Дни преди окончателното гласуване в парламента, младежката структура на управляващата партия ГЕРБ се обяви категорично в подкрепа на промените в Кодекса на труда, които ще дадат възможност за увеличаване на извънредния труд от 150 на 300 часа годишно.
Позицията им дойде в отговор на сходна позиция от младежката структура на БСП, които се обявиха против. Депутатите на БСП последователно гласуват срещу промените в комисия.
През миналата седмица граждански организации и синдикати излязоха на протест пред Народното събрание, за да се противопоставят на приемането на поправките. Вносител на промените е Министерския съвет, а управляващите го движат напред спрямо парламентарната процедура от месеци, макар да не го защитават публично.
Финалното гласуване трябваше да се състои този четвъртък, 5 ноември, а няколко дни по-рано от МГЕРБ се обявиха категорично „за“ промените. „МГЕРБ подкрепя възможностите за увеличаване на извънредното отработено време от 150 на 300 часа“, гласи позицията на управляващите, публикувана на официалния им сайт.
Младежите на Борисов използват клишето за „гъвкавост“ на работно време – добре познат „смокинов лист“, зад който обикновено се крие несигурност и експлоатация за работниците.
Младежки сблъсък
Сблъсъкът между младежките структури на леви и десни партии е обичаен за западните демокрации, но изключително рядко подобен идеологически спор се води в България от бъдещите водещи политици на двете основни формации.
„През последните дни стана ясно, че управляващите планират нови промени в Кодекса на труда. Една от тези планирани промени, които са в тежък ущърб на работещите хора в България, е свързана с правилата за извънреден труд. До момента в закона е разрешен извънреден труд на всеки работещ в рамките на не повече от 150 часа на година. Сега се правят опити това да бъде променено и да се узакони експлоатацията на работещите хора в България. На второ четене в Народното събрание на Република България управляващите се опитват да прокарат поправка в Кодекса на труда, която удвоява часовете извънреден труд от 150 на 300 часа годишно. Това означава, че всеки работодател има право да принуждава работещите при него служители да дават по 38 допълнителни работни дни извънреден труд годишно или по повече от 1 допълнителен час на всеки работен ден в годината“, написаха от Младежкото обединение на БСП в своята позиция.
„Младежко обединение в БСП застава твърдо против тази поправка в Кодекса на труда и експлоатацията на работещите хора в България. Всеки един човек има право на достоен живот в родината и всяко едно правителство трябва да има за основна цел да му го осигури. Подобни поправки в закони ощетяват работещите българи и ги превръщат в модерни роби“, добавят те.
От БСП добавят, че според тях тази поправка противоречи на европейското законодателство. „За пореден път се показва, че тези управляващи не работят за хората в България, а следват само и единствено своите бизнес интереси, както и тези на близките си партньори. България и светът се намират в тежка социална и икономическа криза, причинена от пандемията от COVID-19. На фона на това, управляващите явно си мислят, че чрез експлоатацията на работещите хора, България ще излезе от икономическата криза. Докато Европа се грижи за трудещите се и дава помощи за справяне с кризата, българското правителство задължава със закон хората да вършат извънреден труд. Докато държави в Европейския съюз се опитват да въведат 4-дневна работна седмица, България се опитва да въведе двойно повече извънреден труд за всички работещи. Докато Европа привлича работници с добри условия на труд и високи заплати, България прави точно обратното, като предлага ниски възнаграждения и още по-лоши условия. Заради подобни промени вече 2 милиона българи са далече от своите семейства, за да търсят по-добър живот зад граница“, пишат те.
В отговор от МГЕРБ посочват, че твърдението, че промени за увеличаване на допустимите часове извънреден труд ще доведат до експлоатация на работещите, били „категорична лъжа и манипулация“.
„В глобалното съвремие добре развита икономика означава инвестиции в сфери с висока добавена стойност, модернизация, иновации и гъвкавост. (…) Този силно неприемлив прочит на текстовете от Кодекса от страна на младите социалисти единствено демонстрира тяхното пълно неразбиране на тематиката и пренася дебата от 21 в 19 в. МГЕРБ намираме това за контрапродуктивно в момент на силни изпитания пред социалната и финансовата сфери, когато консенсусът следва да доминира“.
От ГЕРБ на няколко пъти говорят за „гъвкавост“ и настояват, че такъв текст бил всъщност „модерен“. „Подчертаваме, че търсенето на гъвкави решения, каквото е предлаганото от страна на МТСП, единствено разширява обхвата от възможности пред работодателите и трудещите се, като отговаря на модерните потребности най-вече на младите хора“, пишат те.
„Опцията за увеличение в броя на часовете извънреден труд ще се случва само като резултат от преговори между работодатели и работници за всеки бранш и компания по отделно, което изключва всякаква възможност за злоупотреби с труда на гражданите. Резултатът, който ще бъде постигнат е гаранция, че всеки един ще получи справедливо изработените си средства, без това да се случва за сметка на държавния бюджет“, добавят те.
Логика и тълкувания, като тези на МО на БСП, че нуждата от полагане на допълнителен труд е оказване на принуда, следвало да бъдат отхвърляни като „несъвместими със съвремието“, настояват от ГЕРБ и добавят, че „извънредните часове работа са характерни и типични, особено за модерните отрасли на икономиката“.
„От тази гледна точка ние напълно застъпваме идеята те да бъдат разглеждани като елемент в полза на високата производителност“, добавят от МГЕРБ.
Гласуването
Според програмата за работа на Народното събрание гласуването на промените беше насрочено за 5 ноември. Първото седмично заседание на парламента, насрочено за 4 ноември, обаче се провали заради липса на кворум. Отсъстващи депутати от управляващата коалиция разстроиха редиците им, а от БСП отдавна не се регистрират целенасочено. Ако това не направи и ДПС, за ГЕРБ и „Обединени патриоти“ е почти невъзможно да съберат кворум, за да започне заседанието.
Към момента саботирането на кворума изглежда и като единственият инструмент на БСП, за да блокира приемането на поправките в Кодекса на труда. От ръководството на партията обаче обявиха, че наскоро отцепилите се от тяхната група депутати около Красимир Янков и Валери Жаблянов, са влезли в договорка с ГЕРБ и ще им помогнат с кворума.
Малко по малко тайното започва да става явно, съвсем явно. Отцепниците от Парламентарната група, които кой знае защо се…
Публикувахте от Кристиан Вигенин в Сряда, 4 ноември 2020 г.
Нужда от обществен натиск
Междувременно гражданските организации около „Солидарна България“ призоваха за обществен натиск върху депутатите, така че да не приемат промените.
„След като министъра на труда за пореден път заяви, че промените ще бъдат приети, след като се организират писма от структури на управляващата партия, които да обясняват, че увеличението на платения и неплатения извънреден труд е правилна стъпка, всеки момент законопроектът ще бъде приет. Пишете на депутатите, кажете им какво мислите. Днешната пасивност ще ни струва скъпо утре!“, написа Ваня Григорова, председател на „Солидарна България“ и икономически съветник в КТ „Подкрепа“, която беше основен организатор на протеста пред парламента през миналата седмица.
Под своя призив тя предоставя и контакти на депутати и водещи фигури от управляващата партия и партньорите ѝ, на които желаещите могат да изпратят съобщения с призиви за гласуване „против“ промените.