След като на третия месец от встъпването си в длъжност президентът на САЩ Джо Байдън най-после даде първата си пресконференция за американски медии, дойде ред да се появи и пред водачите на европейските правителства, събрали се на онлайн среща на Европейския съвет на 25 март.
На нея Байдън сведе директивите си до участниците в събитието, които милостиво прие за свои васали – напълно в унисон с тяхното всеотдайно демонстрирано чинопочитание. Разпореди им мобилизирането в „алианс на демокрацията” заедно със САЩ с цел да се водят битки с разни зли сили, на които да им се „иска сметката” – като например изрично очертания като заплаха Китай. За вдъхновение на съюзниците американският президент описа как ще увеличи инвестициите, за да парира китайското настъпление, а за да стимулира демократичния им плам, ги увери, че оглавяващия Китай Си Дзинпин „няма нито една демократична костица в тялото си”… Така Байдън стигна в програмното си послание и до очертаване на глобалната битка – „между демокрациите и автокрациите на ХХI век”, която щяла да се води съвместно от САЩ и ЕС.
Впрочем, официалното съобщение на Белия дом за участието на американския лидер в срещата на Евросъвета не е така поетично, а се отличава с подчертан лаконизъм. В него обаче не е пропуснато изтъкването, че в интерес на общите американо-европейски демократични ценности било и развитието на най-голямото търговско и инвестиционно партньорство в света. Тоест, вероятно е да очакваме съживяване под някаква форма на пратения по времето на Доналд Тръмп във фризера Договор за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (TTIP).
Комюникето на Белия дом известява още, че Байдън призовал за тясно сътрудничество по общи предизвикателства, включително борбата с COVID-19 и климатичните промени, както и отношенията с Китай и Русия. Щели да продължат и „ангажимента между САЩ и ЕС” (каквото и да значи това) по отношение на Турция, Южен Кавказ, Източна Европа и Западните Балкани.
Не разполагаме с дословния текст на включването на Байдън в онлайн събитието. Но затова пък на сайта на Европейския съвет е публикувано цялото слово, с което го приветства председателят на този орган – бившият белгийски премиер Шарл Мишел. И на което много би подхождало възторжено заглавие от сорта: „Добре дошли в Американския съюз на Европа, мистър Байдън!”
По-слагаческо, изкривяващо историята и васалско слово трудно може да се изрови от аналите на ЕС. То заслужава да бъде възпроизведено дословно за гражданите на страните, членуващи в Европейския съюз, за да стане ясно веднъж завинаги, че той трябва да се казва Американски съюз – е, хайде, на Европа, може да се уточни с малки букви. И че никого от нас нямаше да го има, ако храбрите американци не бяха спечелили Втората световна война, дебаркирайки в тази вечно предана им Европа… Нищо като антифашистка съпротива на европейските народи, хеле пък победа на някаква си Червена армия, платена с кръвта на съветските народи, не е имало! Край, Брюксел си снесе резолюцията!
Без повече отклонения, ето неподражаемия оригинал с автор Шарл Мишел, бивш премиер на Белгия и настоящ председател на Европейския съвет. Ах, как радва неговото старание да обясни на височайшия американски властелин с какво точно се занимава въпросната институция, понеже „във Вашингтон може да не е ясно какво прави Европейския съвет”….
„Добър ден, президент Байдън. Благодарим ви, че приехте нашата покана. Радваме се да ви приветстваме днес. Не е обичайна практика Европейският съвет да приема чуждестранни гости на нашите редовни срещи. Последният път беше преди 11 години – с вашия добър приятел Барак Обама.
Във Вашингтон може да не е ясно какво прави Европейският съвет. Както знаете, Европейският съвет е събранието на 27-те държавни и правителствени ръководители на ЕС, всеки от които е отговорен пред своя народ и парламент. Тази група е стратегическият център на нашия Съюз. И ние решаваме ориентацията за нашия европейски проект.
Г-н президент, вие добре познавате предизвикателствата на двупартийността. Само си представете, партийните сблъсъци, умножени по 27 пъти! Защото ние имаме 27 държави-членки.
И все пак, най-важното в Европейския съвет е, че ден след ден ние изграждаме нашето единство. С консенсус. Решихме тук да станем първият климатично неутрален континент до 2050 г. Тук взехме решение за нашия исторически план от 1,8 трилиона за възстановяване от Covid. Той предвожда и нашите национални стимулиращи планове.
Тук също така определяме например политиката на ЕС спрямо Китай, Русия и Турция. И след изборите в САЩ обсъдихме какво ще означава вашето президентство за нашите трансатлантически отношения. Ние сме единни в нашата оценка. Това е историческа възможност да подсилим сътрудничеството си. И да задълбочим историческата си връзка.
След избора ви говорихме много за вас. Сега сме щастливи да разговаряме директно с вас. Америка се върна. И ние се радваме, че се върнахте.
Днес Covid-19 е най-важният приоритет. Никой не е в безопасност, докато всички не са в безопасност. Трябва да обединим сили, за да победим вируса.
Това включва тясно сътрудничество по отношение на ваксините. За повишаване на производството и доставките и осигуряване на отворени вериги за доставки. Ние ще бъдем основните производители на ваксини – за да защитим нашите хора и хората по света. Ние също трябва да полагаме усилия – чрез механизма COVAX – за да гарантираме, че ваксините достигат до всички страни.
Разполагаме с всички инструменти – наука, способности, ресурси и колективна воля. Като застанем заедно, рамо до рамо, можем да покажем, че демокрациите са най-подходящи за защита на гражданите, за насърчаване на достойнството и за генериране на просперитет.
Шокът, причинен от пандемията, трябва да бъде аларма за събуждане. И ние трябва да подновяваме градежа си по-добре и по-умно. Ето защо Европейският съюз предприе фундаментална двойна трансформация с нашата Зелена сделка и нашата дигитална програма. Ние бяхме първият блок, който се ангажира с неутралността на климата до 2050 г. И други ни последваха. Вашето решение да върнете Америка към Парижкото споразумение е прекрасна новина. Това е музика за ушите ни. И ние подкрепяме срещата на върха за Деня на Земята, която ще свикате следващия месец.
В дигиталната сфера също искаме да дадем пример. И предотвратим злоупотребата с нашите бази данни, както допуснахме да се злоупотребява с нашите природни ресурси. Смятаме, че хората няма да приемат прекомерната експлоатация на личните им данни – независимо дали от компании в преследване на печалба, или от държави с цел да контролират своите граждани. Това не е устойчиво нито за бизнеса, нито за демокрацията.
Нуждаем се от мъдра рамка, в която нашите цифрови ресурси ще се използват за иновации и икономическо развитие. И ние също трябва да защитаваме „околната среда“ на нашите демокрации и нашите индивидуални свободи. Това е сложно и вълнуващо предизвикателство. Нека рамкираме този цифров демократичен стандарт заедно.
След зверствата от Втората световна война работихме заедно, за да изградим основан на правила международен ред. Създадохме ООН и други международни институции.
В продължение на няколко десетилетия този основан на правила ред беше оспорван от Съветския съюз. Те налагаха свои правила и заплашваха с брутална сила онези, които се съпротивляваха. Когато съветската империя падна, ние повярвахме в така наречения „Край на историята“ – окончателната победа на демокрацията. Всъщност демокрацията се разшири. Свободните пазари напредваха. Повече държави се присъединиха към многостранната система.
Но тридесет години по-късно знаем, че сме сгрешили за общата победа на либералната демокрация. Авторитарните тенденции се превърнаха в нови модели. Те злоупотребяват или изкривяват правилата, използвайки нови инструменти (дезинформация, кибер и хибридни заплахи), за да атакуват демокрациите, както отвън, така и отвътре. Тези нови режими застрашават демокрацията, правата на човека и основания на правила ред. Поне колкото режимите на Студената война.
Ето защо НАТО остава крайъгълният камък на нашия колективен мир и сигурност. И ние, европейците, сме решени да поемем справедливия си дял от тежестта. Повече от всякога зависи от Америка и Европа, както и от нашите съмишленици, да насърчаваме демократичния модел и свободната пазарна икономика.
Това, което правим заедно днес, ще определи света, в който ще живеят нашите деца и внуци, утре. Ето защо вчера имахме удоволствието да приемем секретаря Блинкен (държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен – б. пр.) и да обсъдим геополитически теми като Китай, Русия, Иран или Африканския рог, Западните Балкани, Източното партньорство.
Нека се обединим – за да изградим по-справедлив, по-зелен и по-демократичен свят. Стъпил върху общата ни история. ЕС е мирен проект. Ако днес живеем в мир, свобода и просперитет, това е така, защото преди 76 години безброй американци дебаркираха на нашите брегове. Те се бориха за нашата свобода, справедливост и демокрация. И толкова много загинаха в името на свободата. Офанзивата в Ардените, разиграла се в моята родна страна, живее и до днес в сърцата и умовете на семействата. Това ни обвързва завинаги.
Нека надграждаме върху това приятелство – за да създадем нов трансатлантически начин на мислене. Силна основа за нашето подновено сътрудничество. Благодаря ви отново, че се присъединихте към нас тази вечер. И за споделянето на вашите мисли за нашето бъдещо сътрудничество.”
Всякакви коментари са излишни…