През март миналата година, когато смъртните случаи от коронавирус в Обединеното кралство започват да се увеличават, две болници в Североизточна Англия отчитат ниско ниво на витамин D у някои пациенти и им предписват големи дози от хранителното вещество. Резултатите от някои изследвания подсказват, че наличието на достатъчни нива на витамин D, който се създава в долните слоеве на кожата чрез поглъщане на слънчева светлина, играе централна роля в имунната и метаболитната функция, и намалява риска при определени респираторни заболявания, разпространяващи се сред човешките общности. Тези заключения обаче са оспорвани и няма официални насоки на здравните власти. Когато ендокринологичните и пулмологични отделения на няколко болници в Нюкасъл излязоха с неофициална препоръка за предписване на витамин D, това бе разглеждано като необичайно решение. “Нашето виждане бе, че това лечение е толкова безопасно, а кризата е толкова огромна, че нямаме време да го дебатираме”, обяснява доктор Ричард Куинтън, консултант ендокринолог от Royal Victoria Infirmary в Нюкасъл.
Скоро след това лекари по цял свят започнаха да водят спорове дали достатъчните нива витамин D могат да имат позитивен ефект върху нивата на смъртност, свързани с коронавируса. Някои считаха добавката за ефективно лечение, криещо се пред очите на всички, други смятаха, че е загуба на време. През март правителствените научни съветници проучиха съществуващите доказателства и решиха, че няма достатъчно информация. Но през април десетки лекари изпратиха становище до British Medical Journal, в което описаха корекцията на недостига на витамин D като “безопасна, проста стъпка”, която “убедително показва потенциално, значимо, осъществимо средство за смекчаване на последиците от Covid-19 “.
В болниците в Нюкасъл на пациентите с установен недостиг на витамин D са предписвани изключително високи дози от хранителното вещество, често пъти 750 пъти дневната доза, препоръчвана от британските здравни власти. През юли лекари от тези заведения описват първоначалните резултати в медицинския журнал Clinical Endocrinology. От 134-те пациенти с коронавирус, на които е даван витамин D, 94 са изписани, 24 все още са се възстановявали, а 16 са починали. Лекарите не прокарват директна връзка между витамин D и смъртността от болестта като цяло, но отбелязват, че само трима пациенти с високи нива на хранителното вещество са починали, като всички те са били над 90-годишни и с крехко здраве.
Постепенно и други започват да следват примера на лекарите от Нюкасъл. По време на първите месеци на пандемията доброволческата инициатива Frontline Immune Support Team раздава на медицински работници имуностимулиращи пакети, включващи витамини C, D и цинк. Продажбите на хранителни добавки с витамин D нарастват, защото много лекари го препоръчват на пациентите. Британската асоциация на лекарите от индийски произход съветва членовете си да приемат витамин D, макар и това да не е въведено като официална политика. “Ние вярваме, че дефицитът на витамин D3 е основен рисков фактор за тежка коронавирусна инфекция. Хората, родени с по-тъмна кожа, получават по-малко UV светлина в по-дълбоките слоеве, където се произвежда D3, и затова са склонни към по-тежък D-дефицит в края на зимата в северните ширини, отколкото техните колеги с по-светла кожа”, се посочва в писмо на организацията до членовете ѝ.
През април британската служба по общественото здраве ревизира препоръките си за употреба на витамин D заради притесненията за намаленото излагане на слънце на хората по време на локдаун. Дотогава препоръчките са да се приемат малки дози през зимата, а само хора с тъмна кожа, деца под 4-годишна възраст и възрастни да го правят постоянно. Сега вече се съветва всички да вземат дневна доза през цялата година. Институцията обаче не организира информационна кампания сред обществеността за това, нито препоръча на хората в по-рискови групи да увеличат приема на витамин D.
През 40-те години, когато правителството на Чърчил се страхува, че жителите на страната са изложени на повишен риск от проблеми като рахит, на производителите на маргарин е заповядано да добавят витамин D в продуктите си, за да се “пази хранителния статус на нацията”. По онова време се смята, че витамин D се отразява единствено здравето на костите и мускулите, а не на имунната система или метаболизма като цяло. Витамин D се добавя в маргарина в страната до 2013 г., когато правителството решава, че това подсилване е ненужно. Макар добавянето на витамина в тези продукти да остава приет стандарт за индустрията, това вече не е законово задължение на производителите.
Бившият министър по въпросите на Брекзит Дейвид Дейвис, който има научна степен в молекулярните науки, смята за неприемливо, че няма изисквания за подсилване на повече групи храни с витамини. Подобно на много практикуващи лекари в страната той е учуден, че витамин D не е официално приет като част от лечението на коронавирус. През май той призова здравния министър Мат Хенкок да прегледа данните и да обмисли създаване на схема за безплатно осигуряване на добавката, за да се противодейства на недостига на витамин D сред населението. Изчислява се, че до 40% от хората в страната са развили недостиг на витамин D през тази зима. 71-годишният Дейвис, който сам приема големи дози витамин D, се надява такава инициатива да понижи риска сред най-уязвимите групи по време на пандемията.
Изследвания в други държави също увеличават доказателствата за ефикасността на витамин D. Френско експериментално изследване в старчески домове, обхващащо 66 души, показва, че редовният прием на витамин D “е свързано с по-леко изкарване на Covid-19 и по-висока вероятност за оцеляване”. Изследване на 200 души в Южна Корея заключава, че недостигът на витамин D “би могло да отслаби имунните защити срещу Covid-19 и да предизвика прогресия към по-тежко заболяване”. Предварителното проучване на фондация „Фонд Болница Кралица Елизабет“ и Университета на Източна Англия установява корелация между европейските страни с ниски нива на витамин D и нивата на заразяване с Covid-19. Като цяло страните по-близо до екватора са по-малко засегнати от Covid-19, отколкото тези по-далеч от него, въпреки че Бразилия и Индия представляват значително изключение. Друго изследване в Сингапур, публикувано в списание Nutrition, е установило, че при пациенти, приемащи комбинация от витамин D, магнезий и витамин B12, се наблюдава „значително намаляване“ на най-лошите резултати от заболяването. Само един от пациентите, лекувани по този начин, е влязъл в интензивно отделение, и по-късно се е възстановил.
Редица други изследвания отчитат подобни резултати, но само едно проучване, проведено в Испания в началото на септември, се доближава до неоспоримо доказателство за връзката между нивата на витамин D и нивата на смъртност от болестта. В рамките на това изследване на 50 болни от Covid-19 са давани високи дози витамин D, и резултатите са сравнявани с тези на други 26 пациенти, чието лечение не е в включвало тази добавка. Половината от пациентите, които не са получавали допълнителен витамин D, са стигнали до интензивно отделение, а двама от тях са починали. Само един от получаващите витамин D е трябвало да бъде приет в интензивно отделение, и по-късно е изписан без усложнения.
Според Дейвис всички тези нови проучвания сочат към ефикасността на витамин D, поради което изглежда странно, че правителства, филантропски организации и частният сектор явно не са склонни да финансират по-висококачествени изследвани. “Всички наблюдателни проучвания показват силно влияние на витамин D върху инфекциозността, заболеваемостта и смъртността. Това заболяване се развива сериозно над 40 градуса географска ширина, защото там изчезва UV светлината през зимата. Взети заедно, всички тези доказателства правят „много, много ясно, че витамин D има съществен ефект“, убеден е Дейвис.
Въпреки това британските здравни власти все още са на позиция, че не е налична достатъчно информация за потенциалната полза от витамин D за понижаване на риска от коронавируса. Посочва се, че изследванията по въпроса не са нито достатъчно на брой, нито от достатъчно високо качество. “Ако разполагаш с нещо, което потенциално може да спаси десетки хиляди животи – а в световен мащаб стотици хиляди, ако не и милиони – но смяташ, че няма достатъчно доказателства, не би ли трябвало ли да предприемеш нещо по въпроса?”, пита Дейвис.
През октомври консерваторът Дейвис влезе в необичаен съюз с депутатката от Лейбъристката партия Рупа Хюк, бивш преподавател по социология, и двамата започнаха да оказват заедно натиск върху правителството по темата за витамин D.
Дейвис публикува статия във вестник Telegraph, в която твърди, че коригирането на недостига на витамин D сред британците може да спаси хиляди животи. Хюг от своя стана пише в Times, че “е съвсем очевидно” защо трябва активно да се препоръчва на хората да приемат хранителната добавка. Тя дава за пример места, където нивата на витамин D сред населението са високи, като Финландия (където витаминът се добавя към млечните продукти) и Нова Зеландия (където след 2011 г. е стандарт витамин D да се предписва на живеещите в домове за грижи от всички възрасти, и където хората прекарват повече време на открито). Според Хюк не е съвпадение, че заразяване и смъртните случаи от Covid-19 в тези страни са малко. И двамата политици изтъкват, че чернокожи, азиатци и други малцинства – които имат по-високи нива на меланин в кожата, което често намалява създаването на витамин D от слънчевата светлина – са непропорционално засегнати от вируса, включително ако се вземат предвид медицинските работници.
Но експертите по обществено здраве от отговорните институции във Великобритания изглежда имат притеснения, че ползите от витамин D се надценяват. В официалните си становища те посочват резултатите от някои ретроспективни изследвания по въпроса. Един такъв скорошен доклад, използващ нива на витамин D, измерени до преди 14 години, не е установил връзка между тези нива и резултатите от преболедуване на Covid-19. Водещият автор на друго подобно проучване обаче призовава за провеждане на висококачествени проучвания, за да се установи дали витамин D играе благоприятна роля в превенцията на тежки коронавирусни реакции.
“Засега препоръките за добавяне на витамин D за намаляване на рисковете от Covid-19 изглеждат преждевременни и въпреки, че могат да причинят малко вреда, те могат да осигурят фалшиво успокоение, водещо до промени в поведението, с което да се увеличи риска от инфекции”, се посочва в официалното становище на институциите. Тази позиция смайва Дейвис и Хюк, които са убедени, че трябва да се предприемат спешни мерки за регулиране на недостига на витамин D сред населението на острова.
Министър Ханкок се съгласява на среща с двамата депутати две седмици след публикуването на испанското изследване. Преди това той е правил неверни изявления, че във Великобритания са правени изследвания, които са показали, че витамин D няма ефект спрямо Covid-19. По време на срещата на 8 октомври той е разкрил, че среща съпротива от страна на специалисти от министерството, но все пак обмисля да промени позицията на правителството. По-късно Хенкок заявява публично, че “няма недостатъци” от допълнителния прием на витамин D.
“Хенкок дълго време упорстваше, че няма връзка. Но след като нещата станаха очевидни, той се съгласи да има официални препоръки за използване на витамин D”, казва Хюк. Междувременно директорът на Националния институт по алергии и инфекциозни болести в САЩ д-р Антъни Фаучи отбелязва, че дефицитът на витамин D повлиява на податливостта на хората към коронавирусна инфекция, и че “не бих възразил да се препоръчва приемане на добавки с витамин D, аз самият го правя”.
Към края на ноември британското правителство обяви, че ще предлага четири месеца безплатни добавки с витамин D за всички, които живеят в домове за грижи или са включени в програмата за предпазване на особено уязвими групи – около 2.7 млн. души. Администрацията на затворите също започна да осигурява такива добавки за всички задържани. Министър Хенкок също така нареди на службите за обществено здраве да съставят официални насоки за използване на витамин D за лечение и превенция на коронавирус. Министерството на здравеопазването и социалните грижи дори започна да препоръчва на уязвимите групи да купуват сами добавки с витамин D и да не чакат безплатните доставки. Хенкок пък вече е на позиция, че “редица изследвания сочат, че витамин D може да има позитивен ефект в предпазването от Covid-19”.
Националният институт за здравни грижи (Nice) обаче остава на позиция, че няма достатъчно доказателства за причинно-следствена връзка между недостига на витамин D и тежестта на боледуването от коронавирус, и призова за повече изследвания. Комисията по храненето към Службата по общественото здраве в Англия обаче излезе със становище, че витамин D “може да осигурява някакви допълнителни ползи в намаляването на риска от остри респираторни инфекции”.
Много от поддръжниците на използването на витамин D отдават променената позиция на властите на усилията на Дейвис и Хюк. “Доста съм разочарована, че правителството се мотаеше толкова дълго по този въпрос. Все пак е добре, че в крайна сметка има раздвижване, макар и със закъснение, и се надявам появата на ваксините за коронавирус да не отклони отново вниманието от този въпрос”.
Основното разочарование е свързано с липсата на интерес към по-съществено изследвания за ефекта от витамин D. “Нашият проблем е в това, че големите институции за финансиране не подкрепят клинични изследвания за ефекта от витамин D върху Covid-19, въпреки че няколко различни изследователски колектива направиха такива предложения”, заявява Адриан Мартино, професор по респираторна инфекция и имунитет в Лондонския университет „Кралица Мери“. През октомври той успява да започне такова изследване благодарение на дарения. “Успяхме да започнем единствено защото благотворителни организации осигуриха финансовата подкрепа, която държавата отказа”, казва той.
В своя статия за Lancet през август Мартино заявява, че “не би трябвало да изглежда противоречиво да се насърчава приема на витамин D… Няма нищо за губене от приемането на такива добавки, а потенциалните ползи са големи”. Дългото приемане на изключително високи дози витамин D могат да причинят токсичност, но иначе той е безвреден.
Кардиологът Асеем Малкхора е разочарован от липсата на организация, която да противодейства на недостига на витамин D сред цветнокожите, които са особено засегнати от проблема. По думите му структурният расизъм безспорно е изиграл роля, но той подчертава, че не това трябва да е фокусът на разговора. “Посланието от страна на властите трябваше да е ясно: всеки трябва да приема витамин D и да избягва нездравословната храна. Според мен това е съвсем близко до ума, защото витамин D е евтин и не вреди”, заявява той.