На 5 май в Народното събрание по време на заседание на временната комисия за ревизия на кабинета „Борисов“ един бизнесмен разтърси обществеността с откровения, свързани с управлението на ГЕРБ и близките до Бойко Борисов фирми и олигарси. Един от едрите земевладелци в България – Светослав Илчовски – беше поканен от председателя на комисията Мая Манолова, за да разкаже за своите взаимоотношения с властта у нас в последното десетилетие, оглавявана от Борисов и ГЕРБ. Илчовски, който не е нова фигура и не за първи път говори, оправда очакванията и създаде грандиозен скандал – или поне би трябвало думите му да се превърнат в такъв.
Какво знаем досега
Светослав Илчовски засегна широк набор от теми и коментира известни и до момента в обществеността скандали, към които добави (често доста „пикантни“) подробности. Аграрният бизнесмен обяви, че знае коя е „Мата Хари“ – жената, снимала дома на Бойко Борисов. Той не разкри името ѝ с аргумента, че имала дете, но каза, че става дума за плеймейтка, която е получила 5000 лева, за да „обслужи“ премиера Борисов. Засегнат беше и въпросът с кюлчетата в чекмеджето до леглото на Борисов, нерадостната съдба на бизнесмена Миню Стайков и други случки и събития от последните години. Кюлчетата от снимките, например, били подарък за рожден ден – от „Иван Пилето“ и от „Цоло“, който имал миньорски бизнес.
Една от репликите на Илчовски за това как функиционират нещата в държавата през последните години гласеше, че „всеки ден е схема“. Според него всеки сектор е разпределен и се контролира от бизнесмени, приближени до властта, а „министрите са кукли на конци“.
Илчовски сподели, че внесъл сигнал до комисията на Мая Манолова, защото според него досега всичко е било контролирано и нищо нямало да се случи. Сравнително свободно, но често неясно и непълно, пред комисията той разказваше за схеми и заплахи – както да бъде даден „на нашите прокурори“, така и да му се случат неприятности, каквито са сполетели друг „известен бизнесмен от Карнобат, който в момента е задържан“.
В писмения сигнал на Илчовски, станал причина той да бъде поканен за изслушване в комисията, бизнесменът споменава единия от собствениците на компанията производител на пилета „Градус“ Иван Ангелов (по прякор Пилето), който поискал от него да реализира фиктивен оборот за фирмата му. Самият Ангелов се представял, твърди Илчовски, като „скрит началник на Министерството на земеделието и Агенцията по храните“. Бизнесменът обясни на депутатите, че от 2014 г. го карали да продава зърно на фирмите на Ангелов на занижени цени, за да няма проблеми, като натискът се засилвал и това продължило до средата на 2020г. Според описаното в сигнала тогава искали да го продава на двойно по-ниска цена с думите „какъв си ти да не си плащаш в нашата държава“, и той отказал.
В разказа пред депутатите той няколко пъти споменаваше „Иван Пилето“, който бил приближен на премиера Бойко Борисов и от когото Илчовски знаел много неща. Същият „Иван Пилето“ по думите на Илчовски го поканил в Монако през 2017 г., за да му предложи да участва в неистинско вдигане на оборота на дружество преди излизането му на стоковата борса: „Целта на тази операция е била само една – как да приберат част от парите на пенсионните фондове, да им продадат акции без стойност“.
В цитирания от Илчовски период действително голяма фирма, свързана с продажба на пилешко месо, излиза на борсата, като целта ѝ е била набирането на около 100 млн. лв. от продажба на акции. През последната година цената им е значително по-ниска от тази при старта на предлагането им през втората половина на 2018 г., пише бТВ.
Бизнесменът разказа, че било поискано от него да говори и с други свои колеги да се включат в схемата с фиктивния оборот. Той твърди, че знаел, че това се прави „от името на премиера“. „Аз лично съм бил на неформални срещи – между управляващите в България, които не са в парламента (…), премиера, Иван Ангелов, Батко, Братко – които си мислите, че са изгонени, въобще не са изгонени (…). Показаха ми клипове как издевателстват над един известен бизнесмен – как са му сложили двама да издевателстват над него в затвора и надзирателят ги снима“, разказа Илчовски, като уточни, че бизнесменът е от Карнобат.
Като място на срещите Светлослав Илчовски посочи бившата резиденция на Тодор Живков „Витошко – Студена“, а сред участниците – „шефа на горите в България“. БТВ припомня още, че в края на 2009 г. служители на стопанството излязоха с отворено писмо срещу бившия си по това време директор Дамян Дамянов с твърдения, че той продължава да владее обекта, при което са налице ред нарушения. Подписалите писмото бяха освободени, а Дамянов с днешна дата е началник на Югозападното държавно предприятие, в което влиза и „Витошко – Студена“
Светлослав Илчовски разказа, че натискът върху него се усилил през 2020 г., като заяви, че бил заплашван от регионалния министър Петя Аврамова с „нашите прокурори“. Свидетелстващият пред депутатите мъж каза, че е имал три срещи с премиера Бойко Борисов – по веднъж през 2017 г., 2018 г. и 2019 г. По думите му те били провеждани в резиденцията край „Студена“, присъствали по 30-40 души, за да уточняват „искания къде, как, кога и кой“.
„Нарочно плащах пари, губих пари, само и само да мине тяхното време“, каза Илчовски и директно обвини министъра на регионалното развитие Петя Аврамова, че му звъняла с нареждане да не купува земеделски земи, като го заплашила с „наш прокурор“. След като той не се съобразил, срещу него започнало разследване за закана за убийство в Старозагорско, от което обаче нищо не излязло.
Той твърди, че на една от срещите в „Студена“ му е показано видео какво се случва с бизнесмени, които не са се подчинили. От разказа му се разбра, че е виждал два клипа по темата, а от описанието – че в единия става дума за насилие в ареста спрямо Миню Стайков. В писмения сигнал също е споменат клип с „издевателства“ над Стайков.
Реакцията на Борисов и ГЕРБ
В началото заседанието на комисията „Манолова“ вървеше напълно спокойно, като се излъчваше на живо във фейсбук страницата на лидерката на „ИзправиСе.БГ“. Разказите на Илчовски продължиха до момента, в който в залата буквално нахлуха депутати от ГЕРБ, които се постараха да прекратят заседанието и да вземат думата на бизнесмена. Около час след началото появилият се в залата депутат от ГЕРБ Маноил Манев протестира срещу председателя Манолова, че не го е уведомила за настоящото заседание. Според него това се случвало за втори път – нещо, което Манолова отрече. По-късно и пред медии тя обясни, че е уведомила представители на ГЕРБ (Десислава Атанасова, Тома Биков, Цвета Караянчева), че заседанието на комисията ще бъде след приключване на пленарното. Те са казали, че няма да присъстват.
По-късно към Манев се присъединиха и други представители на ГЕРБ, включително председателят на парламентарната група Десислава Атанасова, която не е неин член. Сред тях бяха бившият вътрешен министър и сега депутат Младен Маринов, зам.-регионалния министър Николай Нанков и други народни представители. Появи се и спомената Петя Аврамова, която заяви, че не познава Илчовски и ще го съди за клевета. „Този човек не го познавам, не съм му се обаждала по телефона, не съм имала спор за земи, не съм се занимавала със земи в живота си. Аз ще си потърся правата по съдебен ред. Как като депутати можете да допуснете такова нещо?!“, заяви Аврамова.
След повече от час разправии председателят на комисията Мая Манолова закри заседанието, обявявайки, че следващото заседание ще бъде в петък, но с други гости. Така част от твърденията на Илчовски останаха неизяснени и не се разбра дали той имаше какво друго да разкаже. В коментарите си обаче твърдеше, че НАП лесно може да установи част от нещата, а други могат да бъдат проверени от разследващите за около 24 часа.
В типичния си объркан, хаотичен и сипещ обвинения в други посоки стил, тази сутрин премиерът в оставка Бойко Борисов на няколко пъти коментира случилото се в комисията. „Знаеш ли и ние какви хубави работи ще внасяме. Какви работи сме им подготвили… Готвиме се с още по-голяма сила да се врежем в тях“, отговори Борисов на въпроси ще коментира ли твърденията на Илчовски.
Премиерът в оставка избегна да отговори по същество по темата с Илчовски. Заяви, че не го познава и не иска и да знае какви са му твърденията, защото „аз се занимавам с политика“ и ще коментира политически действия. Лидерът на ГЕРБ обясни изслушването в комисията, председателствана от Мая Манолова, с провала на заседанието на парламента и в изказването си атакува другите партии няколко пъти. Според него подаденият сигнал трябвало да прикрие некомпетентността на това Народно събрание. В първата си реакция, след като чу въпрос относно Илчовски, премиерът в оставка заяви, че това са „подгрети манджи стари“ и по-късно пак коментира, че с тези теми се опитвали цяла година да го атакуват, но неуспешно – партията му имала 75 депутати след изборите, докато следващата – 50.
Според него „платили са на хора да излизат да говорят“, но той не посочи нито кой е платил, нито на кого и само от контекста може да се подразбира, че вероятно говори и за вчерашното изслушване. Той обясни, че вече знае тактиката и какво ще се случва ден по ден до изборите и се е подготвил да отговори. От думите му се разбра, че явно и ГЕРБ ще внася сигнали, но къде и какви – не обясни. В обичайния си стил Борисов прехвърляше темата към неумението на новите партии да покажат възможности за управление, за очакваното служебно правителство и „кандидат-президента Румен Радев“, който бил в сговор с партиите.
Продължението
Проваленото заседание на комисията „Манолова“ и лавинообразно разрастващият се скандал очаквано засили вниманието към Светослав Илчовски, който беше потърсен от много медии за допълнителни коментирани и уточнения. В интервю за „Капитал“ той засегна с повече детайли темата за пенсионните фондове, по която самата Мая Манолова го прекъсна по време на заседанието с коментар, че тези въпроси трябва да се разискват на закрито заседание.
„Аз казах основите доводи защо съм в тази комисия, които засягат обществото, а документите, които дадох, са толкова изчерпателни, че няма накъде. Тези документи ги има в НАП. Това са фактури за кух оборот (на „Градус“) – да излязат на Българската фондова борса, да си вдигнат стойността на дружеството и да продадат акции, които нямат стойност на българските, да подчертая, пенсионни фондове. Заставени са шефовете на тези фондове да си купят акции от това дружество, демек, да си приберат (от ГЕРБ и „Градус“) едни 50 – 60 млн. кьорави, без да правят нищо. Имаш оборот на тази фирма за дадена година, който е кух, и с него тя е излязла на фондовата борса, и продаваш нещо, дето няма тази стойност“.
В интервюто пред „Капитал“ става ясно, че Илчовски разполага с документи единствено за борсовата сделка, което по думите му не е малко, тъй като „покрай тази сделка трябва да идат 200 човека в затвора“, и става дума за сделка, „с която ни се крадат парите за пенсии, докато премиерът раздава по 50 лв. на месец с кредити, за да си купува гласове“.
Илчовски твърди, че обществото не би трябвало да се съсредоточава върху „пикантните“ истории с Миню Стайков и „Мата Хари“, а много повече върху схемите с месото. „В България на година средно се консумират 450 хил. т свинско и 90 хил. т пилешко месо. Когато Агенцията по храните и Министерството на земеделието са твои, всяка партида месо, която някой се опита да вкара в страната и не е приближен на ГЕРБ, веднага му измислят някаква болест. Затова има много статии как са хванали месо със салмонела. Така по-евтиното месо не може да влезе на българския пазар и остава само тяхното си, което продават на високи цени. Но тъй като те нямат толкова прасета в България, също правят внос. Техният обаче минава. Вземат си месото на 4 лв. и го продават на 7 лв. – българинът плаща. На един камион са 60-70 хил. лв. бе, пич. И преработвателите също са задължени от тях да купуват. И то тук ние не знаем какво точно внасят – това ти продавам, с това ще работиш. Примерно, преди 6 месеца вкараха от бразилски държавен резерв свинско месо за без пари и ни го продадоха скъпо“, разказва той.
Илчовски не говори от вчера
Светослав Илчовски има дълга предистория на напрежение с партията на Бойко Борисов, припомня „Булевард България“. По негов сигнал беше извършен безпрецедентният арест на действащ депутат от ГЕРБ през 2012 г. – Димитър Аврамов. Той и други двама съучастници бяха обвинени в това, че са поискали 220 000 лв., за да помогнат за разрешаването на търговски спор на бизнесмена в Монтана. Аврамов беше отлъчен от Народното събрание и от партията доста бързо, но делото срещу него катастрофира четири години по-късно на първа инстанция.
През 2019 г. прокуратурата реши да поднови делото срещу него, но този път в Специализирания съд. До момента няма информация какво се случва с процеса срещу него и дали изобщо е започнал по същество. От 2017 г. Аврамов смени трайно политическата си принадлежност и премина към ДПС. На два поредни парламентарни избора той се явява като водач на листата на Движението в Монтана и изненадващо постига двойно увеличение на броя гласоподаватели в региона. Прокуратурата не е внасяла искане за отнемане на депутатския му имунитет след клетвата му като депутат в 45-тото Народно събрание.
Отворените въпроси
От изявлението на Илчовски в комисията, пред „Капитал“, както и от очакваното му интервю пред Сашо Диков на 7 май, се повдигат редица въпроси, на които засега прокуратурата и засегнатите лица не отговарят.
Ако Илчовски твърди, че знае коя е „Мата Хари“, снимала в спалнята на Бойко Борисов – ще бъде ли разпитан той, за да съобщи на органите името на тази жена. Припомняме, според Борисов пачките и кюлчетата са постановка на въпросната жена. Ако това е вярно, то прокуратурата би следвало да предприеме действия срещу лице, което е успяло да спретне подобна постановка на министър-председател на държава-членка на ЕС, компрометирайки него и цялата страна пред света. Ако пък снимките са реални и не са сложени нарочно от въпросната „Мата Хари“, тогава прокуратурата би трябвало да разследва с какъв произход са тези пари и какво правят в чекмеджето на Борисов. И в двата случая прокуратурата очевидно не желае да си свърши работата.
Несъмнено трябва да бъде отговорено и на въпроса имало ли е издевателства над Миню Стайков в ареста, които да бъдат използвани и за сплашване на други „непослушни“ бизнесмени. И още – разговаряла ли е Петя Аврамова с Илчовски, когото твърди, че не познава. И един от ключовите въпроси – вярно ли е, че изкуствено е завишавана стойността на фирма „Градус“, за да бъдат продадени акции на по-висока цена на български пенсионни фондове, които да вложат парите за пенсии на стотици хиляди български пенсионери в подобна изкуствена сделка?