Модерната политическа арена не се доминира от идеи и позиции, а от внушения. Това стана очевидно за всички през 2016 г., когато светът бе разтърсен от два от най-изненадващите обрати в електоралната политика на 21 век – победата на Доналд Тръмп и Брекзит. Тогава на всички стана ясно, че агитацията и пропагандата са възприели нова форма. Или по-точно старите похвати са намерили нови канали за разпространение.
За основни виновници бяха нарочени социалните мрежи, които позволиха, посредством комплексните методи за анализ на информация на компанията Кеймбридж Аналитика, разпространението на изключително прецизно таргетирани реклами, теории на конспирацията и миймове, съдържащи фалшива информация. По този начин считани за политически аутсайдери играчи успяха да достигнат до нови аудитории, които откликнаха ентусиазирано на внимателно подбраната и формулирана пропаганда.
Разбира се, нямаше как това да остане без отговор. Кеймбридж Аналитика бе срината заради нерегламентираното си събиране на лични данни на потребители, а Марк Зукърбърг и други големи играчи в сферата на социалните мрежи бяха привикани да дават обяснения пред Сената. Това доведе до сериозни промени в начина, по който функционират политическите реклами в сайтове като Фейсбук. Дните на безразборните анонимни реклами останаха в миналото, поне на теория. Но това не постави окончателен край на проблема.
България, както винаги, захваща тенденциите в развития свят с известно закъснение, но те неминуемо стигат и до тук. С наближаване на изборите българските потребители на Фейсбук също биват изложени на все по-активна агитация, отговаряща на духа на времето. Сред тях се откроява една мрежа от страници във Фейсбук с еднотипен политически уклон, със сравнително сериозно финансиране и неясни донори, която описах подробно в блога си през миналия месец. Тези страници бълват миймове основно против Слави Трифонов, Корнелия Нинова и респективните им партии, но често гневът им е насочен и срещу президента Радев. Основен техен кумир пък се оказва премиерът Борисов, когото наричат с умиление„вожда“.
Първоначално вниманието ми привлече една наглед обикновена публикация против БСП. Напоследък ми попадат твърде много нискокачествени антиопозиционни миймове във Фейсбук, разпространявани от все едни и същи страници. Затова този път реших да видя за какво става въпрос. Постът на снимката от страницата „Бермудският триъгълник“ бе е спонсориран от нещо, наречено „Zeitgeist България“. Тази информация е публично достъпна благодарение на промените в начина, по който функционират рекламите със социална или политическа цел във Фейсбук след 2018 г.
Въпросната организация „Zeitgeist България“ очевидно не трябва да се бърка с интернет общностите, вдъхновени от популярната преди десетилетие поредица филми с конспиративен дух Zeitgeist. „Zeitgeist България“ се свежда до създадена на 20 октомври 2020 г. фейсбук страница с около 300 последователи, както и доста постно изглеждащ уебсайт.
Въпреки наглед малкия брой последователи, всички постове във фейсбук страницата на „Zeitgeist България“ събират хиляди реакции и стотици коментари. Много от постовете са под формата на публично допитване, като в тях има линк и към анкета. Въпросите са от типа: „Какво мислите за отпадането на противоепидемичните мерки на 21.12.2020 г.?“ Периодично се споделят и статии от проправителствени медии като Faktor.bg и Tribune.bg, които нападат хора като Цветан Цветанов и членовете на Отровното трио.
При справка в сайта Ad Library към Фейсбук, който предоставя на потребителите достъп до информация за рекламите и рекламодателите в платформата (макар и в леко ограничен вариант), става ясно, че от началото на съществуването си „Zeitgeist България“ е платила над 1000 евро за рекламни материали с политическа цел на собствената си страница. Важно е да се има предвид и точно какво представлява това рекламиране. Фейсбук предоставя голям набор от функции за регулиране на таргет групите по възраст, пол и прочее. Повечето от рекламираните постове на „Zeitgeist България“ са попаднали основно на жени над 65- годишна възраст в Софийска област. Ad Library също така показва националността на администраторите на групите в полезрението си. В „Zeitgeist България“ това са четирима българи и двама македонци.
Да се върнем на „Бермудският триъгълник“. Създадена на 7 декември 2020 г., страницата вече е успяла до момента да събере над 4500 последователи, повечето от които са привлечени след средата на декември. Още от снимката на профила се разбира, че съдържанието е насочено основно срещу БСП, Румен Радев и Мая Манолова. То се състои от по-старомодни карикатури, които в повечето случаи не отговарят изцяло на определението за мийм. Голяма част от постовете се спонсорират от „Zeitgeist България“. Според Ad Library в Бермудския триъгълник са вложени общо над 4200 евро за реклами с политическа или социална тематика.
Друга значима страница от тази серия е „Победител“, която е създадена на 29 октомври 2020 г. и през последните седмици ударно увеличава последователите си, които вече надминават 4500. Тя също върви в комплект със сайт, носещ показателното название vozhda.org. За политически реклами през тази страница към 13 януари са изразходвани над 3700 евро. Постовете са изцяло в подкрепа на премиера Бойко Борисов – отразява се постиженията му, възхвалява се силата на духа му. Тук-таме има и хвалби за партия ГЕРБ като цяло, но в основната си част „Победител“ е фен клуб на Борисов. Друго интересно нещо за тази страница – от седем админа, едва трима са българи. Останалите, според сайта Ad Library, са македонци. Тук трябва все пак да се спомене, че това не са данни взети от IP адресите на съответните хора, а просто се отразява отбелязаното в личните им профили. Достъп до тях ние нямаме, по обясними причини свързани със сигурността на данните.
Когато подготвях публикацията през декември, попаднах и на друга страница поклонническа страница на Борисов – „Сам срещу всички“, която отново разпространяваше единствено постове свързани с качествата на Борисов. Съдържанието и бе основно от типично миймърски забавни снимки, които очевидно целят да представят премиера в една по-оптимистична и земна светлина.
Впоследствие обаче „Сам срещу всички“ бе изтрита, което трябва да е било голямо разочарование за собствениците ѝ, които бяха инвестирани близо 2000 евро за реклами след създаването ѝ на 7 декември. Като спонсор на подсилените публикации е посочен „Vozhda“. Припокриването пък с името на уебсайта на „Победител„ едва ли е съвпадение. Потребителският адрес на „Победител“ е „Vozhda2021“, а всички постове на „Сам срещу всички„ бяха съпътствани от хаштага #Pobeditel2021. Сред админите на „Сам срещу всички“ имаше двама българи и един македонец.
Друга подобна страница, която не оцеля дълго, бе „Атаката на еднорозите“. Тя изчезна също толкова внезапно, колкото се и появи, но не и преди да бъде инвестирана известна сума в разпространението на изкуството ѝ. В случая ставаше въпрос за постове против новия политически проект на бившия втори в ГЕРБ, Цветан Цветанов. Сумата е малко под 100 евро, а хуморът, както обикновено, не бе на особено високо ниво. Рекламата е пусната без известие за политическо съдържание и вероятно именно това е и причината впоследствие цялата страница да бъде свалена. Подобни постове напоследък събират доста внимание и много потребители вече си дават сметка точно за какво става въпрос.
Последната съмнителна страница, с която се сблъсках, е най-голямата и най-известната. На практика всички, с които говорих по темата, потвърдиха, че в един или друг момент са срещали нейни рекламни постове. Става въпрос за „Има ли такава партия?“ – страница против партията на Слави Трифонов и неговите политически амбиции като цяло. Страницата е създадена на 29 октомври 2020 г. – същия ден като „Победител“ – има над 8600 последователи, и редовно привлича стотици коментари дори без реклама. Според Ad Library тази страница е изразходвала за политическа реклама под 100 евро. Но трябва да се има предвид, че постовете на тази страница, въпреки очевидните нападки срещу Трифонов, успяват да се класират за неполитически реклами, и за тях няма данни за спонсора. Страницата се управлява от четирима македонци, трима българи и един украинец.
Финансирането на повечето от тези реклами явно идва по две основни линии – „Zeitgeist България“ и сайта на страница „Победител„ – vozhda.org. Уебсайтове им имат абсолютно идентичен дизайн, състоящ се от няколко широки снимки и каре с кратък, не особено ясен текст. За Zeitgeist България пише, че представлява е “местно политическо движение [започнало] през 2019 г., фокусирайки се върху социалното съзнание и действията на общността.“ Останалите две-три изречения са за това колко се гордеят, че са станали група от лидери и че предоставят решения на проблеми. Кои са те и какви са проблемите, никой не знае. Няма повече информация освен имейл адрес, на който изпратих няколко свои запитвания по отношение на естеството на Zeitgeist. Отговор няма. Тук се появява въпросът как изобщо това нещо – и то в действителност е нещо, тъй като не е регистрирано политическо движение, нито пък компания, която да може да се открие в Търговския регистър – е успяло да финансира политическа рекламна кампания във Фейсбук. За подобно позициониране се изисква верифициране на личните документи на собственика на страницата, както и деклариране на това откъде идват парите за съответната реклама. Как Zeitgeist плаща над хиляди евро за реклами в своята страница и в страницата на Бермудския триъгълник? И какво извлича Zeitgeist от анкетите си по текущи въпроси?
Сайтът vozhda.org съдържа малко по-ясна информация. В него ни приветства лика на премиера, както и надпис Победител 21. В карето за информация, различаващо се от това на Zeitgeist единствено по цвят, фигурира заглавието „Кампанията стартира“. Под тези думи има дата 1 ноември и няколко изречения, в които се казва: „Идните избори не са само битка за живот, те са битка за живота на всички нас- заедно- да спасим България. Нека бъдем сигурни, че Бойко няма да остане сам в тази битка.“ Има и карта с адрес в Софийския квартал Лагера. Озадачаващ е адресът, тъй като в Гугъл Мапс той не е нищо повече от една градинка между жилищни блокове. И тук не виждаме никакво обяснение за това откъде е дошла такава сериозна сума за финансиране на миймове и проправителствена пропаганда.
Сходствата в сайтовете събуждат подозрения, че може би всъщност това са просто две лица на една монета. Домейните zeitgeist-bulgaria.org и vozhda.оrg са регистрирани през два дни един от друг миналия ноември. Хостингът им е в Съединените щати, а справка в сайта myip.ms показва, че през декември са използвали един и същи IP адрес. Те не дават абсолютно никакви признаци, че зад тях стоят истински хора. Единствено Zeitgeist имат телефонен номер, с който така и не успях да се свържа.
През януари в родното фейсбук пространство се появи още една любопитна страница – „Моят глас“. Единственото съдържание във фейсбук страницата е онлайн анкета за отношението към „политическо сдружение между Мая Манолова, Отровното трио, Трифонов и БСП“ (оригиналният правопис е запазен). Макар самата страница да има едва 15 последователи, анкетата има над 1100 харесвания и 850 споделяния. Страницата отвежда към неугледен уебсайт, в който не особено убедително се твърди, че „Моят Глас“ е „Агенция за маркетинг проучвания“. На сайта има изредени имена на предполагаеми клиенти, но без линкове. Много от посочените имена на фирми не дават никакъв резултат при търсене в интернет търсачките, водят към домейни с изтекъл срок или към магазини в Непал, които вероятно не подозират, че ползват услугите на мнима българска агенция. В сайта е твърди, че „Моят глас“ са носители на наградата „Регионален най-добър работодател“ на нещо наречено РЧР за 2016 и 2018 г. И за това не могат да е открият никакви данни в мрежата, а съкращението РЧР води най-често до оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, където няма данни за компания с името „Моят Глас“. Като адрес на компанията е посочен бул. Георги Раковски 58 в София, където се намира черквата „Св.Мчца Параскева“. Сайтът им пък в момента използва един от IP адресите, използван и от zeitgeist-bulgaria.org и vozhda.оrg. Дали всичко това е съвпадение – оставям на читателя да прецени. Страницата е създадена на 26-ти ноември, но се активизира чак преди седмица.
Много от въпросите, които изникват, са до голяма степен реторични. Защо тези страници обитават едно и също идеологическо и идейно пространство, появили са се в толкова кратък период от време и се спонсорират взаимно или от едни и същи финансови източници? Отговорът, вероятно, се крие в наближаващите избори. Дали подобна агитация, ако приемем, че тя изобщо е свързана с една или друга политическа партия, нарушава Изборния кодекс, можем само да спекулираме. Чл.177 забранява публикуването и излъчването на анонимни материали, свързани с предизборна кампания. Да не говорим, че в България предизборната кампания по закон се открива не по-рано от 30 дни преди изборния ден. Но лесната защита в подобен случай би била, че това са просто групи от посветени граждани, необвързани с партията. Но нима някой, колкото и посветен да е той, би дал хиляди евро за нещо подобно? И това е като се абстрахираме от разходите по наемането на хора, които да се занимават с поддържането на тези страници. Откриването на сайтовете, плащането за тях, колкото и голи да са.
В подобни кампании ще се изливат все повече пари с наближаването на официалния старт на предизборната кампания. Ако се гледат само отчетените от Фейсбук данни, ГЕРБ далеч не са най-големият бенефициент в това отношение- Христо Иванов и Демократична България са много напред в класацията по обем на плащанията за политически реклами в българския Фейсбук. Това разбира се не включва парите, наливани неофициално от партии и заинтересовани страни в онлайн пропаганда чрез „тролове“ и други способи.
Същественият въпрос по отношение на страниците, които описвам по-горе, е кой ги финансира. Очевидно е, че инвеститорът полага сериозни усилия, за да запази самоличността си в тайна, като множеството еднотипни сайтове, чрез които осъществява дейността си, са показателни именно за това. Един много интересен момент между всички е македонското участие.
Македония се прочу с фермите си за тролове още по време на президентските избори в Америка през 2016 г., когато над 100 сайтове за фалшиви новини бяха проследени до малкото градче Велес. Впоследствие множество журналистически разследвания в съседката ни показаха, че манипулацията на информация там не просто се развива, а се превръща в същински път за кариерно развитие за множество македонски младежи. Дали фермите във Велес продължават да функционират няколко години по-късно трудно може да се прецени. Хора като Мирко Кеселоски отдавна заявиха готовност да се включат и в изборите през 2020 -та., което естествено сочи, че търсенето за тролове не е намаляло. Дали същите тези хора са замесени в родните развития можем единствено да гадаем.
Другото ми спекулативно предположение по темата е свързано с най-богатия човек в Македония, Йордан Камчев, който през 2019 г. се оказа в центъра на един от най-големите корупционни скандали в модерната история на Македония. Тогава няколко негови компании бяха проверени за умишлен фалит и укриване на данъци. В процеса на разследването, Орце Камчев е изнудван от спецпрокурора Катица Янева. Така в скандала е намесено и името на България. Камчев, който бе предложен не веднъж, а два пъти за почетен консул на Македония в страната ни, като и в двата случаи предложението е отхвърлено, прекарва съществена част от времето си по родното Черноморие, като дори се намира на яхтата си край Варна по време на някои от разследванията около фирмите му. От там произтичат и твърденията, че Камчев е потърсил подкрепата на премиера Борисов, за да се справи с изнудването като дори му предоставил аудио и видеозаписи от случката. Тази информация може да бъде открита в българския сайт на Дойче Веле.
Камчев отдавна е свързан с бившия премиер на Македония, Никола Груевски, както и с тамошното ВМРО. За тях отдавна се говори, че са употребявали армии от платени тролове в интернет, за да контролират обществения наратив. Дали Камчев, в съчетание с политическите си връзки и зависимости, както и финансовите си възможности, прави „услуга“ на родните управляващи можем само да спекулираме. Това е единствено хипотеза за това как се получава така, че македонци разпространяват проправителствени материали в България месеци преди началото на предизборната кампания. Никоя от тези теории не е обвързана с конкретни доказателства – фактите вече са изложени в миналата статия. Македонското участие е факт, общото финансиране – също. Кой точно стои зад всичко това, най-вероятно никога няма да се разбере със сигурност. Освен ако съответното лице или организация не сгафи. И то доста сериозно.
Разбира се, има и други партии, чиито кампании във фейсбук заслужават внимание. Има редица християнконсервативни дейци, повечето от които са свързани с „Атака“ и Волен Сидеров, които също инвестират сериозни суми във Фейсбук кампаниите си. Но за момента, важният урок е следният – Фейсбук, като платформа, а вече дори и като идея, не е средище на свободния дискурс и хоризонталната организация, а бойно поле за различни финансови и политически интереси, които се надпреварват за всеки глас. Потребителите са обикновени статистики, които се експлоатират почти по индустриален метод от всякакви компании за социален инженеринг и маркетинг. Ако има нещо, за което трябва да сме благодарни, то е, че родните кампании все още са твърде натрапчиви и примитивни, за да окажат съществено влияние върху по-младите демографски групи.