандидати на Engine No.1 със сигурност влизат в борда, след като те получиха подкрепа и от BlackRock, най-големия инвестиционен фонд в света.
Макар победата на Engine No.1 да е частична, тя е показателен сигнал за увеличаващото се влияние на инвеститорите, отдаващи първостепенно значение на околната среда и социалната сфера. От Engine No.1 настояват, че нежеланието на Exxon да промени бизнес стратегията си, за да отчете климатичните промени, застрашава печалбите. Тази логика е споделена от BlackRock, които обясниха подкрепата си за инвеститорите-активисти така: „Exxon трябва да направят допълнителна оценка на стратегията на компанията спрямо възможността търсенето на изкопаеми горива да намалее бързо през следващите десетилетия. Настоящото нежелание на компанията да го направи представлява проблем за корпоративното управление, който има потенциал да подкопае дългосрочната финансова устойчивост на компанията”.
Politico отбелязва, че това е забележителен удар за компания, която дълго се е радвала на огромно политическо влияние – до степен, че бившият ѝ главен изпълнителен директор Рекс Тилърсън оглави Държавния департамент по времето на президента Доналд Тръмп.
Денят беше не по-малко лош за ръководството на Chevron, след като на годишната среща на акционерите с 61% от гласовете бе одобрена резолюция, която ще принуди компанията да свие емисиите от парникови газове, отделяни при използването на петрола, газа и други продукти, които продава.
В добавка към това един от най-големите производители на автомобили, Ford, обяви, че увеличава планираните си инвестиции в електрификация от 22 млрд. долара до над 30 млрд. долара до 2025 г. Компанията очаква 40% превозните средства да бъдат напълно електрически до 2030 г. През миналата седмица компанията представи напълно електрическия пикап F-150 и вече е получила над 70 000 заявки за покупка на модела.