Жителите на Перу, Еквадор и Боливия са призовани пред урните тази неделя, 11 април, за да гласуват във важни избори – президентски, парламентарни, губернаторски, докато из целия регион подсилената с бразилски щам пандемия от Covid-19 достига драматични нива. В Чили също трябваше да има ключови избори за Конституционно събрание, което да изработи нов основен закон, както и за губернатори, кметове и общински съветници, но двете камари на парламента гласуваха вотът да се отложи за 15 и 16 май поради тежката епидемиологична обстановка.
Перу избира нови президент и парламент
25 милиона перуански избиратели ще избират нов държавен глава с двама вицепрезиденти, ще обновят състава на 130-членния еднокамарен Конгрес и ще излъчат петима членове на Андския парламент, орган на Андската общност, в която членува Перу.
Кандидатите за президентския пост са 18. За да се появи победител още в първия тур, той трябва да вземе абсолютно мнозинство от гласовете – над 50%. Но това е слабо вероятно и за почти неизбежен се смята балотажът, който е предвиден за 6 юни т. г.
Сондажите очертават трима фаворити в президентската надпревара – дългогодишният конгресмен Йони Лескано от дясната партия „Народно действие” с 14,7% предварителна подкрепа, икономистът със световна слава и неолиберален уклон Ернандо де Сото от либералната „Напред, страна” с 13,9% и левичарката, психоложка и депутатка Вероника Мендоса от лявата коалиция „Заедно за Перу” с 12,4%.
Еквадор гласува в президентски балотаж
След като първият тур на президентските избори в Еквадор на 7 февруари не успя да определи победител, сега в балотажа на 11 април се състезават първите двама от предишното гласуване – взелият тогава 32,72% Андрес Араус, кандидат на левия „Съюз за надеждата” (формация, близка до експрезидента и представител на латиноамериканската „лява вълна” Рафаел Кореа), и получилият 19,74% консерватор Гийермо Ласо от неолибералното движение „Създавайки възможности”, съюзено със Социалхристиянската партия.
Повечето сондажи предричат победа на Араус и връщане на Еквадор към „кореизма” (по фамилията на Кореа). Но амбицията отдясно да се попречи на това е много силна, затова никакви обрати не се изключват. Полагат се например интензивни усилия за манипулиране на вота на местните общности и за настройването им срещу Араус.
Боливия определя ключови губернатори
На балотаж отиват кандидат-губернаторите на четири департамента в Боливия, които не можаха да бъдат избрани при първия тур на 7 март. Това са департаментите Ла Пас, Тариха, Чукисака и Пандо.
Останалите 5 департамента на страната вече си имат губернатори. В Оруро, Потоси и Кочабамба властта е в ръцете на представители на управляващата и на национално ниво партия „Движение към социализъм”. Другите два департамента – Санта Крус и Бени – се командват от опозицията.
Коронното присъствие
Всички тези избори се осъществяват в условията на тревожно нарастване на случаите на заразяване с Covid-19.
В Еквадор все още действащият президент Ленин Морено е обявил извънредно положение в 8 провинции на страната и то ще е в сила до 2 май. Здравните власти в столицата Кито алармираха още в началото на седмицата, че болниците са препълнени и има списъци с пациенти, чакащи за легла и в „редовите”, и в интензивнте отделения. Подобно е и положението във втория по големина град – пристанището Гуаякил. Макар кампанията по ваксиниране в страната да е започнала още на 21 януари, досега са ваксинирани едва малко над 200 хиляди души.
В Перу обстановката също е тревожна, а новите случаи нарастват с по около 60 000 седмично, като при повечето се установява доминиращият вече в страната бразилски щам.
В Боливия седмично се регистрират по около 5500 случая на новозаразени.
Отлагането в Чили
Именно драматичните нива на пандемията принуди властите в Чили да отложат планираното на 11 април гласуване. Камарата на депутатите и Сенатът решиха вотът за нови губернатори, кметове, общински съветници и членове на Конституционното събрание за изработване на нов основен закон да се прехвърли за 15 и 16 май.
В Чили за една седмица са установени над 48 000 нови случаи на заразени с Covid-19. И това става в страна, която е смятана за лидер по ваксиниране в региона. Ваксинирани са вече около 7 милиона чилийци от общо 19-милионното население, като около 4 милиона са получили и двете дози на ваксините.
„Тук е страшно. В последните дни имаме по около 8000 новозаразени дневно,” каза за „Барикада” от Сантяго българката Мирослава Петрова, която от около 25 години живее там със съпруга си – чилиеца Хуан Карлос Гутиерес – и е кандидатка за общинска съветничка в една от общините на чилийската столица от партията „Демократична революция”.