Над 500 000 души заявяват твърдо желание да упражняват правото си глас на парламентарните избори на 4 април тази година, но още не са решили категорично кой номер в бюлетината да посочат.
Това показват данните от национално представително проучване на агенция „Тренд“, осъществено сред 1004 пълнолетни граждани по метода „лице в лице“ в периода 9 – 14 март, финансирано от вестник „24 часа“.
45% от респондентите посочват, че със сигурност ще гласуват на предстоящите редовни парламентарни избори, което означава около 3 000 000 души. Още 22% се колебаят дали да се разходят до урните на 4 април, а други 10% отговарят с „не знам/не мога да преценя“. 23% са хората, които още сега отвръщат, че няма да гласуват. Социолозите посочват, че „разпространението на COVID-19 може да повлияе на избирателната активност и тя да се окаже по-ниска от измерената в проучванията“.
Същевременно 17% от тези около 3 000 000 души, които са заявили твърдо желание да гласуват, посочват, че все още се колебаят за кого да гласуват, когато влязат в тъмната стаичка. Грубите изчисления показват, че става дума за около 515 000 души. Разбира се, дори тази прогноза за активността да се изпълни, възможно е някои от тези 17% изобщо да не гласуват, други да са решили, но да не го признават пред анкетьорите и т.н.
Така или иначе, данните говорят за сериозно количество хора, искащи да упражнят правото си на глас, но нерешени кого да подкрепят, които могат сериозно да наклонят везните в една или друга посока или да объркат предварителните сметки.
Проучването на „Тренд“ предлага на респондентите списък на партиите и коалициите, максимално наподобяващ изборната бюлетина – с подредбата на ЦИК и точното изписване на всяка една формация. Резултатите не показват сериозна промяна спрямо предишни проучвания както на тази агенция, така и на други техни колеги.
Най-висок резултат регистрира коалицията ГЕРБ-СДС с 28,8%, следвани от БСП с 23,6%, което означава малко над 5% дистанция между основните опоненти – настоящите управляващи и най-голямата опозиционна парламентарна сила.
Оспорвана е битката за третото място, където за момента е „Има такъв народ“ с 12,7%, следвани от ДПС с 12,1%. И двете партии разчитат на вот от чужбина, който няма как да бъде отчетен в това проучване, тъй като агенцията не разполага с анкетьори извън страната.
Петият сигурен участник в 45-тия парламент е „Демократична България“ с 5,9%, а около бариерата съответно с 4,1% и 4% са „Изправи се! Мутри вън!“ и ВМРО. Останалите формации остават засега под 4%-вия праг за представителство в Народното събрание, като „Воля-НФСБ“ събират 2.5%, Възраждане – 1.1%, а АБВ – 1.1% подкрепа.
Повечето анкетирани няма да използват възможността за преференциално гласуване, показват още данните от проучването на „Тренд“. Така са отговорили 45% от твърдо заявилите, че ще гласуват. Все пак, 38% или около 1,150 млн. души са решени да гласуват преференциално за точно определен кандидат в различните листи.
Припомняме, на парламентарни избори водачите на листите са практически „защитени“ от изместване с преференция, а освен това законодателите промениха значително външния вид на бюлетината, така че дублиране тип 15/15 е почти невъзможно. Въпреки това, размествания са възможни, особено в малките избирателни райони, където трябват по-малко гласове, за „отключване“ на преференцията, прагът за което е 7% от гласовете, подадени за съответната партия в даден МИР.
„В най-малка степен привържениците на ДПС, БСП и ГЕРБ ще пренареждат листата на партията, докато сред новите формации като „Изправи се! Мутри вън“ и „Има такъв народ“ близо половината от техните симпатизанти декларират, че ще гласуват преференциално за определена личност“, посочват от „Тренд“ по отношение на преференциалното гласуване.