Ричард Улф ще бъде запомнен като професорът, който отново направи икономиката интересна за нормалните хора. В продължение на десетилетия икономиката беше използвана като инструмент за дисциплиниране на работническата класа. Икономическата наука се продаваше на масите като нещо, което те никога не могат да разберат – абстрактно математическо мислене, основано на обективни реалности. Този метафизичен подход към икономиката остави хората без алтернатива на ортодоксията, която им се проповядва.
За съжаление, както много от нас започнаха да чувстват на гърба си, икономиката не е просто абстрактна обективна наука като математиката. И макар да използва математика, икономиката по същество е свързана с хората, а не с числата. Но това противоречие между икономиката като социална наука и икономиката като обективна наука за чистите истини трансформира онова, което по същество е мисловна школа, т.е. икономиката на свободния пазар, в религия. Само просветените можеха да го разберат и те бяха призовани от правителствата да се притекат на помощ. Тяхната догма бе проста: дерегулация, намаляване на данъците за богатите, намаляване на социалното осигуряване и приватизиране на всичко. Тези идеи бяха проповядвани като златен път към просперитета. Идеята, че богатството ще се стича до бедните, обаче се оказа просто поредната фантазия, тъй като единствените неща, които се стичаха, бяха номерата, които богатите въртят, за да избегнат данъчното облагане. Вместо обещаният просперитет получихме само нарастващо неравенството, отчаяние, несигурност и все по-поляризирани общества.
На този фон Ричард Улф е като глътка свеж въздух. Той успява не само да обяснява икономиката ясно и достъпно, но и да я използва като инструмент за ползотворна критика на сегашната система. През февруари професор Улф гостува на подкаста “На Барикадите” с водещи главния редактор на “Барикада” Боян Станиславски и сътрудничката на румънското ни издание Мария Чернат. Тук можете да изгледате целия разговор със субтитри, осигурени от екипа на dokumentalni.com: