Навършиха се 76 години от победата над нацистка Германия във Втората световна война.
В Русия и в доста от другите бивши републики от някогашния СССР, където няма семейство, което да не е дало жертва във Великата Отечествена война, Денят на Победата 9 май отдавна е свещен празник.
Съветската армия и съветските народи понесоха най-тежки изпитания, дадоха най-много жертви, проявиха най-решаващ героизъм в надвиването човеконенавистническата хитлеристка машина, премазала цяла Европа, посегнала и на други континенти, причинила най-жестокия катаклизъм в досегашната световна история.
Днешният Ден на Победата беше отбелязан в цяла Русия с традиционни шествия на „Безсмъртния полк” (при които потомци на някогашни бойци по фронтовете на войната носят техни портрети), с полагане на цветя пред паметници и с военни паради.
Най-големият и представителен парад премина по Червения площад в Москва. Реч държа президентът Владимир Путин, който изрази почит към всички, допринесли за победата, и отправи специална благодарност към ветераните. Путин изтъкна: „Съветският народ изпълни свещената си клетва, отстоя родината и освободи страните на Европа от кафявата чума. Произнесе на нацизма историческа присъда и с мощта на оръжието по бойните полета, и със силата на своята нравствена, човешка правота, с жертвоготовното мъжество на съветските майки, с верността на онези, които всеки ден очакваха вест от родните си същества на фронта”.
Руският президент посочи още: „За съжаление, много от идеологията на нацистите – на онези, които бяха обсебени от налудничавата идея за своята изключителност – днес някои отново се опитват да вземат на въоръжение”. Според Путин става дума не само за радикали и международни терористични групировки. Той каза: „Днес виждаме сборище от недоубити палачи, от техни последователи, виждаме опити да се пренапише историята, да се оправдаят предатели и престъпници, чиито ръце са изцапани с кръвта на стотици хиляди мирни хора”. Путин продължи: „Нашият народ прекалено добре знае накъде води това. Във всяко семейство свято се съхранява паметта за онези, които отвоюваха победата И ние винаги ще се гордеем с техния подвиг”.
Президентът увери, че Русия ще прави всичко за осигуряване на защитата и сигурността на своите граждани и своите национални интереси, като същевременно отстоява последователно международното право.
В София също беше отбелязан 9 май. Цветя и венци бяха положени пред паметниците на Незнайния воин и на Съветската армия. Имаше и шествие на „Безсмъртния полк” с участие на българи и руснаци, като то премина из столичния център между двата паметника. Беше отдадена почит и към българските ветерани, които след 9 септември 1944 г. също участват в битките срещу хитлеристките войски се открояват със своя достоен принос в Отечествената война – за победата на човечността над мракобесието.
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова поднесоха цветя пред паметника на Незнайния воин. „Днес отбелязваме две важни събития, променили завинаги съдбата на Европа и света. Излишно е да ги съпоставяме и да спорим кое от тях е по-значимо. Историята на европейското обединение ни учи, че то е постижение на прозорливите, които го изковаха върху все още димящите погреби на континента,“ каза Румен Радев, визирайки и Деня на Европа, и отбелязването на 76-годишнината от края на Втората световна война в Европа. Радев изтъкна при церемонията пред паметника на Незнайния воин, че не трябва в никакъв случай да забравяме зверствата на нацизма и че наш дълг е да помним саможертвата на онези, които изправиха достойно глави в защита на човечеството.
„България има голям принос в борбата срещу нацизма – около дванадесет хиляди души по фронтовете на Втората световна война. Нека най-вече да отдадем почит на все още останалите живи наши ветерани, които и в момента продължават да ни показват какво означава себеотдаденост, жертвоготовност и патриотизъм“, заяви президентът.
На митинга, който се проведе пред паметника на Съветската армия, слово произнесе лидерът на БСП-София Калоян Паргов. Той заяви: „Българският народ помни, че 9 май е преди всичко Ден на Победата над нацистка Германия. На 9 май преди 76 години, беше повален най-опасният враг на човечеството – хитлерофашизма”. Паргов добави: „С проявените храброст и висок дух воините от Първа българска армия също изпълниха гражданския си дълг през последната фаза на Втората световна война”. Паргов призова българите да не позволяват днес да бъдат замесвани в чужди интереси, които да ги скарат с руския народ.
Цветя и венци пред паметника на Съветската армия в София поднесоха посланиците на Русия, Беларус и Казахстан, дипломатически представители и от други държави, както и много български обществени организации, след които Български антифашистки съюз, Движение „Русофили” и др., стотици граждани.
Бе изнесен емоционален концерт с изпълнения на прочути съветски песни като „Катюша”, „Тримата танкисти”, „Денят на Победата” и т. н.
Навръх 9 май държавният глава Румен Радев връчи на Съюза на ветераните от войните на България Почетен знак на президента. На церемонията в Гербова зала в Президентството присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.
„Връчването на този почетен знак приемете като израз на признателност на цялото ни общество към себеотдайността, жертвоготовността и патриотизма на хилядите българи, които допринесоха за победата над хитлерофашизма по времето на Втората световна война“, подчерта президентът Радев. Той допълни, че това е знак на почит и към близо 12 000 българи, оставили костите си по бойните полета в защита на отечеството, на мира и на човечеството. Президентът пожела на българските ветерани да запазят енергията и несломимия се дух и воля и да бъдат еталон за патриотизъм на младите поколенията. „Имаме нужда от вас. Вие сте нашата жива памет, нашата жива съвест“, изтъкна Радев.
Председателят на Съюза на ветераните от войните доц. д-р Иван Сечанов благодари за полученото отличие. „Ние, ветераните от войните, дадохме нашия принос с участието си във финала на Втората световна война, с което смятаме, че допринесохме за избягването на жестоко наказание на нашия народ и нашата държава с трета национална катастрофа“, заяви Сечанов. Той каза, че колкото и малко да са останалите ветерани от Втората световна война у нас, те ще направят всичко възможно да изпълняват до края на живота си задълженията, които са поели още от млади години: да се борят за България и да предават своите знания и опит на младите поколения.
След церемонията, по време на среща с държавния глава, представителите на Съюза на ветераните от войните откроиха част от проблемите, пред които са изправени. Доц. д-р Софи Пинкас призова за откриването на държавен хоспис, който да поеме грижите за пенсионираните военнослужещи, ветераните, военноинвалидите и военнопострадалите.
„Социалните грижи за българските ветерани изискват минимални средства на фона на разходите в държавата, но имат огромно значение за самоуважението ни като нация. Наш дълг е да се грижим за хората, които отстояват българските воински традиции“, посочи президентът Радев и подчерта, че грижата за българските ветерани е изцяло работа и отговорност на държавата.
Представителите на Съюза на ветераните от войните на България удостоиха президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова с юбилеен медал „75 години от победата над фашизма“, който се връчва на български и чуждестранни граждани с принос за отбелязване на годишнината и постигнати успехи за военно-патриотичното възпитание.