Министър-председателят на Швеция Стефан Льовен обяви, че правителството му ще предложи забрана за продажбата на алкохол в ресторанти и барове след 22 ч., за да се ограничи разпространението на COVID-19. Предвижда се ограничението да влезе в сила на 20 ноември.
Швеция “в момента рискува да се окаже в ситуация, подобна на тази през пролетта”, заяви Льовен, цитиран от Euronews. През последните няколко седмици страната отчита рекордно висок брой новозаразени.
“Всички индикации сочат, че се движим в грешната посока”, заяви Льовен по време на съвместна пресконфенреция със здравния министър Лена Халенгрен. Съгласно решението на правителството, всички заведения с разрешение за продажба на алкохол трябва да затварят 30 минути след 22 ч. Халенгрен изтъква, че баровете и нощните заведения представляват “рискова среда”.
Самият Льовен обяви през миналата седмица, че ще се самоизолира заради контакт с човек с положителен тест за COVID-19. Тогава премиерът заяви, че “епидемията в страната се движи в лоша посока много бързи. Повече се заразяват. Повече умират. Това е сериозна ситуация”. Лена Халенгрен от своя страна подчерта, че “шведското население трябва да проумее, че това, което се случва в Европа, разбира се, може да се случи и тук. Виждаме ръст на новите случаи, с който трябва да се справим. Важно е да се разбере целта – да бъде спряна пандемията”.
За разлика от съседните си държави, през пролетта Швеция не приложи локдаун или други строги мерки и остави барове и ресторанти отворени. В сряда в столицата Стокхолм бе отново въведена забраната за посещение на домовете за грижи, след като бе регистриран ръст на заразените в старчески домове в града. През последните седмици правителството наложи ограничение, според което максимум осем души могат да седят в ресторант заедно. В страната има и рестрикции на местно ниво, като гражданите биват призовавани да избягват места, на които се събират много хора, да не използват обществения транспорт и да работят от домовете си, ако е възможно.
В Швеция, която има население от малко над 10 млн. души, има регистрирани около 167 000 случая на заразени и 6082 починали от коронавирус от началото на пандемията. За сравнение в съседна Дания има отчетени под 58 000 заразени и 753 смъртни случая, а Норвегия, с която Швеция споделя 1600 км граница, е отчела около 26 000 заразени и едва 285 починали. Във Финландия числата са съответно 18 542 и 365. Случаите на новозаразени в Швеция вече често са над 4000 на ден, което също е значително по-високо от останалите скандинавски държави. Някои експерти изтъкват, че статистиката подценява истинския мащаб на пандемията в Швеция заради нерегистрирани случаи, ограничено тестване и други фактори.
През месец май архитектът на шведската стратегия, главният държавен епидемиолог Андерс Тегнел, твърдеше, че високата смъртност в страната през пролетта ще бъде последвана от “високи нива на имунитет”, а броят на заразените по време на втората вълна “вероятно ще бъде много нисък”. С настъпването на есента обаче хоспитализациите в резултат на COVID-19 в Швеция нарастват много по-бързо, отколкото в която и да е друга страна в Европа. Същевременно в Стокхолм, който бе епицентър и на първата, и на втората вълна, всеки пети тест е позитивен, което подсказва, че вирусът е много по-широкоразпространен, отколкото показва официалната статистика.
“Засега шведската стратегия се доказва като драстичен провал”, коментира пред Financial times Лена Ейнхорн, шведски вирусолог и изявен критик на правителствената политика. “Преди четири дни имахме осем пъти повече случаи на глава от населението, отколкото Финландия, и три и половина пъти повече, отколкото Норвегия. А ни се казваше, че те ще са по-зле през есента, защото ние ще имаме имунитет”, добавя тя.
Самият Тегнел заявява пред FT, че е “голяма загадка” кой има имунитет и кой – не. Той обаче настоява, че COVID-19 е “дългосрочен проблем”, и че най-важното е наличието на дългосрочна стратегия, която да може да работи в продължение на много месеци или дори години. Макар да признава, че статистиките са “притеснителни”, той посочва, че все още 75-80% от капацитета на интензивните отделения в страната е свободен.