Абдикиралият в полза на сина си бивш крал на Испания Хуан Карлос I е направил нова впечатляваща вноска в размер на 4 милиона евро в испанската държавна данъчна агенция. Целта е „регулиране” на задълженията на ексмонарха във връзка с недекларирани доходи, натрупани от години и възлизащи на над 8 милиона евро. За това съобщи в. „Ел Паис”, позовавайки се на свои източници, „запознати с операцията”.
Миналата година Хуан Карлос I напусна Испания и се установи в Абу Даби след започнати разследвания и в родината му, и в Швейцария за въртене на внушителни суми през свързани с него офшорки.
Сегашното данъчно „регулиране”, извършено от бившия крал, е второто в рамките на три месеца и половина. На 9 декември м. г. той вече предприе подобен ход, внасяйки в испанската данъчна служба 678 393 евро за покриване на задължения, натрупани в периода 2016-2018 г.
Новата и доста голяма вноска идва на фона на ескалиращи в страната антимонархически настроения, като само една част от проявяването им е свързана с бурните протести в защита на рапъра Пабло Хасел, пратен в затвора с присъда за „обида на короната” заради песен, в която нарича Хуан Карлос I „мафиотски бос”. Наред с това от страна на висши дейци на влизащата в сегашното испанско коалиционно правителство формация „Унидас Подемос” нееднократно са давани критични изявления и оценки по повод разкритията около финансовите дела на бившия крал. Освен това на официалната церемония преди броени дни, посветена на 40-годишнината от опита за профранкистки военен преврат на 23 февруари 1981 г., за чието осуетяване решаваща роля изиграва Хуан Карлос I, вицепремиерът от „Унидас Подемос” Пабло Иглесиас демонстративно не ръкопляска при изтъкването на тази роля в речта на сегашния крал и син на бившия – Фелипе VI.
С оглед на тези прояви и на забелязващата се обществена критичност към нашумели казуси с Хуан Карлос I през последните десетина години (включително прословутия му лов за слонове в Ботсвана през 2012 г.), мнозина наблюдатели възприемат сегашните данъчни „регулирания” на ексмонарха като негово очевидно старание да си купи индулгенция.
От публикацията на „Ел Паис” става ясно още, че испанската прокуратура, която продължава разследването си по отношение на различните производства, открити срещу активите на бившия крал, не е била информирана вчера за новата вноска за „регулиране” в размер на 4 милиона евро.
Тази сума била свързана с разходите по няколко частни полета, изплатени до 2018 г. от фондация „Zagatka“, водеща се на Алваро де Орлеан, далечен братовчед на Хуан Карлос I. Министерството на финансите счита тези полети за плащане в натура, въз основа на което е дължим и данък за тях. Според „Ел Паис” Хавиер Санчес Хунко, адвокатът на бившия крал, е бил в контакт с финансовото министерство в продължение на месеци, за да извърши тази нова фискална операция. Твърди се още, че плащането станало едва сега, защото едва сега ексмонархът осигурил необходимата сума. Впрочем, той тепърва ще трябва да доказва пред данъчните и произхода на въпросните 4 милиона.
Хуан Карлос I, който се намира в Обединените арабски емирства от август м. г., фигурира като бенефициент на фондация „Zagatka“, регистрирана в Лихтенщайн през октомври 2003 г. Децата му – сегашният крал Фелипе VI и инфантите Елена и Кристина де Борбон, също фигурираха като бенефициенти. През юни м. г. обаче фондацията промени своя устав, като елиминира ексмонарха и децата му като бенефициенти. Променени бяха и целите на фондацията. Ако при учредяването ѝ през 2003 г. те са били описани като подпомагане за тогава все още действащия като испански държавен глава Хуан Карлос I в признаването на приноса му към демокрацията в Испания, то сега вече се посочва друго – „да се гарантира финансова помощ за семейството на основателя“.
И „Zagatka“, и името на Алваро де Орлеан се появиха в разследване, осъществено от швейцарския прокурор Ив Бертоса относно средствата, свързани с бившия испански крал, припомня в своя публикация в. „Ла Вангуардия”.
Вестникът също така пояснява, че предишното данъчно „регулиране” на ексмонарха, извършено на 9 декември м. г., е било свързано с използването на банкови карти както от самия Хуан Карлос I, така и от негови роднини. Картите са били заредени с непрозрачни средства, дошли от мексиканския бизнесмен Ален Санхинес -Краузе.
От страна на испанското правителство няма официална реакция за новото кралско „регулиране”. Вицепремиерката социалистка Кармен Калво заяви в отговор на журналистически въпрос по този повод: „Никой член на правителството няма право да се произнася по повод данъчните задължения на който и да е гражданин. Не можем да направим нищо друго, освен проявим уважение”. Тя все пак добави: „Но не сме изправени пред добра новина”.
Нейният колега, също вицепремиерът от „Унидас Подемос” Пабло Иглесиас написа в своя профил в Туитър вечерта на 25 февруари, когато вече беше разгласена новината за новото кралско „регулиране”, без да е ясно дали Иглесиас е бил в течение за нея, когато е писал репликата си: „Въпросът не е защо ние не аплодираме на някои неща, а защо им аплодират други”. Това може да се приеме като реакция и към медийните критики, че не е ръкопляскал при споменаването на Хуан Карлос I на честването на 23 февруари, и към кралската данъчна вноска от 4 милиона.
По-конкретен в своя Туитър бе съратникът на Иглесиас, координаторът на Обединена левица (организацията, която наред с „Подемос” формира съюза „Унидас Подемос”) и министър на потреблението Алберто Гарсон: „Лекотата, с която се говори за летящи насам-натам, скриващи се и после чудодейно появяващи се милиони и милиони евро, е удивителна. Изглежда в продължение на години се е аплодирало толкова много и толкова любезно, че след това има място само за доброволна слепота пред това, което става”.
В следобедните часове днес, на 26 февруари, по“регулирането“ на Хуан Карлос I критично се изказа премиерът Педро Санчес, заявявайки: „Също като по-голямата част от испанското гражданство отхвърлям това негражданско поведение“. В същото време той изтъкна, че „не става дума за поставяне под въпрос на институции, а на поведението на една личност“. И декларира пълната си подкрепа за настоящия крал Фелипе VI, който според Санчес съблюдавал „прозрачност за пример“.
Премиерът, който направи тези изявления по време на първата си за 2021 г. пресконференция след онлайн участие в заседание на Европейския съвет, не даде разяснения защо досега данъчната агенция сама не е предприела никакви мерки спрямо явно укрилия приходи и данъци бивш монарх, какъвто е обичайният ред спрямо всеки друг данъчно неизряден гражданин.