Убийството на водещия ядрен учен на Иран в петък подсили подозренията, че Доналд Тръмп, в съглашение с твърдолинейните си съюзници в Израел и Саудитска Арабия, се опитва да примами Техеран към пълномащабна конфронтация в последните дни на мандата си. Четиригодишната вендета на Тръмп срещу Иран наближава своята кулминация – и той разполага с властта и средствата да причини дълготрайни щети.
Спекулациите в Близкия Изток, че Тръмп може скоро да предприеме или да подкрепи някаква атака срещу Иран – било то открита или прикрита, военна или кибер – се засилиха след проведената през предходния уикенд безпрецедентна среща между израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, държавния секретар на САЩ Майк Помпео и саудитския престолонаследник Мохамед бил Салман.
Какво са обсъждали тримата, остава строго пазена тайна, което само подсилва съмненията, че те може да са се договорили за засилване на усилията си за провокиране и отслабване на режима в Техеран. Всяко последващо отмъщение от страна на Иран може да бъде използвано за оправдание на атака срещу ядрените му съоръжения, преди Тръмп да напусне поста си на 20 януари.
Срещата, проведена в саудитския град Неом до Червено море, и вероятно умишленото изтичане на информация за провеждането ѝ, служат и за друга важна цел. С тази демонстрация на обединен антиирански фронт, участниците пращат послание на избрания президент Джо Байдън, че плановете му да възстанови диалога с Техеран и да съживи ядрената сделка, захвърлена от Тръмп, ще срещнат яростна съпротива и трябва да ги преосмисли.
Ако Иран предприеме ответен удар, както заплаши аятолах Али Хаменей, надеждите за успокояване на ситуацията в региона могат да бъдат взривени – заедно с ядрените обекти на Иран. Има и друга опасност: дори Техеран да се въздържи, съюзните му шиитски милиции в Ирак, Сирия или Ливан могат да поемат нещата в свои ръце. И все пак дилемата на Иран е мъчителна. Ако все пак отмъсти по някакъв очевиден начин, може да даде на враговете си извинението, което искат, и възможността, която те жадуват, за да нанесат съкрушителен удар.
Иранските лидери не се съмняват, че Израел, с вероятна зелена светлина от Вашингтон, стои зад убийството. Президентът Хасан Рухани изрично обвини “узурпаторския ционистки режим”. Външният министър Джавад Зариф написа в Туитър, че има „сериозни индикации“ за израелска роля. „Иран призовава международната общност – и особено ЕС – да прекратят своите срамни двойни стандарти и да осъдят този акт на държавен терор”, написа той.
Методът, използван при убийството на учения Мохсен Фахризаде, който бе застрелян на улица в близост до Техеран, напомня на поредицата от подобни убийства на ирански ядрени експерти между 2010 и 2012 г., когато подозренията отново бяха върху Израел. През 2018 г. Нетаняху изрично посочи Фахризаде като предполагаем ръководител на ядрената оръжейна програма на Иран.
Убийството събужда и спомена за смъртоносната атака срещу генерал Касем Сюлеймани, ръководител на иранския ислямски революционен корпус, която бе наредена лично от Доналд Тръмп. Сюлеймани се смяташе за национален герой, а Фахризаде също бе човек с висока позиция. За Иран смъртта му е тежък удар.
Тръмп се показа готов да използва тайни средства за наказване на иранския режим, който той обвинява в тайно разработване на ядрено оръжие и дестабилизиране на Близкия изток – което Иран категорично отрича. Смята се, че САЩ и Израел са извършили многократни диверсионни атаки вътре в Иран, откакто Тръмп е на власт. През юли съоръженията за обогатяване на ядрено гориво в град Натенз бяха повредени от мистериозна експлозия. По-рано този месец в медиите се появи информация, че Тръмп е обсъждал със съветниците си възможностите за военен удар над ирански ядрени обекти, след като инспекторите на ООН са установили, че иранските запаси от обогатен уран вече са 12 пъти по-високи от разрешените според ядрената сделка от 2015 г., което бе изоставена от Тръмп. Преди седмица Тръмп нареди няколко способни да носят ядрено оръжия бомбардировачи B-52 да осъществят полет до Близкия Изток, причините за което не бяха оповестени.
Дали това убийство е единичен удар, предназначен да нанесе щети на иранската ядрена програма? Или всичко това е прелюдия към нещо по-стратегически експлозивно, докато Тръмп се опитва да утвърди желания имидж на напаст за Иран и спасител на Израел?
Тръмп определено се нуждае от победа. Неговата политика към Иран досега е дала като резултат основно автоголове. Неговата кампания за “максимален натиск” чрез наказателни акции вреди много на обикновените иранци, но не засягат позициите на лидерите им. Днес Техеран е по-близо до способност да създава ядрени оръжия, отколкото би бил, ако Тръмп не бе захвърлил ядреното споразумение.
Какво ще се случи сега зависи до някаква степен и от Израел и Саудитска Арабия. Нетаняху и принц Салман искат да изпратят послание на Байдън, че “умиротворяването” на Иран няма да проработи. Ако ядрената сделка бъде възстановена, те ще искат да е в нова, по-строга форма, и няма да се съгласят санкциите да бъдат облекчавани преди това. Но и те самите трябва да действат внимателно. Нетаняху не може да игнорира вижданията на следващата администрация или последствията от разширяване на военните действия върху сигурността на Израел. Саудитският престолонаследник също несъмнено иска да види Иран с окървавен нос. Но и той трябва да има предвид цената на превръщането на саудитските градове и петролни инсталации в цели. За тях двамата убийството на учения представлява високорисков хазарт.
Иранските лидери трябва да решат дали да устоят на желанието да отмъстят – или да нанесат ответен удар и да отворят вратата за мащабен конфликт, в момент, в който санкциите и ковид кризата са поставили икономиката на страната на колене. Това е съдбоносен момент за целия Близък Изток. Изпълнен с мрачна злонамереност, Тръмп чака да се нахвърли. След четири години неуспехи може да се изкуши да излезе от сцената с гръм и трясък.