ФЕЛИПЕ СОЛА, министър на външните работи, международната търговия и вероизповеданията на Република Аржентина*
Южният общ пазар (МЕРКОСУР) е основан с Договора от Асунсион през 1991 г., подписан от Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай. Създаването на икономическия блок е историческо постижение за региона и бележи един от основните етапи на латиноамериканската икономическа интеграция, насочен към превъзмогване на тенденцията от миналото за съперничество между страните и целящ да установи динамика на сътрудничеството между тях.
С населениe, наброяващо почти 300 милиона жители, и с площ от близо 15 милиона квадратни километра (50% по-голяма от Европа и почти с размерите на Русия), МЕРКОСУР е известен с огромния си потенциал от природни ресурси и храни. В световен план блокът осъществява 63% от износа на соя и е основният износител на говеждо и пилешко месо, царевица, кафе и желязо, като заема и осмо място по производство на автомобили. През 2019 г. БВП на МЕРКОСУР достига 4,467 трилиона щатски долара (измерен чрез паритета на покупателната способност), което го превръща в петата по големина икономика в света.
Въпреки че към момента на основаването му целите на МЕРКОСУР са икономически и търговски, блокът отдава голямо зачение на дейностите си, ориентирани към консолидацията на демокрацията и премахването на конфликтите. Мирът е необходимо условие за развитие, а регионалната интеграция е била исторически ключов инструмент за укрепването на нашия регион като зона на мир и сътрудничество без въоръжени конфликти.
Започнахме всичко през 1991 г. със създаването на зона за свободна търговия, чиято цел беше нашите стоки и услуги да се движат без ограничения. Въведохме също така единна външна митническа тарифа, която ни даде възможност да управляваме търговския обмен с останалия свят. Така нашата взаимна търговия започна да расте динамично. Успяхме да повишим взаимообмена на продукти с добавена стойност между четирите страни-партньори и по този начин се разраснаха нови дейности за износ, които бяха нетрадиционни и откриващи работни места с висока добавена стойност (в сферата на биогоривата, химикалите и нефтохимическата промишленост, пластмасите, фармацевтичните продукти, желязото и стоманата, автомобилната промишленост, както и в други направления). Така, едновременно с факта, че МЕРКОСУР е традиционен и всепризнат износител на суровини, голяма част от търговията между партньорите в блока се осъществява в сферата на индустрията, като автомобилната търговия, която представлява почти 50% от общия стокообмен между Аржентина и Бразилия.
Наред с това работим по хармонизиране на документацията с технически характеристики, която ще осигури по-висока защита на продукцията и потребителите без да накърнява търговията. В сферата на общественото здравеопазване координацията между нашите страни е била винаги на високо ниво, още по-успешна дори по време на пандемията КОВИД-19, през която преминаваме. Нашите съграждани могат да се установят в друга страна от блока и да упражняват свободно правото си на труд, което не е обичайно в останалата част на света.
През 2004 г. създадохме Фонда за структурно сливане на МЕРКОСУР, чрез който до днешна дата са постъпили повече от 1 млрд. щатски долари под формата на безвъзмездни заеми за реализиране на проекти в областта на инфраструктурата, развитието на продуктивността и др. Тези средства бяха вложени в повишаване конкурентноспособността на нашите икономики, най-вече в по-слабо развитите зони в региона.
Още в първите години от създаването си МЕРКОСУР договори и подписа търговски споразумения с повечето страни от латиноамериканския регион, като така беше създадена зона за свободна търговия, обхващаща повечето страни от Латинска Америка. Договорихме търговски споразумения и с Европейския съюз, Европейската асоциация за свободна търговия (ЕФТА), Израел, Египет, Индия, държавите от Южна Африка и други. МЕРКОСУР не е обединение, което е затворено за външната търговия, а платформа, на която нашите страни се проектират за останалия свят.
Сътрудничеството в рамките на МЕРКОСУР обхваща много области като култура, образование, наука и технологии, изграждане на общо гражданство, координация на социални и икономически политики и т.н. Сферите на съвместна дейност в блока са многобройни и разнообразни и вследствие на промените, настъпващи в международен план и в нашите страни, също търпят модификации.
Фактът, че блокът е постигнал огромни успехи за трите десетилетия от своята история, не означава обаче, че не предстоят и нови предизвикателства. Нашият стратегически дневен ред ни задължава да полагаме усилия за изработване на общи координирани политики за развитие на продукцията, за повишаване на производствения ни капацитет да създаваме стоки и услуги, за генериране на мащабни и специализирани икономики и по-интелигентно включване в глобалните вериги на стойността и инвестиционните потоци.
Също така, МЕРКОСУР има постоянен интерес да се развива и на международната сцена. Както в Г-20, така и в СТО, ФАО и други международни организации, обединението на нашите държави ни помага да отстояваме позициите си в глобалния дневен ред. Изправени пред все по-сложен и фрагментиран световен ред, координацията на позициите, които МЕРКОСУР ни позволява да постигнем, е все по-актуална.
Ние вярваме, че смисълът на интеграцията е да постигаме споразумения на основата на зачитането многообразието на нашите страни и вдъхновени от политическата воля за интеграция. МЕРКОСУР насърчава регионалната солидарност по политически, икономически и социални въпроси, защото нашето убеждение е, че изправяйки се пред трудностите обединени, сме по-силни.
За нашите страни МЕРКОСУР е най-важният инструмент за външна политика през последните тридесет години. Това е държавна политика, която поддържа линията си независимо от промените в правителствата. За тези тридесет години постигнахме много от общите ни цели: твърда ангажираност с демокрацията като основно условие за живота на нашите народи; зачитане на правата на човека като съществена и неотменима ценност за съвместно съжителство; признаване на нашето многообразие; координацията на нашите политики за растеж за интегриране на нашите производствени структури.
В момента светът преживява преконфигуриране на структурата на световната власт и криза в международните институции, които ни управляват през последните седемдесет години. Изправени пред предизвикателствата и несигурността, породени от този сценарий, не се съмняваме, че интеграцията на нашите държави ще продължи да бъде най-добрият начин за стимулиране на нашето развитие, запазване на суверенитета ни, насърчаване на благосъстоянието на нашите народи и интегрирането ни в света.
…………………………………………………………………..
*Предлаганата тук статия на външния министър на Аржентина Фелипе Сола, е разпространена сред медиите от посолството у нас на тази страна, която е ротационен председател на навършващия днес 30 години Южен общ пазар – МЕРКОСУР