Премахване на безумието, наречено плосък данък и отказ от сляпата вяра в религиозната догма за „невидимата ръка на пазара“ – това са две от основните задачи пред нашето общество в посока намаляване на огромното неравенство, по които сме рекордьори в Европейския съюз. Това заявява Стефан Командарев – един от най-популярните и награждавани български кинорежисьори в рамките на кампанията „Време е за прогрес“, организирана от „Солидарна България“.
„Темата за неравенството ме вълнува от много години, особено след прочитането на една книга – „Патология на неравенството“, в която авторите Ричард Уилкинсън и Кейт и Пикет ми отвориха очите за доста от нещата, които ни заобикалят ежедневно“, посочва авторът на филмите „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“, „Съдилището“, „Посоки“, „В кръг“ и други.
Говорил съм публично по темата, но по-важното е, че се опитвам да работя върху нея и да я показвам във филмите си. Въпросът за неравенството е базов въпрос за държавата, в която живеем – държавата с най-високото неравенство в Европейския съюз, което не спира да расте. Ако преди 10 години разликата между най-богатите и най-бедните в обществото ни е била около 5-6 пъти, то днес е над 8 пъти“, посочва той.
Командарев посочва, че живее в България, тук са и неговите деца, и вижда с очите си как неравенството „абсолютно разяжда социалната тъкан, изчезва чувството на доверие между хората, отваря огромни проблеми като липса на достъпно образование и възможности за здравеопазване“.
„Това е феномен, който се разклонява във всички посоки и аспекти на обществения живот. Колкото по-голямо е неравенството, толкова по-лоши стават нещата – виждаме го и в момента с настоящата криза, причинена от коронавируса“, подчертава режисьорът в един от серията видеоклипове, които излизат с подкрепата на Фондация „Фридрих Еберт“ – България.
„Неравенство има навсякъде, но въпросът е колко е голямо? В България то е екстремно голямо, сравнено с всички други държави в ЕС. По този показател май успяхме „да ги стигнем американците“, както се пееше навремето“, подчертава Стефан Командарев.
По думите му, има неща, които могат да се случат и малки стъпки, които да доведат до промяна. „Може би най-първата стъпка: премахване на плоския данък и въвеждане на една прогресивна данъчна скала, което е нормално в огромния процент държави, към които бихме искали да се присъединим не само формално, но и като като качество и стандарт на живот. Това е първата стъпка – премахване на безумието плосък данък“, категоричен е той.
„Оттам насетне, според мен, трябва да се отиде към едно все по-голямо неутрализиране на тази леко религиозна догма за „невидимата ръка на пазара“, която трябвало всичко да регулира. Видяхме докъде се стигна с невидимите ръце на пазара. Необходимо е в по-голяма степен връщане на една социална държава във всяка една област, защото навсякъде виждаме негативните ефекти“, подчертава един от най-актуалните български кинорежисьори.
„Болниците станаха търговски дружества, има огромна разлика между това как ще се лекува един по-беден човек и един по-богат човек. В образованието – бум на частните училища, частно образование и ситуация, при която детето на по-бедни хора няма тези възможности, които има детето на по-богатите. Във всяка една сфера има неща, които трябва да се променят, но може би първата стъпка е промяна в данъчните правила“, завършва Стефан Командарев.
В момента Стефан Командарев работи върху документален филм за донорството в България, а в социалните мрежи и медиите използва своята популярност, за да призовава за сериозно отношение към пандемията от коронавирус, спазване на мерките за ограничаване на заразата и по-сериозна и реална правителствена подкрепа за засегнатите икономически от необходимите в настоящата ситуация ограничения.
В кампанията „Време е за прогрес“ се включват още икономисти, синдикалисти, университетски преподаватели, юристи, предприемачи, журналисти и други, а „Барикада“ медиен партньор на кампанията.