Твърде вероятно е скоро да видим оживен поток на „васкинационни туристи” от САЩ към Куба, става ясно от обзор на испанския вестник „Ла Вангуардия”.
Очаква се администрацията на Джо Байдън да обяви през март отмяната на някои ограничения за пътувания между Щатите и Острова на свободата. Ако това стане, американските граждани ще могат да получат и допълнителна екстра: безплатна ваксина анти-Covid-19, изработена от кубински специалисти. Хавана предлага безплатно ваксиниране с такъв препарат за всички чужденци, пристигащи в страната.
Напредналият сектор на биотехнологиите в Куба, съставен от мрежа държавни лаборатории, е разработил четири ваксини. Най-напредналата с изпитанията сред тях е Soberana 02. Тя е изпробвана вече от око 42 000 кубински доброволци и от още 100 000 в Иран. Смята се, че всеки момент ѝ предстои „зелена светлина” от кубинския фармацевтичен регулатор, наричан Център за държавен контрол над медикаментите, оборудването и устройствата (Cecmed).
В BioCubaFarma – държавната компания, която отговаря за изследванията и развитието на ваксините, смятат, че ако протичащата в момента последна фаза на тестовете приключи успешно, Куба може да произведе тази година 100 милиона дози от своята ваксина. С тези количества ще бъдат ваксинирани гражданите на тази 11-милионна държава, а освен това ще може да се осъществи износ към страни като Иран, Индия, Пакистан, Венесуела, Боливия и Виетнам.
„Най-вероятно резултатите от тестовете ще са добри, защото тази ваксина е изработена в рамките на една добре развита и функционираща платформа,” казва пред „Ла Вангуардия” Хелън Яфе, специализирана по кубинските въпроси икономистка от Университета на Глазгоу и авторка на книгата „Ние сме Куба”, издадена от Йейлския университет праз 2020 г.
Също като китайските ваксини, Soberana 02 не се нуждае от съхраняване при много ниски температури, така че е много подходяща за развиващите се страни. Куба има голям опит в разработването и разпространението на ваксини още от времената на епидемията от треска денге в страната през 80-те (за тази епидемия Хавана винаги е твърдяла, че е била изкуствено предизвикана от САЩ като форма на биологическа война – б.р.). Още тогава кубинската държава решава да направи приоритетно развитието на биотехнологиите. Днес 8 от 11-те ваксини, които се поставят в детска възраст в Куба, са местно производство.
Икономистката Яфе, която е била в Куба през януари т. г. и е разговаряла с дейци от споменатите научни звена, част от които са биотехнологичните лаборатории, потвърждава в интервю за „Ла Вангуардия”, че „ще предлагат безплатно ваксиниране на всички туристи и посетители на острова”.
Задействането на кубинската ваксина идва като допълнение към много успешното справяне в пандемията от Covid-19 в страната. Благодарение на карантинните мерки и на ефективната система за обществено здравеопазване с присъствие във всеки квартал, с коронавирус са се заразили само около 47 000 души. От тях са починали едва 308, тъй като при лечението се използва също много ефикасен „коктейл” от лекарства – и те предимно национално производство. Това са най-добрите показатели в борбата с пандемията в цяла Латинска Америка. За сравнение в сходната по брой население – около 11 милиона – съседна Доминиканска република заразените са 240 000, а починалите – над 3000.
Експерти от Вашингтон, до които „Ла Вангуардия” се е допитала, очакват новата администрация на демократите да отмени ограниченията за пътувания до Куба и да възстанови, доколкото е възможно, политиката спрямо Хавана, прилагана при президента Барак Обама, в чийто екип настоящият американски държавен глава Джо Байдън беше вицепрезидент. Около 600 000 американци посетиха Куба между 2016 и 2018 г., което е 10 пъти повече, отколкото преди „отварянето”, предприето от Обама.
„Смятам, че ще има значително увеличение на пътуванията от САЩ за Куба и че ще наблюдаваме „ваксинационен туризъм”, особено сред младите американци, които са последни на опашката за ваксиниране у дома си,” казва Питър Корнблъх, автор на книги за Куба, работил и като гид при образователни и културни пътувания до Острова на свободата.
В моменти на дефицит на ваксини – нещо, което виждаме в Европа – кубинската ваксина „е победа на няколко фронта, като общественото здравеопазване, икономиката и хуманитарната дипломация”, смята Корнблъх.
Това прави още по-силно впечатление с оглед тежката криза, сполетяла кубинската икономика след причинения от пандемията колапс на сектора, който беше водещ по постъпления в бюджета. Положението в тази сфера беше допълнително отежнено от суровите санкции, наложени от администрацията на предишния американски президент Доналд Тръмп. Дори броени дни преди да напусне поста Тръмп добави към тях и включването на Куба в списъка на държавите, „спонсориращи тероризма”.
Икономистката Яфе добавя и следния щрих към картината. Макар и успяла да разработи и произведе собствена ваксина, Куба страда от дефицит на спринцовки. „Те има достатъчно, за за ваксинират населението, но заради блокадата цената на спринцовките, която плаща държавата, е много по-висока от нормалното,” посочва Яфе.
Байдън наистина е давал да се разбере, че би искал да се върне към дипломатическото сближаване с Куба от времето на Обама, но все пак вече втори месец след встъпването си в длъжност той не е предприел нищо в тази посока.
„Надявам се много от рестрикциите, наложени по времето на Тръмп върху пътуванията и финансовите преводи, да бъдат отменени. И дано да се възстановят съществувалите споразумения в здравеопазването, правното сътрудничество и въпросите за правото на собственост,” казва пред „Ла Вангуардия” Джеф Тейл от влиятелната неправителствена организация WOLA (Вашингтонски офис на Латинска Америка). А Рикардо Ереро, директор на Групата за изучаване на Куба във Вашингтон, е убеден, че отмяната на ограниченията върху пътуванията на американци до Куба ще стане факт „в близките седмици”.
Очаква се е също да заработи отново поне частично посолството на САЩ Хавана. Това ще помогне на кубинските граждани, желаещи да пътуват до САЩ, да получават там визи, а не да пътуват за това до трети страни, както е сега.
Предполага се също, че Байдън ще замрази пак, както е било винаги допреди Тръмп, спорните членове 3 и 4 от закона „Хелмс-Бъртън”, които допускат искове към чужди фирми, използващи експроприирана след революцията от 1959 г. собственост в Куба.
Но изборната победа в щата Флорида, която постигна Тръмп, мобилизирайки консервативния вот на кубино-американците, ще е спирачка за кубинската политика на новия президент на демократите. „Крайно невероятно е Байдън да отмени разпорежданията на Тръмп с един замах – няма да си позволи да загуби заради това от политическия си капитал,” сочи Рикардо Ереро.
Също така нереално е демократите да използват мнозинството си и в двете камари на Конгреса на САЩ за да отменят блокадата на Куба. „Боб Менендес незабавно ще наложи вето,” добавя Ереро, имайки предвид демократа ветеран с кубински корени, която сега оглавява Комитета по международните отношения в Сената.