Съставът на евентуално 46-то Народно събрание би повторил този на настоящия парламент при нови избори, а единствената промяна в реда на формациите спрямо техния резултат е, че „Демократична България“ изпреварва с малко ДПС. Това показват данни от проучване на „Маркет линкс“, финансирано и реализирано съвместно с бТВ сред 1053 пълнолетни лица в периода 16 – 23 април чрез пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Проучването отчита минимална разлика между новия-стар победител ГЕРБ и втората сила – отново „Има такъв народ“. Според „Маркет линкс“ разликата между тях е под 1% – 21,1% за ГЕРБ и 20,3% за ИТН.
Трети с 16,5% се нареждат БСП, следвани от „Демократична България“ с 11,9% и ДПС с 9,4%. В парламента отново, според това проучване, биха влезли и „Изправи се! Мутри вън“ с 5,9%. ВМРО е измерена под бариерата с 3%.
За момента от „Маркет линкс“ не предоставят по-подробна информация за своето проучване, новина за което е налична единствено на сайта на бТВ. От нея не става ясно дали тези проценти са спрямо всички, имащи право на глас, или спрямо сигурните, че ще гласуват – важен въпрос относно разпределението на мандатите, когато от сметките се изключат.
Ако приемем по-вероятния сценарий – че става дума за разпределение само на гласовете на онези, които със сигурност ще гласуват, си струва си да се отбележи, че при такива резултати ГЕРБ биха изгубили около 10 мандата спрямо сегашните си 75, а „новите“ формации ИТН, ДБ и ИСМВ биха покачили общия си резултат до нас 100 мандата. Отново обаче, както и в настоящия парламент, общо те не биха разполагали с мнозинство от поне 121 депутати, които да им позволят самостоятелно управление без подкрепата на някоя от останалите формации – ГЕРБ, БСП или ДПС. Разбира се, по-възможен изглежда сценарий за „правителство на малцинството“, но отново при ключови и спорни гласувания, те ще зависят от гласовете на поне една от тези три „партии на статуквото“.
Социолозите от „Маркет линкс“ все пак отчитат, че тези резултати говорят за „доразвитие на тенденцията“ извънпарламентарната доскоро опозиция на ГЕРБ да печели подкрепа, а партията на Бойко Борисов да ерозира. Струва и да бъде припомнено, че преди изборите на 4 април социолозите сериозно подцениха резултата на „Има такъв народ“, като ги нареждаха дори след БСП и нито една агенция не улови резултата им. При подобни малки разлики с ГЕРБ е логично да се очаква, че може да се получи и обрат, поне според данните от това проучване.
В тези сметки трябва да бъдат калкулирани и два фактора – от една страна гласовете от чужбина, които няма как да бъдат измерени в проучване, проведено на територията на страната. С оглед резултатите от изборите на 4 април, на които ИТН беше на първо място по гласове в чужбина, можем да очакваме, че те ще имат по-висок реален резултат. От друга страна, проучванията не улавят и купен и корпоративен вот, което може да означава подценяване на резултата за ГЕРБ.
Наблюдава се и висока готовност за участие на нови избори, като 60% от анкетираните са заявили, че ще гласуват или го декларират като сигурно свое действие, твърди пред бТВ социологът от „Маркет линкс“ Добромир Живков. Той все пак посочва, че до евентуални нови избори има доста време и това вещае възможни промени в нагласите.
Като цяло никога не трябва да се забравя, че подобни проучвания дават моментна картина на нагласите и не би трябвало да се разглеждат като истинска прогноза за избори след три месеца.
Живков твърди още, че в момента доверието към новия парламент е два пъти по-голямо от доверието към предишния, като много повече хора се чувстват представени в него.